Теми статей
Обрати теми

Уклали прямий договір: чи застосовувати до нього зворотну дію?

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
03.01.2024 установа уклала договір з постачальником послуг-монополістом. Згідно з умовами цього договору він діє з 01.01.2024. Чи можливо застосовувати до такого договору зворотну дію в часі?

Зворотна дія договору: як вона працює?

За загальним правилом договір набирає чинності з моменту його укладення, тобто досягнення в належній формі згоди щодо всіх істотних умов. І саме з цього моменту й до закінчення строку дії такого договору сторони можуть здійснювати свої права і виконувати свої обов’язки відповідно до договору. Такі правила прописані в ч. 1 ст. 631 ЦКУ*.

* Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

Проте далеко не завжди дата набрання чинності договором та момент його підписання збігаються. Тому сторони часто-густо застосовують до договору зворотну дію в часі. Причому такий варіант розвитку відносин є цілком законним. Таку можливість передбачено ч. 3 ст. 631 ЦКУ.

Так, згідно з цією нормою сторони можуть передбачити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Наприклад, сторони підписали договір 03.01.2024, але в ньому зазначено, що такий договір діє з 01.01.2024. Фактично, за таких умов відносини між сторонами виникли раніше їх юридичного оформлення.

ВАЖЛИВО!

Необхідною умовою застосування ч. 3 ст. 631 ЦКУ є наявність відносин між сторонами, які виникли до укладання договору, а не під час дії іншого договору або іншої редакції цього ж договору, та є неврегульованими

Про це свідчить судова практика (див. постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.04.2018 у справі № 910/21671/17).

Зворотна дія договору: чи можна застосовувати до прямого договору?

Так, дійсно, норми ч. 3 ст. 631 ЦКУ можна застосувати щодо договорів, де відсутня конкуренція між постачальниками та товари, роботи чи послуги можуть бути надані (поставлені або виконані) тільки певним суб’єктом господарювання.

Зокрема, така можливість стосується договорів, які укладено з підстав, визначених пп. 5, 7, 8 п. 13 постанови № 1178*. Такої позиції Мінекономіки послідовно дотримується вже не один рік. Про це свідчать відповіді уповноваженого органу на запити користувачів**.

* Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

** Повний текст відповіді див. за посиланням: me.gov.ua/InfoRez/Details?id=18a2fd50-2835-43fe-9ab8-f673152aab98&lang=uk-UA.

Зауважте: саме винятки, наведені в пп. 5, 7, 8 п. 13 постанови № 1178, передбачають укладання договору про закупівлю товарів, робіт або послуг, які можуть бути надані (поставлені/виконані) тільки певним постачальником-учасником.

Тож якщо в ситуації читача договір про надання послуг з монополістом укладають саме на підставі п.п. 5 п. 13 постанови № 1178 у зв’язку з відсутністю конкуренції з технічних причин, то жодних перепон для застосування норми ч. 3 ст. 631 ЦКУ немає.

Будьте уважні: відповідна умова про застосування зворотної дії в часі має бути прописана у договорі.

Як діяти замовнику?

Під час укладання прямих договорів замовник повинен пам’ятати кілька важливих нюансів.

По-перше, інформація про заплановану закупівлю послуг має бути додана до річного плану закупівель на 2024 рік.

По-друге, у разі укладання прямого договору на підставі п.п. 5 п. 13 постанови № 1178 замовник має скласти та оформити належним чином відповідне обґрунтування.

По-третє, не забудьте оприлюднити в електронній системі закупівель:

— річний план закупівель;

— звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Строк оприлюднення такого звіту — 10 робочих днів з дня укладання договору;

— договір про закупівлю та всі додатки до нього;

— обґрунтування.

Висновки

  • Замовники можуть застосовувати ч. 3 ст. 631 ЦКУ лише до певних договорів.
  • Договорам, укладеним з монополістами відповідно до п.п. 5 п. 13 постанови № 1178, сторони можуть надавати зворотну дію в часі.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі