Сьогодні авто юросіб можуть мобілізувати (п. 3 ст. 6 Закону № 3543*). Подробиці знайдете у «БТ», 2014, № 29, с. 24.
У поле зору податківців потрапили ПДВ-нюанси такої передачі. Є хороша новина та погана. Почнемо з хорошої.
Податківці говорять: підстав для коригування ПК або визнання «умовного постачання» немає. Оскільки немає переходу права власності на авто. Нагадаємо, що процес мобілізації транспортних засобів (ТЗ) — це їх безоплатне залучення в тимчасове користування на умовах повернення. Про інші підстави для «умовного постачання», які з переходом права власності не пов’язані, податківці не згадують. І це добре.
А ось якщо після демобілізації ТЗ не повернуть і за нього нарахують компенсацію, то така компенсація розглядається податківцями як оплата вартості ТЗ, на яку одержувач (власник авто) нарахує ПЗ з ПДВ. Причому компенсація надходить за рахунок бюджетних коштів, отже, відобразити ПЗ потрібно на дату надходження таких коштів.
Не дивно. Аналогічно податківці мислять в разі відшкодування збитку орендарем орендодавцю за зіпсований основний засіб (ОЗ). Хоча ми вважаємо, що відшкодування шкоди не є компенсацією вартості авто і з поняттям «постачання товарів» з п.п. 14.1.191 ПКУ ніяк не пов’язано. Адже право власності на зіпсований ОЗ орендарю не переходить («БТ», 2013, № 29, с. 34). Крім того, якщо раптом податківці захочуть нарахувати ПЗ при ліквідації ОЗ, то у п.п. 14.1.191 ПКУ є відповідний контраргумент: не вважається постачанням ліквідація (знищення) ОЗ без згоди платника податків. Тобто ПДВ не повинно бути.
Якщо все ж таки діяти за рекомендацією податківців, то залишається запитання: звідки взяти ПДВ? Для власника авто звичайно вигідніше — із суми компенсації. На цьому варіанті й можна зупинитися.
* Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 р. № 3543-XII.