Нещодавно Нацбанк для власної зручності «ізолював» поточні рахунки, на які зараховуються зарплата, стипендії, пенсії, соцдопомога та інші соцвиплати. Це було зроблено для того, щоб відокремити проценти за такими рахунками (назвемо їх зарплатними), які не обкладаються ПДФО (пп. 164.2.8 і 165.1.41 ПКУ). Інші банківські проценти обкладаються ПДФО, і податковим агентом виступає банк, котрий їх нараховує.
При цьому діючим клієнтам дали право вибору:
• або використовувати вже діючі рахунки, але в такому разі уточнити умови договору через додаткову угоду до договору з банком (прописати, що рахунок є зарплатним);
• або відкрити окремі зарплатні рахунки.
Відповідні поправки НБУ вніс до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492. Докладніше читайте в коментарі до постанови Правління НБУ від 18.08.14 р. № 499 // «БТ», 2014, № 34, с. 7.
Такі новації мало кого обійшли стороною, тому «рахункові» пристрасті не вщухають. «Віддуватися» доводиться НБУ. Так, у листі № 25-110 він роз’яснює, що на окремий зарплатний рахунок, окрім зарплати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат, можуть бути зараховані:
• кошти, раніше помилково (надмірно) перераховані з цього окремого рахунка;
• кошти за повернені товари чи неотримані послуги, які оплатили з цього окремого рахунка за допомогою електронного платіжного засобу.
Логічно. Але на цьому запитання не закінчуються.
Як усе-таки бути з незарплатними надходженнями? НБУ роз’яснює: клієнт має відкрити інший поточний рахунок, наприклад, для отримання грошових переказів від третіх осіб чи овердрафту.
Важливий момент! Багато хто розуміє це так, що НБУ категорично забороняє отримувати інші (незарплатні) надходження на зарплатні картки. Не плутайте зарплатну картку та зарплатний рахунок. На одній картці можуть одночасно «жити» декілька рахунків. І кошти на них заходять на різних підставах (наприклад, зарплата — за бухгалтерською відомістю роботодавця). Отже, для незарплатних надходжень використовуватимуться окремі рахунки. Виходить, що це стосується і незарплатних надходжень від роботодавця (добових, позик).
Що робити роботодавцям, які співпрацюють із банками за зарплатними проектами? По-перше, узгодьте умови ЗП-проекту з обслуговуючим банком (чи потрібно укладати додаткові угоди до договорів стосовно діючих зарплатних рахунків своїх працівників). По-друге, за потреби проведіть роз’яснювальну роботу серед працівників щодо правильного використання зарплатних карток.
Важлива деталь. Усі описані поправки ніяк не впливають на можливість розплачуватися зарплатною карткою. Клієнти, як і раніше, можуть оплачувати покупки, комунальні послуги та здійснювати інші доступні платежі.
А що ж відбувається з податкового боку питання?
Податківці, у свою чергу, у листі № 3933 жодних категоричних заборон не висувають. Вони навіть допускають таку ситуацію, коли незарплатні надходження потраплять на зарплатний рахунок. Тоді проценти за таким банківським рахунком (якщо їх нарахування передбачене договором із банком) уключаються до оподатковуваного доходу та підлягають оподаткуванню в порядку, прописаному в п. 170.4 ПКУ. Інакше кажучи, звільнення від ПДФО знімається з усіх процентів, нарахованих на рахунок: усі нараховані за ним проценти (і за зарплатними залишками, і за іншими надходженнями) обкладаються ПДФО в загальному порядку.
І пам’ятайте! Ідеться тільки про обкладення ПДФО процентів, нарахованих на залишок зарплатного рахунка, але не про обкладення ПДФО самої зарплати. Отже, навіть якщо незарплатні надходження «заблукають», то для роботодавця жодних податкових наслідків не буде, бо податковим агентом він не виступає.