(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 41
  • № 40/1
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 36/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/12
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Листопад , 2015/№ 42

Проводжаємо працівницю в декрет з легкою душею

Працівницю прийнято за основним місцем роботи 12 жовтня 2015 року з окладом 3000 грн. Дев’ять місяців перед цим вона перебувала на обліку у фонді зайнятості та отримувала допо- могу по безробіттю. До цього вона мала трудовий стаж 5 років. З 1 листопада 2015 року вона надала лікарняний по вагітності та пологах. Як правильно в цьому випадку визначити страховий стаж працівника для оплати лікарняного? І як правильно розрахувати суму допомоги по вагітності та пологах? (запитання з електронної пошти редакції bb@id.factor.ua)

Народження дітей — дуже радісна подія. Тому особливий стан жінки — вагітність завжди в усіх викликає трепетні почуття, бажання захистити та в жодному разі не скривдити. Тому завдання бухгалтера — правильно розрахувати допомогу по вагітності та пологах, щоб майбутню маму не ущемити у фінансах і собі спати спокійно, навіть напередодні перевірки Фонду соціального страхування (далі — ФСС).

Запитання, що надійшло до редакції від нашої читачки, є досить цікавим. Відповідь на нього дозволить зупинитися відразу на декількох важливих нюансах розрахунку допомоги по вагітності та пологах.

Отже, шукаємо відповідь.

Як завжди, спочатку звернемося до документів, що визначають порядок розрахунку допомоги по вагітності та пологах. Такими документами є: Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 29.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) і Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266)ср. 025069200 .

Проаналізувавши положення цих документів, можна зробити важливий висновок: слід відокремлювати поняття «загальний страховий стаж» і «страховий стаж протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку».

Поняття «загальний страховий стаж» використовується для визначення відсотка оплати лікарняного по тимчасовій втраті працездатності. Нагадаємо, що нині залежно від показника загального страхового стажу лікарняний листок по тимчасовій втраті працездатності оплачується в розмірі 50 %, 60 %, 70 % і 100 %.

Допомога по вагітності та пологах згідно зі ст. 26 Закону № 1105 надається у розмірі 100 % середньої заробітної плати і не залежить від страхового стажу.

Важливо! При розрахунку допомоги по вагітності та пологах визначати загальний страховий стаж не має сенсу, оскільки він у цьому розрахунку не бере участі.

Розглянемо друге поняття — «страховий стаж протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку». Для чого визначають цей показник?

Цей показник розраховується для того, щоб у разі потреби були виконані вимоги, зазначені у п. 29 Порядку № 1266. Нагадаємо, що якщо протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування працівник має страховий стаж менше 6 місяців, середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах визначається виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачені ЄСВ, але з розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати і не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

У нашій ситуації потрібно знати, чи зараховується до страхового стажу період перебування працівниці на обліку у фонді зайнятості та отримання нею допомоги по безробіттю протягом 9 місяців, що передують її працевлаштуванню.

Для відповіді на це запитання звернемося до все того ж Закону № 1105. Згідно зі ст. 21 цього Закону страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за яку щомісяця сплачені нею та працедавцем або нею страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску, крім наведених далі випадків.

Період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), уключається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Таким чином, період отримання допомоги по безробіттю включається до страхового стажу працівниці.

Увага! Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, працівниця в цій ситуації повинна надати з ПФУ довідку ОК-7.

Якщо працівниця надала довідку за формою ОК-7, з якої якраз буде видно, що 9 місяців отримання допомоги по безробіттю їй повинні зарахувати до страхового стажу, то для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обмеження, встановлені в п. 29 Порядку № 1266, застосовувати не потрібно.

Тоді розрахунок допомоги по вагітності та пологах виглядатиме так.

Визначимо середньоденну зарплату:

2000 грн. : 20 к. дн. = 100 (грн.),

де 2000 грн. — заробітна плата за розрахунковий період (за період роботи з 12 по 31 жовтня 2015 року);

20 к. дн. — кількість календарних днів за розрахунковий період (з 12 по 31 жовтня 2015 року).

Не слід забувати про загальне обмеження щодо допомоги по вагітності та пологах, зазначене в абз. 2 п. 2 Порядку № 1266. Так, сума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ та не може бути менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент настання страхового випадку.

Оскільки в нашому випадку оклад працівниці становить 3000 грн., що менше максимальної величини бази нарахування ЄСВ і більше розміру мінімальної зарплати, то й допомогу по вагітності та пологах визначаємо виходячи з розрахованої вище середньоденної зарплати.

Допомога по вагітності та пологах становитиме:

100 грн. x 126 = 12600 грн.

Припустимо, що працівниця не надала довідку ОК-7 з ПФУ і тим самим не підтвердила наявність страхового стажу в розмірі 6 місяців протягом останніх 12 місяців, що передують місяцю виходу в декретну відпустку згідно з лікарняним листком.

Тоді при розрахунку допомоги по вагітності та пологах необхідно було б виконати умови, зазначені в п. 29 Порядку № 1266. Обмеження за цим пунктом у цифрах виглядатимуть так.

Максимальний розмір середньої зарплати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах:

2 x 1378 : 30,44 = 90,54 грн.,

де 1378 грн. — мінімальна зарплата в місяці настання страхового випадку;

30,44 — середньомісячна кількість календарних днів (див. пп. 5 і 29 Порядку № 1266).

Мінімальний розмір середньої зарплати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах:

1378 : 30,44 = 45,27 (грн.).

Оскільки фактична середньоденна зарплата (100 грн.) більше максимального розміру середньої зарплати (90,54 грн.), то за відсутності підтвердження страхового стажу в розмірі 6 місяців та більше протягом останніх 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, допомогу по вагітності та пологах потрібно розрахувати виходячи з максимального розміру середньої зарплати (90,54 грн.).

Сума допомоги по вагітності та пологах становитиме:

Місяці

Дні, що підлягають оплаті

Сума допомоги, розрахована виходячи з максимального розміру середньої зарплати (90,54 грн.)

Сума страхової виплати з урахуванням обмежень за п. 29 Порядку № 1266 (1378 x 2 = 2756)

Жовтень 2015

20

1810,80

1810,80

Листопад 2015

30

2716,20

2716,20

Грудень 2015

31

2806,74

2756,00

Січень 2016

31

2806,74

2756,00

Лютий 2016

14

1267,56

1267,56

Разом

126

11408,04

11306,56

Загальна сума допомоги по вагітності та пологах становитиме у такому разі 11306,56 грн.

декретна відпустка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті