Зустрічайте нові Порядок обліку платників ЄСВ (далі — Порядок) та Положення про реєстр страхувальників. Останній документ змін по суті не зазнав (оновили тільки назву держорганів). Тому говоритимемо про новий Порядок.
Важливий момент. Мінфін доручив податківцям перевести на обслуговування до Генічеської об’єднаної ДПІ ГУ ДФСУ в Херсонській області фізосіб та юросіб — платників ЄСВ, які на момент набрання чинності наказом були «прописані» (мали місцезнаходження, місце проживання) на тимчасово окупованій території (ТОТ, вона ж Крим). Те ж саме стосується їхніх відокремлених підрозділів, філій, відділень з «кримською пропискою». А от відокремлені підрозділи, філії, відділення з «кримською пропискою» тих юросіб, які «прописані» на материковій Україні, переведуть до територіальних органів ДФСУ за місцем обліку головних підприємств.
Кримські платники ЄСВ обліковуються з ознакою «суб’єкт вільної економічної зони «Крим». На все про все — місяць з дня набрання чинності наказом, що коментується. Нагадаємо: аналогічна вимога є у свіжому Порядку обліку платників податків (наказ Мінфіну від 14.11.14 р. № 1127 // «БТ», 2014, № 48, с. 5).
Для ФОП, які переселилися з Криму і бажають припинити підприємницьку діяльність. Згідно з постановою КМУ від 16.10.14 р. № 541 (ср. ) держреєстрацію припинення діяльності таких ФОП проводять держреєстратори за місцем перебування ФОП. Так от, податківці, отримавши від держреєстраторів відомості про розреєстрацію ФОП, знімають їх з обліку вже за новим Порядком.
А зараз обговоримо зміни в самому Порядку.
І знову про ліквідацію ФОП: порядок зняття підприємців з обліку зазначили окремо від підприємств. Отже, у разі надходження від держреєстратора повідомлення про проведення держреєстрації припинення підприємницької діяльності податківці починають процедуру зняття ФОП з ЄСВ-обліку. Зокрема, фіскали визначаються з проведенням перевірки щодо правильності нарахування і сплати ЄСВ. Відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ і поданий звіт за останній період можуть схилити чашу терезів на користь безперевірочного «прощання». Увага: з ЄСВ-обліку підприємця знімуть тільки після проведення перевірки (якщо її все-таки вирішать проводити), погашення заборгованості та закриття інтегрованих карток. Після цього до реєстру страхувальників вносять «анулюючий» запис. Відповідно дата зняття з обліку платника ЄСВ — дата внесення такого запису до реєстру страхувальників (а не дата отримання повідомлення від держреєстратора про розреєстрацію ФОП).
Важливо. ФОП більше не мають справи з довідкою про відсутність заборгованості (ф. № 3-ЄСВ), рішенням про відмову у видачі такої довідки (ф. № 4-ЄСВ), повідомленням про наявність боргу щодо сплати ЄСВ і неможливості провести держреєстрацію припинення (ф. № 5-ЄСВ) та повідомленням про відкликання заперечень проти держреєстрації припинення (ф. № 6-ЄСВ). З форм цих документів виключили згадку про ФОП.
А для юросіб уточнили строки видачі деяких документів: довідку за ф. № 3-ЄСВ видають відповідальній особі платника безпосередньо у фіскальному органі не пізніше третього робочого дня, наступного за днем реєстрації довідки у фіскальному органі, а після закінчення цього строку — надсилають поштою за місцезнаходженням платника. Рішення за ф. № 4-ЄСВ видадуть, якщо платник не проведе остаточний розрахунок з ЄСВ протягом 10 робочих днів після проведення позапланової документальної перевірки.
З’явилася ще одна причина заперечень фіскалів проти проведення розреєстрації юрособи шляхом її ліквідації — наявність незакритих філій, представництв, відділень, інших відокремлених підрозділів.
Також Порядок доповнили двома новими документами (ф. № 9-ЄСВ та № 10-ЄСВ) для зняття з обліку платників ЄСВ, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.03 р. № 755-IV.
Наказ діє з дня опублікування.