(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
6/19
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2014/№ 45

Електронне адміністрування ПДВ: погляд фіскальної служби

Лист ДФСУ від 26.09.14 р. № 4137/6/99-99-19-03-01-15

У листі, що коментується, податківці відреагували на деякі зауваження щодо майбутнього функціонування Системи електрон­ного адміністрування ПДВ (далі — СЕА) (див. «БТ», 2014, № 42, с. 14).

1. Чиї гроші на спецрахунку. Контролери підтвердили, що платник ПДВ не матиме доступу до коштів, які він перерахував на електрон­ний рахунок у СЕА, навіть якщо такі кошти виявляться зайвими.

З такого рахунку кошти можна перерахувати лише до бюджету. Так списуватимуть лише суму податкових зобов’язань (ПЗ), зазначених у декларації з ПДВ.

Надміру зараховані кошти на рахунок у СЕА можуть бути використані в подальшому або для реєстрації податкових накладних, або для сплати ПЗ, визначених у наступних деклараціях з ПДВ.

Тобто зайво сплачені кошти можуть бути «заморожені» на досить довгий час.

Від себе додамо, що отримати такі кошти платник ПДВ зможе після анулювання ПДВ реєстрації. Адже залишок коштів із СЕА спишуть в бюджет (п. 2001.8 ПКУ), а таку переплату можна буде отримати у загальному порядку згідно зі ст. 43 ПКУ.

2. Автоматичне бюджетне відшкодування.

Нові критерії для автоматичного бюджетного відшкодування (БВ) (п. 200.19 ПКУ) передбачають відшкодування податку в автоматичному режимі експортерам та інвесторам.

Під «експортерами» мається на увазі платники ПДВ, у яких питома вага експорту протягом попередніх 12 місяців становить не менше 40 % загальних поставок (п.п. «а» п.п. 200.19.3 ПКУ).

«Інвесторами» вважаються платники ПДВ, які здійснили інвестиції в необоротні активи (НА) у розмірах не менше ніж 3 млн грн. протягом останніх 12 календарних місяців (п.п. «б» п.п. 200.19.3 ПКУ).

При цьому контролери чомусь ототожнюють право на отримання БВ (не вказують, що йдеться про автоматичне БВ) із здійсненням інвестицій у власну діяльність та/або здійсненням експортних операції.

Звісно, що право на БВ може виникнути при здійсненні інших операцій. Наприклад, у результаті придбання товарів на суму, яка перевищує обсяги реалізації.

Також насторожує висновок контролерів, про те, що у разі невідповідності критеріям, визначеним у п. 200.19 ПКУ (для автовідшкодування), суми від’ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту (ПК) звітного періоду. Справа в тому, що оновлені з 01.01.15 р. норми ПКУ не заборонятимуть «звичайне», тобто не автоматичне БВ.

3. Перенесення старих залишків БВ. Контролери цілком справедливо вказали, що немає підстав для того, щоб врахувати у СЕА суми БВ, які були задекларовані раніше (як на поточний рахунок, так і в раху­нок майбутніх платежів).

Такі суми це заборгованість бюджету перед платниками. Вони підлягають відшкодуванню у порядку, встановленому відповідно до ст. 200 ПКУ у редакції, що діяла станом на 31.12.14 р. Тому ці суми не мають відношення до «суперформули», яка визначає порядок формування податкових зобов’язань платника у 2015 році.

Зарахування минулих боргів порушило б одне з основних правил запровадження СЕА — відповідність суми нарахованого ПДВ сумі сплаченого ПДВ.

4. Зобов’язання не нижче кредиту. Податківці нагадали, що з 1 січня 2015 року набирають чинності зміни, внесені до ст. 188 ПКУ, якими передбачається, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг. Це цілеспрямований крок для уникнення мінімізації ПЗ.

5. РК у «суперформулі». Контролери пообіцяли врахувати у підзаконних актах, котрі будуть прийняті для функціонування СЕА, показників із розрахунків коригування (РК) до ПН, які видані після 01.01.14 р.

Дійсно ця обіцянка виконана. У постанові КМУ від 16.10.14 р. № 569 (див. «БТ», 2014, № 44, с. 5) передбачено, що у «суперформулі» слід враховувати дані не лише податкових накладних, а й РК.

Зверніть увагу. Йдеться про ПН, складені за операціями, ПЗ за якими виникли починаючи з 01.01.15 р., та РК, складані до таких ПН.

електронне адміністрування, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті