Теми статей
Обрати теми

Нова Методика розрахунку орендної плати і не тільки…

28 квітня Кабмін прийняв проєкт постанови «Деякі питання розрахунку орендної плати»1 (далі — проєкт).

Цим документом буде запроваджено нову Методику розрахунку орендної плати за державне майно. Також цей проєкт передбачає внесення змін до низки нормативно-правових актів, які регулюють орендні відносини. Зокрема, «під роздачу» потрапив і Порядок № 4832.

1 Із текстом проєкту постанови можна ознайомитись за посиланням: materialy.kmu.gov.ua/e244fe9c/docs/0023b759/Dodatok.pdf

2 Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483.

Метою цього проєкту є встановлення прозорого, а головне, зрозумілого для всіх учасників орендних відносин — механізму розрахунку орендної плати та її індексації.

Що конкретно зміниться у сфері оренди держмайна, розповімо далі. Стисло — про головне, а докладніше, як завжди, читайте у наступних випусках нашого журналу.

Нова Методика. Чим же вона відрізняється від своєї попередниці — Методики № 7863? І ось тут увага — спойлер! Уряд вирішив залишити перевірений практикою та часом механізм розрахунку орендної плати на основі незалежної оцінки майна та орендної ставки (залежно від мети використання/орендаря).

3 Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затверджена постановою КМУ від 04.10.95 р. № 786.

Нікуди не поділася й пільгова оренда за 1 грн на рік. Усе в силі, хоча з деякими поправками. Зокрема, як і раніше, на такі особливі умови оренди можуть розраховувати органи державної влади, ПФУ, бюджетні установи та заклади, які повністю фінансуються з держбюджету. А от державні та комунальні заклади охорони здоров’я виключили з переліку пільговиків. Натомість відтепер ОМС також мають змогу скористатися державною нерухомістю на пільгових умовах. Однак за 1 грн на рік місцеві ради зможуть орендувати державні приміщення (будівлі) виключно для розміщення ЦНАПів.

До речі, індексувати пільгову орендну плату — 1 грн на рік — більше не доведеться. Віднині така орендна плата офіційно не підлягає коригуванню на індекс інфляції. Ура, нарешті!

Увага! Щодо індексації «звичайної» орендної плати — жодних послаблень. Як і раніше, індексуємо.

Серед важливих новацій — також запровадження нових орендних ставок залежно від цільового призначення об’єктів оренди (додаток 1 до нової Методики). Причому проєктом не тільки скорочено число цільових призначень (задля запобігання зловживанням і наданню необґрунтованих пільг), але й суттєво знижено орендні ставки для соціально важливих видів діяльності. Зокрема, до числа щасливців потрапили приватні школи, садочки та орендарі, які залучають молодь до занять спортом.

Важливо: ставки, наведені в додатку 1 до нової Методики, стосуються лише «безаукціонної» оренди. Також з’явиться окремий додаток 2 зі ставками для договорів оренди, які продовжуються вперше (після запровадження Закону № 1574).

4 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 р. № 157-IX.

Зміни до Порядку № 483. Серед ключових новацій, передбачених проєктом, такі:

1) запроваджено програму стимулювання інвестицій у відновлення занедбаних пам’яток архітектури. Якщо орендар винаймає такий об’єкт для створення закладу освіти чи музею, він може розраховувати на зменшення плати до 1 грн/м2 за місяць;

2) переглянуто підходи до визначення гарантійного внеску для участі в аукціоні. А конкретно, його розмір зросте для тих, хто замахнувся на «привабливі» об’єкти оренди (наприклад, у пасажирських терміналах аеропортів). І навпаки, для потенційних орендарів великих об’єктів поза межами обласних центрів розмір гарантійного внеску буде зменшено;

3) спрощено процедуру надання звільнень і знижок для орендарів, які постраждали через карантинні обмеження. Так, вони зможуть отримати знижку на підставі заяви. Вносити зміни до договору оренди для цього не доведеться.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі