Теми статей
Обрати теми

Орендна плата на період карантину: позиція ФДМУ

ФДМУ на офіційному вебпорталі (www.spfu.gov.ua) оприлюдив роз’яснення щодо нарахування орендної плати на період карантину.

Так, 02.04.2020 р. набрав чинності Закон України від 30.03.2020 р. № 540-IX, яким «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — ЦКУ) доповнені новим п. 14. Але зазначимо, що цей пункт ЦКУ наразі викладено в новій редакції завдяки Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 р. № 553-IX та виглядає він так:

«Встановити, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб’єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб».

Нагадаємо, що ч. 6 ст. 762 ЦКУ передбачено, що «наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає».

З огляду на це, ФДМУ звертає увагу, що для розгляду та ухвалення рішення щодо застосування ст. 762 ЦКУ орендодавцям державного майна необхідно мати докази того, що наймач не використовує майно за призначенням і що між цим рішенням наймача і карантином є причинно-наслідковий зв’язок.

Але у тих випадках, коли введено пряму заборону на використання певних об’єктів, такі докази не вимагаються.

Зокрема, до таких випадків належить використання орендованих приміщень:

• з метою розміщення закладів освіти;

• з метою проведення масових заходів (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних і рекламних).

Ці заборонені під час карантину види діяльності прямо згадані в постанові КМУ від 11.03.2020 р. № 211.

В інших випадках орендарі повинні збирати докази. Так, звільнення наймачів, які орендують приміщення державної власності з метою розміщення закладів громадського харчування, торговельно-розважальних центрів, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, від сплати орендної плати можливе за умови, що:

• у закладах громадського харчування не здійснюється діяльність з надання послуг із застосуванням адресної доставки замовлень;

• у закладах торговельного і побутового обслуговування населення не здійснюється торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами і виробами медичного призначення.

У цих випадках КМУ дозволяє здійснювати діяльність, і для застосування звільнення, передбаченого ЦКУ, орендодавцю необхідно переконатися, що орендарі припинили діяльність попри те, що користування об’єктом оренди прямо не заборонено.

Також ФДМУ роз’яснив, що для отримання відповідних доказів орендодавцям і балансоутримувачам належить здійснити комісійний огляд об’єкта оренди. Під час комісійного огляду об’єктів оренди слід зафіксувати факт невикористання орендованих приміщень. Зокрема, що об’єкт оренди зачинений в робочий час, всередині об’єкта не перебувають люди, не здійснюються ремонтні роботи тощо. Орендодавцям також необхідно отримати від орендарів інформацію від податкового органу, яка може засвідчити, що орендарі не отримували під час дії карантину доходу від використання об’єкта оренди.

До того ж ФДМУ повідомив, що ініціює зміни для підтримки орендарів на час вимушеної зупинки роботи через карантин. Як тільки такі зміни будуть затверджені Урядом, ми розповімо, як орендарям та орендодавцям державного та комунального майна застосовувати їх на практиці.

Кабмін змінив порядок призначення на державну службу на період карантину

Кабмін постановою від 22.04.2020 р. № 290 затвердив окремий Порядок призначення на посади державної служби на період дії карантину та Типовий контракт про проходження державної служби на період дії карантину.

Це обумовлено тим, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 р. № 553-IX зупинено дію Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII в частині проведення конкурсів на посади державної служби та призначення на посади державної служби за результатами конкурсу.

У новому Порядку передбачається, що:

• суб’єкти призначення можуть скористатися, у першу чергу, правом призначити на вакантні посади осіб із числа тих, кого запропонували Комісія з питань вищого корпусу державної служби (для посад категорії А) та конкурсні комісії (посади категорій Б та В) за результатами незавершених конкурсів станом на початок дії карантину;

• суб’єкти призначення або керівники державної служби в державному органі можуть призначити на посаду державної служби осіб шляхом укладання контракту на проходження державної служби на період дії карантину та до дня призначення на цю посаду особи вже за результатами проведеного конкурсу після скасування дії карантину. Тобто, у цьому випадку особа призначається на посаду лише на певний термін, після завершення якого обов’язково має бути проведено класичний конкурс на зайняття посади державної служби. І такий конкурс має бути оголошений протягом 2 місяців після скасування дії карантину. Добір осіб за такою процедурою здійснюватиметься за результатами проведених співбесід з тими кандидатами, які виявлять бажання і відповідатимуть загальним вимогам до тих, хто претендує на посади державної служби. Окрім того, інформація про добір у такий спосіб оприлюднюватиметься на Єдиному порталі вакансій державної служби.

Цей Порядок не застосовується до переможців конкурсу, яких за певних причин (проведення спецперевірки тощо) на час набрання чинності цією постановою не призначено на відповідні посади. У такому випадку призначення здійснюється на загальних підставах відповідно до Закону України «Про державну службу».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі