Підвищення окладів педпрацівників ліцейних класів НВК

В обраному У обране
Друк
Клименко Антоніна, начальник Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Бюджетна бухгалтерія Жовтень, 2018/№ 38
Чи підвищується оплата праці вчителів ліцейних класів навчально-виховного комплексу «ЗОШ I — III ступенів-ліцей»?

Статтею 9 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.99 р. № 651-XIV (далі — Закон № 651) в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145 (далі — Закон № 2145), передбачалося, що загальноосвітні навчальні заклади можуть створювати навчально-виховні комплекси (НВК) у складі навчальних закладів різних типів і рівнів акредитації для задоволення допрофесійних і професійних запитів громадян.

Відповідно до Iнструкції про організацію та діяльність ліцею, затвердженої наказом Міносвіти від 20.07.95 р. № 217 (далі — Iнструкція № 217), ліцей — це середній загальноосвітній навчально-виховний заклад освіти, що забезпечує здобуття освіти понад державний освітній мінімум, здійснює науково-практичну підготовку талановитої учнівської молоді.

Згідно з п. 9 Iнструкції № 217 до ліцею зараховуються учні віком від 14 до 17 (18) років. У його структурі можуть бути:

• I — II курси (відповідають 10 — 11 класам середньої загальноосвітньої школи),

• I — III курси (відповідають 9 — 11 класам середньої загальноосвітньої школи);

• I — IV курси (відповідають 8 — 11 класам середньої загальноосвітньої школи).

Крім того, п. 10 Iнструкції № 217 передбачено можливість зарахування до ліцею учнів, які закінчили 7 (9) клас загальноосвітньої школи (або відповідний клас гімназії) і пройшли конкурсний відбір.

Також Iнструкцією № 217 передбачено, що педагогічні працівники ліцею можуть поєднувати навчально-виховну роботу з науково-методичною та експериментальною, використовуючи поряд із традиційними методами і формами організації навчальних занять інноваційні технології навчання. Поглиблена підготовка учнів досягається в результаті вивчення спеціальних курсів, факультативів, курсів за вибором, відвідування занять у гуртках, клубах, студіях, а також стажування, практики в навчальних і наукових лабораторіях, на виробництві. У ліцеї може проводитись підготовка учнів за індивідуальними навчальними планами, пошукова та навчально-дослідна робота. Поряд із традиційними методами і формами організації навчальних занять у ліцеї можуть застосовуватись інноваційні технології та проектування, конструювання, моделювання (теоретичне і технічне), пошуково-дослідницька робота, у тому числі літня навчально-дослідницька практика та інші види навчальної діяльності.

Тож зважаючи на такі особливості роботи педагогічних працівників ліцеїв, а також гімназій, які вважалися на ті часи закладами освіти нового типу, передбачалася й підвищена оплата їхньої праці.

При вирішенні питання оплати праці працівників НВК застосовуються умови оплати праці, передбачені для відповідного типу закладу.

Відповідно до п.п. «б» п. 28 Iнструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102, посадові оклади (ставки заробітної плати) керівним та педагогічним працівникам ліцеїв та гімназій підвищуються на 10 %.

Слід зазначити, що ст. 9 нової редакції Закону № 651 встановлено, що здобуття загальної середньої освіти забезпечують:

• початкова школа — заклад освіти I ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує початкову освіту;

• гімназія — заклад середньої освіти II ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує базову середню освіту;

ліцей — заклад середньої освіти III ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує профільну середню освіту.

Однак при цьому п.п. 3 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2145 передбачено, що навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається:

для початкової освіти — з 1 вересня 2018 року;

для базової середньої освіти — з 1 вересня 2022 року;

для профільної середньої освіти — з 1 вересня 2027 року;

У свою чергу, п.п. 4 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2145 встановлено, що з 1 вересня 2027 року строк здобуття профільної середньої освіти усіма здобувачами освіти становить три роки. Із цього строку ліцеї функціонують як самостійні юридичні особи, крім закладів спеціалізованої освіти. До 2027 року запровадження освітніх програм трирічної профільної школи можливе за рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, за умови наявності відповідного стандарту профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми.

Відповідно до п.п. 5 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2145 до 2027 року положення цього Закону, що стосуються профільної середньої освіти, діють щодо закладів освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти в межах дворічної старшої школи відповідно до законодавства.

Згідно з п.п. 12 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2145 після набрання чинності цим Законом розмір заробітної плати педагогічних і науково-педагогічних працівників не може зменшитися, якщо ці працівники продовжують обіймати відповідні посади, виконувати відповідні обов’язки та зберігають відповідну кваліфікаційну категорію.

Тому створення та діяльність НВК, до складу яких входять ліцейні або гімназійні класи, як і підвищена відповідно до п. 28 Iнструкції № 102 на 10 % оплата праці педагогічних працівників за роботу у цих класах, є правомірним.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити