Теми статей
Обрати теми

Уточнюємо земельний податок за 2023 рік

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Бюджетна установа надає частину будівлі в оренду. Проте через неуважність у 2023 році декларацію про земельний податок не подавали. Як наслідок, маємо недоплату земподатку. Якими мають бути наші дії у такому разі? Чи необхідно нараховувати штраф та пеню під час подання уточнюючої декларації та сплати земельного податку?

Як уточнити земельний податок за 2023 рік?

За загальним правилом платники земельного податку подають річну декларацію, затверджену наказом № 560*. У ситуації читача — установа повинна була це зробити не пізніше 20 лютого минулого року. Тобто у 2023 році потрібно було відзвітувати не пізніше 20.02.2023. Відповідно в такій декларації слід було зазначити річну суму земельного податку з розбивкою за місяцями.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)» від 16.06.2015 № 560.

Та оскільки установа — платник земельного податку не виконала свій обов’язок у 2023 році, хибу доведеться виправляти вже у 2024 році. Як це зробити? Наразі в установи тільки один варіант — подати уточнюючу річну декларацію за 2023 рік. Для уточнення даних у річній декларації слід використовувати загальний механізм виправлення помилок. Такі правила зазначено в ст. 50 ПКУ*.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Отже, платник, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний подати уточнюючу декларацію та сплатити відповідну суму податку.

Зокрема, у ситуації читача слід подати уточнюючу земельну декларацію за 2023 рік і відобразити в ній результат виправлення — заниження податкових зобов’язань. Власне, таким чином установа уточнює податкові зобов’язання зі сплати земельного податку за 2023 рік.

Коли подавати декларацію та сплачувати податок?

Уточнюючу декларацію подають окремо за кожний минулий податковий період, що уточнюють, в яких виявлено помилки.

За загальним правилом уточнюючу декларацію можна подати протягом 1095 днів після граничного строку, відведеного на подання декларації (п. 102.1 ПКУ).

Але ми наполегливо радимо якомога швидше подати уточнюючу декларацію за 2023 та сплатити донараховану суму земподатку.

Яка відповідальність за порушення строків звітування та сплати?

Почнемо з відповідальності за несвоєчасне подання декларації. Щодо такого порушення установі загрожують стандартні штрафні санкції, передбачені п. 120.1 ПКУ. Так, за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності (у т. ч. й уточнюючих декларацій) накладають штраф у розмірі:

340 грн — за кожне таке неподання або несвоєчасне подання;

1020 грн — за ті ж дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення.

Причому такі штрафні санкції застосовуються до будь-якого платника земельного податку, який своєчасно не подав декларацію. Тобто це повною мірою стосується як тих, хто має 100-відсоткову пільгу зі сплати земподатку, так і тих, хто користувався такою пільгою частково.

ВАЖЛИВО!

Штрафи, передбачені п. 120.1 ПКУ, не скасовані на період дії воєнного стану та стягуються з порушників у повному розмірі

Звісно, є платники, які користуються так званою воєнною пільгою зі сплати земподатку. Їм податківці дійсно дозволили не подавати звітну декларацію (категорія 111.05 ЗІР). Проте звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ, лише платники, які змогли підтвердити неможливість виконання податкових обов’язків. Механізм такого підтвердження визначено Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженим наказом Мінфіну від 29.07.2022 № 225.

Тож якщо ваша земельна ділянка не розташована на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією, за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності вам загрожують штрафні санкції, передбачені п. 120.1 ПКУ. Але сплачувати штраф слід на підставі податкового повідомлення-рішення, отриманого від податківців.

Виправляємо помилку за 2023 рік: чи буде відповідальність?

Тепер щодо відповідальності за самостійне виправлення помилок під час нарахування земельного податку. Фактично в цій ситуації установа занизила податкові зобов’язання із земельного податку за 2023 рік, а тому має донарахувати відповідну суму такого податку.

У разі самостійного виправлення помилок і виявлення заниження податку (тобто якщо у результаті помилки виникла недоплата), платник повинен самостійно нарахувати штраф. Розмір такого штрафу передбачений п. 50.1 ПКУ та становить:

3 % від суми недоплати — у разі виправлення помилок в уточнюючій декларації/розрахунку;

5 % від суми недоплати — у разі виправлення помилок у поточній декларації.

Вочевидь, виправляти таку помилку установа буде у 2024 році. А тому слід керуватися нормами ПКУ, чинними у 2024 році.

Так, на період з 01.08.2023 до кінця воєнного стану у разі самостійного виправлення платником помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання (у т. ч. зі сплати земельного податку), такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій та пені. Це прямо передбачено п. 69.38 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. При цьому жодної згадки про період, за який виправляється помилка, ця норма не містить.

Отже, до кінця дії воєнного стану платники податків можуть виправляти помилки щодо розрахунку податкових зобов’язань без нарахування штрафних санкцій та пені. Причому це стосується виправлення помилок як воєнних, так і довоєнних періодів.

УВАГА!

Звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені стосується всіх податків, у т. ч. й земельного

Таким чином, штраф та пеня у разі самостійного виправлення помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання із земельного податку, установі не загрожують. Це підтвердили і податківці у своєму роз’ясненні (див. категорію 132.01 ЗІР).

Висновки

  • Якщо забули відзвітувати про земельний податок за минулий рік, слід подати уточнюючу декларацію та сплатити відповідну суму податку.
  • За неподання або несвоєчасне подання податкової звітності установі-порушнику загрожують штрафні санкції, передбачені п. 120.1 ПКУ.
  • У разі самостійного виправлення помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання із земельного податку, штраф та пеня установі не загрожують.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі