Умови та розміри оплати праці працівників військових частин визначаються відповідно до постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 р. № 1298 (далі — постанова № 1298) та розроблених на її виконання Умов оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, затверджених наказом Міністра оборони від 24.01.2006 р. № 28 (далі — Умови № 28).
Так, додатком 5 до цих Умов затверджено Схеми тарифних розрядів професій робітників, а саме:
1) Схему тарифних розрядів професій робітників наскрізних професій (таблиця 1);
2) Схему тарифних розрядів окремих професій робітників, зайнятих на роботах із нормальними умовами праці, залежно від присвоєних кваліфікаційних розрядів (таблиця 2).
У першій з них, серед інших, зазначена посада (професія) «водій автомобіля (легкового)», а у другій — «вантажник, зайнятий вантаженням, вивантаженням та внутрішньоскладським переробленням вантажів». До речі, схожі посади, а саме «вантажник» та «водій автомобіля (автобуса)», містить Схема тарифних розрядів посад (професій) робітників, загальних для всіх бюджетних установ, закладів та організацій, затверджена додатком 4 до постанови № 1298.
У свою чергу, відповідно до абз. «а» п.п. 1 п. 4.1 Умов № 28 працівникам військових частин можуть встановлюватися надбавки у розмірі до 50 % посадового окладу (ставок заробітної плати, тарифної ставки):
• за високі досягнення у праці;
• за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання);
• за складність і напруженість у роботі.
Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50 % посадового окладу.
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначені надбавки скасовуються або зменшуються.
Зауважимо, що ані постановою № 1298, ані Умовами № 28 не передбачено обмеження щодо встановлення робітникам надбавки за складність та напруженість у роботі.
Тобто зазначені нормативні документи не містять прив’язки щодо правомірності встановлення цієї надбавки якійсь окремій категорії працівників (професіонали, фахівці або робітники). А тому цілком правомірно зазначену надбавку встановити водію легкового автомобіля та вантажнику військової частини.
Зазначимо, що конкретний розмір надбавки за складність і напруженість у роботі встановлюється командиром військової частини у межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах.
Щодо конкретних умов, розмірів і порядку встановлення (зменшення розміру, скасування) цієї надбавки, то вони повинні бути обумовлені в колективному договорі військової частини або в окремому Положенні як додатку до колективного договору.
Також виникає питання про необхідність проведення доплати до мінімальної заробітної плати, оскільки оклади водія легкового автомобіля та вантажника військової частини відповідно до Умов № 28 визначаються у діапазоні 1 — 2 тарифного розряду (1921 — 2094 грн.), а мінімальна заробітна плата на сьогодні становить 4173 грн.
Тому якщо зарплата зазначених працівників з урахуванням установлених доплат і надбавок (у тому числі надбавки за складність та напруженість у роботі), премій та індексації менше за розмір мінімальної заробітної плати, то відповідно до ч. 4 ст. 31 Закону України «Про оплату праці» 24.03.95 р. № 108/95-ВР слід проводити доплату до рівня мінімальної заробітної плати.