(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 32/1
  • № 32
  • № 31
  • № 30
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/13
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Серпень , 2017/№ 29

Індексуємо зарплату за серпень 2017 року

http://tinyurl.com/y3rjpubu
Нагадаємо, що з 01.12.2015 р. за оновленими правилами індексації тільки в місяці підвищення посадових окладів працівників необхідно провести порівняльні розрахунки і визначити право працівника на подальшу індексацію. Норми Порядку № 1078 пропонують: у разі якщо збільшується посадовий оклад (тарифна ставка), значення індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) у місяці, у якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 %, а для проведення подальшої індексації здійснюють наново обчислення ІСЦ з місяця, наступного за місяцем підвищення вказаних грошових доходів населення (п. 5 Порядку № 1078).

При цьому сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення зарплати перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення. Якщо сума зарплатного підвищення не перевищує суму можливої індексації в місяці підвищення, сума індексації в такому місяці визначається як різниця між сумою індексації і розміром зарплатного підвищення (абз. 4 і 5 п. 5 Порядку № 1078). Тобто визначається так звана індексація-різниця, яка виплачується працівникові до чергового підвищення окладів.

Якою є ситуація з індексацією зарплати в серпні 2017 року для працівників бюджетної сфери? Проаналізуємо найпоширеніші групи/категорії.

Працівники з оплатою праці за ЄТС

З 01.01.2017 р. були підвищені посадові оклади працівникам з оплатою за Єдиною тарифною сіткою (ЄТС). При цьому підвищення окладів згідно з постановою № 1037 з 01.01.2017 р. відбулося для працівників 2 — 25-го тарифного розряду.

Зверніть увагу: з 01.01.2017 р. підвищення окладу не відбулося в працівників 1-го тарифного розряду. У них розмір посадового окладу залишився на рівні грудня 2016 року (1600 грн.). Проте, на думку Мінсоцполітики (див. лист від 03.05.2017 р. № 38/0/66-17 // «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 20), «базовим» місяцем для працівників 1-го тарифного розряду, так само як і для працівників 2 — 25-го тарифних розрядів, буде січень 2017 року. Фахівці працеоплатного відомства пояснюють це тим, що з 01.01.2017 р. в штатних розписах бюджетних установ з оплатою за ЄТС мають бути встановлені нові розміри окладів, розраховані виходячи з розміру посадового окладу працівника тарифної ставки, який установлений у розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи (ПМПО) на 1 січня календарного року. Така вимога стосується всіх без винятків працівників, у тому числі і 1-го тарифного розряду. Окрім цього, з 01.01.2017 р. був упроваджений новий механізм визначення МЗП, і її розмір дорівнює 3200 грн.

Тому для того щоб забезпечити єдиний підхід (! підкреслимо: на думку Мінсоцполітики) при розрахунку сум індексації, для всіх працівників 1 — 25-го розрядів з оплатою за ЄТС ІСЦ розраховується з лютого 2017 року. Тобто «базовим» місяцем буде січень 2017 року.

Що ж, така офіційна думка працеоплатного відомства. Від себе можемо тільки сказати, що Порядком № 1078 передбачено, що «базовим» місяцем для індексації зарплати є місяць підвищення посадового окладу. Жодних додаткових умов для зміни «базового» місяця немає.

Нагадаємо: право на індексацію зарплати виникає, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (103 %).

Уперше право на поточну індексацію зарплати для «базового» січня 2017 року виникло в червні 2017 року. Коефіцієнт індексації склав 3,7 % (1,01лютий х 1,018березень х 1,009квітень х 100 - 100). Сума індексації за повністю відпрацьований місяць становила 62,31 грн. (1684 грн. х 3,7 %).

Після квітневого перевищення порога починаємо наново рахувати приріст ІСЦ. Приріст ІСЦ за червень 2017 року не перевищив порога індексації (1,013травень х 1,016червень х 100 = 102,9 % < 103 %). Це означає, що в серпні 2017 року (місяці, наступному за місяцем, у якому оприлюднений ІСЦ за червень) у працівників з оплатою за ЄТС зберігається попередній коефіцієнт індексації (3,7 %).

Таким чином, коефіцієнт і сума поточної індексації за серпень 2017 року залишаються на рівні червня — липня 2017 року (3,7 % і 62,31 грн. відповідно).

Держслужбовці + працівники з функціями з обслуговування держорганів

З 01.01.2017 р. згідно з постановою № 15 підвищені посадові оклади держслужбовцям і працівникам, що виконують функції з обслуговування держорганів. З лютого 2017 року для таких працівників почали наново розраховувати приріст ІСЦ до перевищення порога індексації (103 %).

Приріст ІСЦ наростаючим підсумком у квітні 2017 року перевищив поріг індексації (1,010лютий х 1,018березень х 1,009квітень х 100 = 103,7 % > 103 %). Тому в червні 2017 року (місяці, наступному за місяцем, у якому опублікували індекс інфляції за квітень 2017 року) настало право на індексацію з урахуванням коефіцієнта індексації 3,7 % (103,7 - 100). Сума поточної індексації в червні складала 62,31 грн. (1684 грн. х 3,7 %).

Після квітневого перевищення порога починаємо наново рахувати приріст ІСЦ. Приріст ІСЦ за червень 2017 року не перевищив порога індексації (1,013травень х 1,016червень х 100 = 102,9 % < 103 %). Це означає, що в серпні 2017 року (місяці, наступному за місяцем, у якому оприлюднений ІСЦ за червень) у держслужбовців і працівників з функціями з обслуговування держорганів зберігається попередній коефіцієнт індексації (3,7 %).

Таким чином, коефіцієнт і сума поточної індексації за серпень 2017 року залишаються на рівні червня — липня 2017 року (3,7 % і 62,31 грн. відповідно).

Робітники, обслуговуючі держоргани й ОМС

З 01.01.2017 р. були підвищені посадові оклади робітникам, обслуговуючим держоргани й органи місцевого самоврядування (ОМС). Так, з 01.01.2017 р. нові розміри «схемних» посадових окладів, указаних в додатках 1 — 3 до наказу № 77, визначені з урахуванням пропорційного підвищення посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду, так званого базового тарифу за ЄТС, розмір якого підвищений відповідно до постанови № 1037.

Тобто січень 2017 року (місяць збільшення окладу) став новим «базовим» місяцем. Розрахунок приросту ІСЦ наростаючим підсумком для них розпочався з лютого 2017 року. Право на індексацію зарплати виникає, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації (103 %).

Уперше право на поточну індексацію зарплати для «базового» січня 2017 року виникло в червні 2017 року. Коефіцієнт індексації склав 3,7 % (1,01лютий х 1,018березень х 1,009квітень х 100 - 100). Сума індексації за повністю відпрацьований місяць становила 62,31 грн. (1684 грн. х 3,7 %).

Після квітневого перевищення порога починаємо наново рахувати приріст ІСЦ. Приріст ІСЦ за червень 2017 року не перевищив порога індексації (1,013травень х 1,016червень х 100 = 102,9 % < 103 %). Це означає, що в серпні 2017 року (місяці, наступному за місяцем, у якому оприлюднений ІСЦ за червень) у робітників, обслуговуючих держоргани й ОМС, зберігається попередній коефіцієнт індексації (3,7 %).

Таким чином, коефіцієнт і сума поточної індексації за серпень 2017 року залишаються на рівні червня — липня 2017 року (3,7 % і 62,31 грн. відповідно).

Посадові особи і службовці ОМС

У травні 2017 року відбулося підвищення посадових окладів для працівників ОМС (як посадових осіб, так і службовців). Так, Кабмін постановою № 353 уніс зміни в додатки 48 — 55 до постанови № 268. Згідно із цими змінами посадовим особам і службовцям установлені нові розміри посадових окладів. Тепер найменший оклад для посадової особи ОМС складає 2000 грн., для службовця ОМС — 1895 грн. Нагадаємо, що до цього востаннє посадові оклади працівникам ОМС підвищувалися в грудні 2015 року згідно з постановою № 1013 і найменший посадовий оклад складав 1723 грн.

Оскільки посадові оклади для посадових осіб і службовців ОМС були підвищені в травні 2017 року, то цей місяць став місяцем підвищення посадових окладів, тобто «базовим», і, починаючи з червня 2017 року, починається відлік приросту ІСЦ. Індекс інфляції за червень не перевищив порога індексації (101,6 % < 103 %), тому в серпні 2017 року право на поточну індексацію не настало.

Водночас урахуйте, що для деяких службовців ОМС після підвищення окладів з 26 травня 2017 року могла утворитися індексація-різниця.

Так, для визначення долі індексації після підвищення окладів потрібно порівняти суму підвищення зарплати із сумою можливої індексації. У порівняльних розрахунках беруть участь усі складові зарплати, що не мають разового характеру. Причому виплати, розмір яких може мінятися з місяця в місяць (наприклад, надбавки за високі досягнення в праці або ж щомісячні премії) враховують виходячи з розміру, установленого в місяці підвищення посадового окладу. А ось доплата до М3П при проведенні порівняльних розрахунків не враховується. При цьому сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення зарплати перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу, сума індексації цього місяця визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу (абз. 3 і 4 п. 7 Порядку № 1078).

Таким чином, якщо ви визначили в деяких працівників (службовців ОМС) індексацію-різницю, то виплачуйте її кожен місяць до чергового підвищення окладів. Детальніше про це — у газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 25, с. 26.

Нормативні документи

Порядок № 1078Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Постанова № 1037 — постанова КМУ «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 28.12.2016 р. № 1037.

Постанова № 15 — постанова КМУ «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 р. № 15.

Постанова № 1013 — постанова КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013.

Постанова № 353 — постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 24.05.2017 р. № 353.

Постанова № 268постанова КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268.

Наказ № 77наказ Мінпраці «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» від 02.10.96 р. № 77.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
індексація зарплати, підвищення посадових окладів, індекс споживчих цін додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті