Теми статей
Обрати теми

Чи зобов’язане комунальне підприємство складати фінансовий план?

Маркович Галина, експерт з фінансових питань, Проектний офіс секторальної децентралізації, заслужений економіст України, кандидат економічних наук
Комунальне підприємство є одержувачем бюджетних коштів та отримує фінансову допомогу від засновника — територіальної громади. При цьому воно є госпрозрахунковим підприємством, платником податку на прибуток. Чи зобов’язане комунальне підприємство складати фінансовий план на плановий 2017 рік (чи подібний документ) або достатньо плану використання бюджетних коштів і затвердженої цільової програми?

З місцевого бюджету можуть виділятися кошти комунальному підприємству на поповнення статутного капіталу комунального підприємства, надання фінансової допомоги, реалізацію програм, затверджених відповідною місцевою радою. При цьому місцевою радою має бути затверджена відповідна програма, в якій необхідно визначити напрямки спрямування коштів, порядок та умови оплати видатків.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ) для здійснення програм заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Розпорядником бюджетних коштів може бути бюджетна установа ( п. 47 ч. 1 ст. 2 БКУ).

Розділом 4 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.08.2012 р. № 938 (далі — Порядок № 938), передбачено, що головні розпорядники бюджетних коштів визначають мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів з урахуванням вимог щодо формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів і одержувачів бюджетних коштів.

Оскільки комунальне підприємство не є бюджетною установою, то кошти з бюджету воно може отримувати лише як одержувач бюджетних коштів у мережі головного розпорядника у рамках виконання відповідної програми, затвердженої відповідною місцевою радою.

Згідно з п. 38 ч. 1 ст. 2 БКУ одержувач бюджетних коштів — це суб’єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Одержувач бюджетних коштів відкриває рахунок в органах Казначейства і забезпечує використання коштів, виділених з бюджету, на підставі плану використання бюджетних коштів ( ч. 6 ст. 22 БКУ).

Пунктом 5.6 розд. 5 Порядку № 938 передбачено, що одержувачі бюджетних коштів подають до органу Казначейства план використання бюджетних коштів у порядку та за формою, визначеною законодавством, затверджений керівником за погодженням з розпорядником бюджетних коштів.

Отже, підставою для планування та використання коштів одержувачем бюджетних коштів є затверджена місцевою радою відповідна програма, бюджетні призначення, визначені рішенням про місцевий бюджет, і затверджений план використання бюджетних коштів.

Відповідно до п. 10 ст. 78 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV (далі — ГКУ) особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, установлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.

Згідно із ст. 75 ГКУ фінансовий план є основним плановим документом державного комерційного підприємства, згідно з яким воно отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів.

Тобто фінансовий план складається для здійснення господарської діяльності.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі