Теми статей
Обрати теми

Безоплатна передача ОЗ: чи складати ПН з ПДВ?

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Бюджетна установа — платник ПДВ безоплатно передає іншій бюджетній установі (неплатнику ПДВ) основні засоби (далі — ОЗ) згідно з наказом керівника установи. Чи оподатковувати таку операцію з передачі майна ПДВ? Чи необхідно у такому разі установі, яка передає майно, оформлювати податкову накладну (далі — ПН)?

Безоплатна передача ОЗ: чи є звільнення від ПДВ?

Відповідь на це запитання варто шукати в ПКУ*. Так, у ст. 197 ПКУ визначено операції, звільнені від оподаткування ПДВ.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Втім, у випадку читача варто звернути увагу на п.п. 197.1.16 ПКУ. Саме в цьому підпункті ПКУ законодавці прописали порядок та умови звільнення від оподаткування ПДВ операцій з безоплатної передачі майна в державну та комунальну власність.

Зокрема, звільнено від оподаткування операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об’єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку. Але є умова — такі операції здійснюють за рішенням КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

Крім того, звільнення поширюється на операції з безоплатної передачі об’єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності. До речі, зазначені операції також мають провадитися за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

З цього приводу податківці досить чітко висловили свою думку в ІПК від 26.01.2022 № 181/ІПК/99-00-21-03-02-06 та від 01.11.2018 № 4652/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Отже, зазначені операції не підлягають оподаткуванню ПДВ за умови одночасного виконання таких вимог:

1) передача майна повинна здійснюватися на безоплатній основі;

2) операція здійснюється між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами;

3) відбуватися передача майна виключно у державну чи комунальну власність;

4) операція здійснюється на підставі прийнятого відповідного рішення Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Відповідно якщо під час здійснення безоплатної передачі майна не дотримано хоча б одну із зазначених вимог, то така операція оподатковується ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 %.

Вочевидь, під час здійснення операцій з безоплатної передачі між бюджетними установами виконати вищезазначені умови нескладно. Адже у разі здійснення зазначених операцій бюджетні установи виконують вищеперелічені умови за замовчуванням. Тож із цього приводу хвилюватися не варто.

УВАГА!

Безоплатна передача майна в державну та комунальну власність звільнена від ПДВ (п.п. 197.1.16 ПКУ)

Безоплатна передача ОЗ: чи складати ПН?

Зазначимо, що сам факт звільнення від оподаткування тієї чи іншої операції не звільняє установу — платника ПДВ від інших обов’язків, передбачених ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (ср. ). Зокрема, це стосується й оформлення ПН на такі операції та їх своєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). Та виконати такі обов’язки установі доведеться самостійно, оскільки установа-отримувач майна не є платником ПДВ.

Як правильно скласти ПН на операції, звільнені від ПДВ, читайте в матеріалі «Надання освітніх послуг: які ПН складати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 43).

Отже, бюджетна установа — платник ПДВ, яка передає майно іншій бюджетній установі, має виконати певні дії.

По-перше, скласти ПН на операцію з безоплатної передачі майна іншій бюджетній установі та своєчасно зареєструвати її в ЄРПН.

Така операція звільнена від ПДВ згідно з п.п. 197.1.16 ПКУ. Відповідно податкові зобов’язання з ПДВ щодо цієї операції дорівнюють нулю.

По-друге, заповнити декларацію з ПДВ.

При цьому інформацію про операції, звільнені від ПДВ, слід навести за кодом ряд. 5.1.

Також не забудьте заповнити окремий додаток до декларації з ПДВ — додаток Д5 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю». Для правильного заповнення цього додатка доведеться обчислити суму ПДВ-пільги. Як це зробити? Всі пояснення ви знайдете в матеріалі «Надання освітніх послуг: які ПН складати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 43).

Висновки

  • Операції з безоплатної передачі майна в державну та комунальну власність звільнені від ПДВ (п.п. 197.1.16 ПКУ).
  • Платник ПДВ, який здійснює операції, звільнені від ПДВ, має складати ПН у загальному порядку.
  • У разі здійснення операцій, звільнених від ПДВ, установа має обчислити ПДВ-пільгу в окремому додатку до декларації з ПДВ, але в самій декларації цю суму зазначати не потрібно.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі