Чи можливо придбати зовнішні акумулятори?
Заклад освіти придбати зовнішні акумулятори для населення за кошти, передбачені у кошторисі для своєї основної діяльності, не може.
Нагадаємо: кошти і загального, і спеціального фонду є бюджетними коштами. І вважати їх «своїми» безпідставно.
А таке придбання буде нічим іншим, як здійсненням благодійної діяльності.
Натомість згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073* благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у т. ч. благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.
* Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI.
УВАГА!
Бюджетні установи не можуть бути благодійниками
Адже бюджетні установи не є суб’єктами приватного права.
Як визначено у п. 12 ч. 1 ст. 2 БКУ*, бюджетні установи — це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Тож заклад освіти аж ніяк не може бути благодійником.
Докладніше про це читайте у статті «Благодійна допомога: оформлення та облік» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28.
Як допомогти населенню?
Чи взагалі можливо допомогти населенню та придбати за кошти місцевого бюджету павербанки?
Так, це цілком можливо. Але для цього потрібно прийняти відповідну місцеву цільову програму або внести зміни до вже існуючої місцевої програми, доповнивши її такими заходами.
Нагадаємо: можливість прийняття місцевих програм закріплено в п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону № 280*.
* Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97.
Так, до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
Можливість фінансування таких програм за рахунок коштів місцевих бюджетів передбачено ч. 1 ст. 91 БКУ.
Саме в цій програмі має бути визначено конкретні відповідальні виконавці такої програми.
До речі, виконавцем такої програми може бути заклад освіти, в якому, наприклад, облаштовано пункт незламності.
Але, звісно, закупівля павербанків в цьому разі аж ніяк не буде проводитися за кошти кошторису закладу освіти і за КПКВК бюджетної програми, яку виконує цей заклад освіти. Адже це кошти, за які заклад освіти виконує свою основну діяльність.
Утім, як відомо, всі видатки місцевих бюджетів мають знайти своє відображення в бюджетних програмах. Тому необхідно визначитися, за яким КПКВК слід проводити видатки на придбання павербанків для населення. Перелік КПКВК затверджено наказом № 793*.
У разі прийняття зазначеної місцевої цільової програми такі видатки цілком можуть бути заплановані та проведені за КПКВК 8110 «Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха».
Висновки
- Заклад освіти не має права за кошти, передбачені у кошторисі для здійснення його основної діяльності, придбати зовнішні акумулятори та роздати їх населенню.
- Для допомоги населенню, в т. ч. і придбання зовнішніх акумуляторів для населення, за кошти місцевого бюджету слід прийняти відповідну місцеву програму.