Загальноосвітня школа є бюджетною установою, оскільки повністю утримується за рахунок коштів місцевого бюджету.
Постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228 затверджено Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ (далі — Порядок № 228).
Отже, положення цього Порядку поширюються на загальноосвітні школи.
Згідно з Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженим постановою КМУ від 27.08.2010 р. № 778:
— фінансово-господарська діяльність закладу проводиться відповідно до Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (п. 104 Положення);
— порядок діловодства і бухгалтерського обліку в закладі визначається законодавством, нормативно-правовими актами МОН та інших центральних органів виконавчої влади, до сфери управління яких належать заклади. За рішенням засновника (власника) закладу бухгалтерський облік може здійснюватися самостійно або через централізовану бухгалтерію (п. 106 Положення).
Пунктом 3 Порядку № 228 передбачено, що установа незалежно від того, чи веде вона бухгалтерський облік самостійно, чи обслуговується централізованою бухгалтерією, для забезпечення своєї діяльності складає індивідуальні кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду за кожною виконуваною нею бюджетною програмою (функцією).
У разі якщо бухгалтерський облік ведеться централізованою бухгалтерією, головним розпорядником коштів є відділ освіти райдержадміністрації і бюджетні призначення для усіх шкіл, що обслуговуються централізованою бухгалтерією, передбачаються за КТКВК 070201 «Загальноосвітні школи (в тому числі школа — дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми».
Проте для кожної школи складаються індивідуальні кошториси, які є підставою для здійснення платежів. Підписує кошторис та штатний розпис директор школи і головний бухгалтер централізованої бухгалтерії ( п. 37 Порядку № 228), а затверджує — завідувач відділу освіти райдержадміністрації як керівник вищестоящої організації ( п. 32 Порядку № 228).
Оскільки всі операції по використанню коштів здійснює централізована бухгалтерія, загальноосвітня школа не є розпорядником коштів нижчого рівня.
Розпорядником коштів нижчого рівня загальноосвітня школа може бути у випадку, якщо вона веде бухгалтерський облік самостійно. Тоді школа включається до мережі головного розпорядника коштів (відділ освіти райдержадміністрації), через якого здійснюється фінансування відповідно до затвердженого кошторису, та для неї відкриваються рахунки у територіальних органах Казначейства.