Здійснюємо звільнені операції: що робити з ПДВ?

В обраному У обране
Друк
Матвєєва Вікторія, економіст-аналітик
Бюджетна бухгалтерія Травень, 2020/№ 19
Управління освіти — бюджетна установа у 2020 році зареєстроване платником ПДВ. Більшість операцій, які здійснює установа, звільнені від ПДВ (послуги з харчування вихованців дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів). Лише незначна частка — оподатковувані операції, наприклад здача приміщень в оренду. У зв’язку з цим у нас виникли запитання щодо оформлення податкових накладних: 1. Чи повинні постачальники продуктів харчування та комунальних послуг (тепла, води тощо) заповнювати податкові накладні як для пільгових операцій, а саме зазначати ознаку 09 «Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ»? 2. Чи потрібно управлінню освіти оформлювати податкові накладні та реєструвати їх при здійсненні операцій, які звільнені від ПДВ? Якщо так, то на чиє ім’я їх необхідно виписувати? (запитання з електронної пошти редакції: bb@id.factor.ua)

Ситуація, в якій опинився наш читач, характерна для багатьох бюджетних установ. Оскільки часто-густо установи надають різні платні послуги, які підлягають оподаткуванню ПДВ та звільнені від ПДВ, доходи від яких зараховують до складу власних надходжень. Також установи здійснюють придбання товарів та послуг, які використовують в операціях, звільнених від ПДВ.

Отже, з подібними ситуаціями бухгалтера стикаються повсякчас, тому розглянемо основні правила формування податкового кредиту, виникнення податкових зобов’язань та оформлення ПН для кожної ситуації і пояснимо всі нюанси.

Якими документами будемо керуватись? Переважно відповіді на зазначені запитання будемо шукати в основному податковому документі — ПКУ та в Порядку № 1307.

Отже, після того як установа отримала статус платника ПДВ, вона стикається з формуванням податкового кредиту та нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ. Насамперед почнемо з правил формування податкового кредиту.

Етап Придбання товарів, послуг та формування ПК

Відповідно до п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту платник ПДВ може віднести суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення таких операцій, як:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв’язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

База для формування податкового кредиту визначена в п. 198.3 ПКУ. Так, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

• придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

• придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

• ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд