(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/13
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Березень , 2017/№ 12

Особливості оподаткування стипендій у 2017 році

Як у 2017 році оподатковувати стипендії?

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) дохід із джерелом його походження з України — це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розд. IV цього Кодексу, ст. 165 якого визначено вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не підлягають оподаткуванню у джерела виплати.

Так, зокрема, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постановами Верховної Ради України, Указами Президента України ( п.п. «б» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ). Також п.п. 165.1.26 цього пункту визначено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абз. 1 п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, тобто не вище за суму, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножену на 1,4 та округлену до найближчих 10 гривень (у 2017 році — 2240 грн).

Крім того, згідно з п.п. 1.7 п. 16¹ підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ звільняються від обкладення військовим збором доходи, що згідно з розд. IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи. Водночас відповідно до п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 %, визначену в ст. 167 ПКУ ( п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Водночас згідно з п.п. 1.2 п. 16¹ підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ об’єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Ставка військового збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16¹ підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1.3 цього пункту). Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Отже, сума стипендії, що виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, місячний розмір якої у 2017 році перевищує 2240 грн., оподатковується на загальних підставах. При цьому відповідно до п.п. 1.6 п. 16¹ підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ платники військового збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені ст. 176 ПКУ.

Пунктом 176.2 зазначеної статті встановлено, що особи, які згідно з цим Кодексом мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (збору) (форма № 1ДФ) до контролюючого органу за місцем свого розташування.

Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4, під ознакою доходу «128» відображається сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постановами Верховної Ради України, Указами Президента України, під ознакою доходу «150» — сума стипендій, які виплачуються з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, місячний розмір якої у 2017 році не перевищує 2240 грн. Сума перевищення над вказаним розміром відображається у формі № 1ДФ під ознакою доходу «127».

За матеріалами, розміщеними на сайті Головного управління ДФС у Закарпатській області (http://zak.sfs.gov.ua)

оподаткування стипендій додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті