(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 37
  • № 36/1
  • № 36
  • № 35
  • № 34
  • № 33
  • № 32/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/14
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Жовтень , 2016/№ 38

Щодо права працівника, який є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, на відпустку як учасника бойових дій

Лист від 18.08.2016 р. № 454/13/116-16

У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто ваше звернення і повідомляється.

Згідно з пунктом 22 статті 20 та пунктом 1 статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорій 1 та 2, державою гарантовані компенсації та пільги, зокрема отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік.

Зазначена додаткова відпустка не віднесена Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до виду щорічних відпусток (стаття 4 Закону України «Про відпустки»), а визначена як пільга та компенсація за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Законом України від 14.05.2015 р. № 426-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» було доповнено новими нормами Закон України «Про відпустки», Кодекс законів про працю України та Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно з якими учасникам бойових дій та інвалідам війни надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Виходячи з норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ст. 12, 13), вищезгадана відпустка є пільгою, гарантованою державою, та відповідно також не належить до виду щорічних відпусток, визначених статтею 4 Закону України «Про відпустки».

Згідно зі статтею 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пільговик, який має одночасно право на пільги та компенсації, передбачені різними законами, користується пільгами та компенсаціями за своїм вибором відповідно до одного з них.

Тому, на нашу думку, працівник, який має статус учасника бойових дій (інваліда війни) і одночасно є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої чи другої категорії, має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати відповідно до одного із вищенаведених законів за його вибором, оскільки ці пільги є однотипними.

Мінсоцполітики України інформує та надає у межах своїх повноважень роз’яснення (підпункт 103 пункту 3 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 423). Роз’яснення та листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони носять рекомендаційно-інформаційний характер.

Директор Департаменту О. Товстенко

Коментар редакції

«Чорнобильська» або «бойова» відпустка: вибір за працівником з подвійним статусом

Спершу наведемо факти про «чорнобильську» та «бойову» відпустки. Так, особам, віднесеним до категорій 1 і 2 постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, гарантована додаткова відпустка зі збереженням зарплати тривалістю 14 робочих днів (16 календарних днів) на рік (п. 22 ч. 1 ст. 20 і п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII, далі — Закон № 796).

Учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 р. № 3551-XII (далі — Закон № 3551), надається додаткова відпустка зі збереженням зарплати тривалістю 14 календарних днів на рік (ст. 772 КЗпП, ст. 162 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504).

Важливо! «Чорнобильська» відпустка визначена як компенсація та пільга для працівників-чорнобильців категорій 1 і 2 (ст. 20 та 21 Закону № 796), а «бойова» відпустка для учасників бойових дій та інвалідів війни — як пільга (п. 12 ч. 1 ст. 12 та п. 17 ч. 1 ст. 13 Закону № 3551).

Як зазначено у листі, що коментується, такі пільги слід вважати однотипними. У свою чергу, пільговий статус «чорнобильської» та «бойової» відпустки, на думку Мінсоцполітики, дає підстави для застосування щодо цих відпусток норми ст. 60 Закону № 796: «Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України».

Зібравши воєдино усі факти, головне «трудове» відомство доходить висновку: працівник, який має статус учасника бойових дій (інваліда війни) та одночасно є постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи категорій 1 або 2, має право на додаткову відпустку зі збереженням зарплати згідно з одним із зазначених законів (Законом № 504 або Законом № 796) за його вибором.

Увага! Як випливає з листа, що коментується, працівник-чорнобилець категорії 1 або 2 із статусом учасника бойових дій / інваліда війни повинен вибрати відпустку, що відповідає одному з його статусів: «чорнобильську» або «бойову».

Підкреслимо: наведене роз’яснення Мінсоцполітики застосовне тільки щодо основного місця роботи працівника, який має одночасно статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 або 2 + статус учасника бойових дій / інваліда війни. Це пов’язано з тим, що «чорнобильську» відпустку (зважаючи на особливості її фінансування органами соцзахисту населення) не надають за сумісництвом (лист Мінсоцполітики від 18.05.2011 р. № 164/13/116-11). Отже, працівник-чорнобилець категорії 1 або 2, який є учасником бойових дій / інвалідом війни, за сумісництвом може скористатися лише додатковою відпусткою як учасник бойових дій / інвалід війни.

Поспішаємо обнадіяти: вже зареєстровано законопроект за № 5025, у разі прийняття якого працівники-чорнобильці категорії 1 або 2 із статусом учасника бойових дій / інваліда війни отримають право на використання за основним місцем роботи і «чорнобильської», і «бойової» відпустки. Тепер чекаємо отримання цією ініціативою законного статусу, про що ми обов’язково поінформуємо на сторінках нашого видання.

Людмила БЄЛЄВЦОВА, експерт з питань оплати праці

Чорнобильська катастрофа, відпустка, учасник бойових дій додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті