(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 25
  • № 24/1
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 21
  • № 20/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/15
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Липень , 2015/№ 26

Про оплату дня в разі госпіталізації після закінчення робочого дня

Лист від 02.02.2015 р. № 5.2-32-254

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) <…> повідомляє таке.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий в установленому порядку листок непрацездатності.

Статтею 22 Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця в Порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Фондом допомога по тимчасовій непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі — МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності в порядку та розмірах, установлених законодавством.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням з Фондом відповідно до частини першої ст. 31 Закону.

Документи, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, видаються відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція).

Відповідно до п. 2.5 Інструкції листок непрацездатності в разі захворювання, травми, у тому числі й побутової, видається в день встановлення непрацездатності, крім випадків лікування у стаціонарі. Особам, які звернулися за медичною допомогою та визнані непрацездатними після закінчення робочого дня, листок непрацездатності може видаватися, за їх згодою, з наступного календарного дня ( п. 2.6 Інструкції).

Таким чином, якщо тимчасова непрацездатність у застрахованої особи настала (з 19 по 26 листопада 2014 року) після закінчення робочого дня та вона не скористалася своїм правом на отримання листка непрацездатності з наступного календарного дня, <…>, то перші п’ять календарних днів тимчасової непрацездатності необхідно відлічувати з 19.11.2014 р. Однак у зв’язку з тим що за відпрацьований день (19.11.2014 р.) застрахована особа отримала заробітну плату, то за рахунок коштів роботодавця оплачуються 4 календарні дні з 20.11.2014 р. по 23.11.2014 р., а решта днів тимчасової непрацездатності з 24.11.2014 р. по 26.11.2014 р. оплачуються за рахунок коштів Фонду.

В. о. директора Т. Нагорна

Коментар редакції

Із роботи на лікарняне ліжко: оплатні хитрощі

Життєві ситуації є різноманітними та іноді виникають раптово… Цілком імовірно, що у вашій практиці були випадки, коли працівнику, який відпрацював робочий день, раптово стало зле і він потрапив до лікарні (або звернувся до поліклініки). Саме про те, як оплатити тимчасову непрацездатність у такій ситуації, фахівці ФССТВП розповіли в листі, що коментується.

Зауважте: в Інструкції про порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженій наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455), є спеціальний для нашого випадку п. 2.6. У ньому зазначено: особам, які звернулися за меддопомогою та визнані непрацездатними після закінчення робочого дня, лікарняний може видаватися, за їх згодою, з наступного календарного дня.

Якщо ваш працівник таку згоду дав і листок непрацездатності відкрили наступним днем, то його оплачуєте в загальному порядку: перші п’ять днів хвороби — за рахунок роботодавця, починаючи з шостого дня — за рахунок Фонду. За робочий день, після закінчення якого працівник звернувся до лікувального закладу, виплачуєте заробітну плату. Усе просто.

А що робити, якщо листок непрацездатності відкрили днем звернення працівника за медичною допомогою і він збігся з відпрацьованим днем? Вихід є.

Майте на увазі: такий лікарняний не вважається виданим з порушенням порядку, адже відкриття лікарняного листа з наступного дня — право, а не обов’язок особи. Тобто комісія (уповноважений) із соцстрахування зобов’язана призначити на його підставі виплати по тимчасовій непрацездатності в разі, якщо дотримано решту вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV та Інструкції № 455.

Тепер розглянемо оплатні моменти. За день роботи, який збігся з тимчасовою непрацездатністю, нараховуйте працівникові зарплату, адже в табелі він буде зазначений як робочий (уносити зміни у зв’язку з наданням листка непрацездатності не потрібно).

Оскільки за один день працівнику не можуть бути виплачені і зарплата, і лікарняні, період тимчасової непрацездатності оплачуйте з дня, наступного за днем відкриття лікарняного листа. Водночас при визначенні перших п’яти днів хвороби, що оплачуються за рахунок роботодавця, робочий день, який збігся з днем відкриття лікарняного, враховується. Починаючи з шостого дня хвороби виплачується допомога за рахунок Фонду.

Для наочності розглянемо конкретну ситуацію. Працівник, відпрацювавши 22 червня 2015 року повний робочий день (8 годин), увечері потрапив до лікарні. Листок непрацездатності йому відкрили з 22 червня. Дата закриття — 3 липня.

У цій ситуації за 22 червня працівнику слід нарахувати зарплату, за період хвороби з 23 червня по 3 липня — лікарняні. Отже, незважаючи на те, що згідно з листком непрацездатності хвороба настала 22 червня, лікарняні за цей день не нараховують, оскільки він оплачений як робочий день.

При підрахунку кількості днів хвороби, що оплачуються за рахунок роботодавця, 22 червня потрібно врахувати. Тому за рахунок роботодавця будуть оплачені лише 4 дні (23, 24, 25 і 26 червня). Решта днів хвороби оплачується за рахунок коштів Фонду.

Зверніть увагу: постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 439 Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, викладено в новій редакції. Із дня набуття ним чинності (з 04.07.2015 р.) лікарняні слід розраховувати за новими правилами. Детальніше про це читайте вже в наступному номері.

Катерина Скрипкіна, експерт з питань оплати праці

госпіталізація, оплата праці додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті