(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 36
  • № 35
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
21/25
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Жовтень , 2014/№ 42

Повернення постачальнику товару, отриманого у 2013 році

Підприємство отримало у 2013 році товар, за який не розплатилося. Цей товар перебував на складі. У договорі з постачальником був передбачений розрахунок за товар у гривнях, однак за формулою, прив’язаною до курсу долара на момент проведення оплати. Сьогодні товар подорожчав, ми його не спроможні оплатити, у зв’язку з чим за домовленістю з постачальником повертаємо його. Як це оформити та відобразити в обліку?

Повернення товарів у цьому випадку оформляється у звичайному порядку. Сторони дійсно можуть установити ціну у гривнях, прив’язану до еквіваленту іноземної валюти* на підставі ч. 2 ст. 524 ЦКУ. При цьому, для того щоб договір вважався укладеним згідно з ч. 1 ст. 638 ЦКУ,ціна у договорі має бути зазначена у гривнях з визначенням її еквіваленту у твердій валюті на дату укладення договору. Таким чином, у договорі має бути зазначена «початкова» ціна товару у гривнях, яка надалі коригується відповідно до договірних умов.

* Про деталі укладення такого договору можна прочитати у статті «Хвороба курсових стрибків: прив’язка цін до інвалюти, перегляд ціни договору» // «БТ», 2014, № 20, с. 35.

У вашому випадку нову ціну потрібно розраховувати на дату проведення оплати. Однак оскільки оплату за товар так і не перерахували, то і перераховувати вартість отриманого товару немає необхідності. Отже, товар повертається за тією самою вартістю, яка була зазначена в первинних документах на його оприбуткування (витратна накладна, податкова накладна).

Повернення товару в цьому випадку, очевидно, відбувається внаслідок розірвання договору (ст. 653, 691 ЦКУ). Тоді покупець оформляє факт передачі товару продавцю звичайними первинними документами (витратною накладною, товарно-транспортною накладною тощо).

На дату такого повернення продавець виписує розрахунок коригування до податкової накладної на підставі п.п. 192.1.1 ПКУ. Покупець на підставі такого розрахунку коригує раніше відображений податковий кредит.

Оскільки товари перебували на складі покупця (не реалізовані), то на облік з податку на прибуток операція їх отримання у нього не вплинула. Відповідно, не відобразиться в обліку покупця і факт повернення товару продавцю.

Приклад. Підприємство отримало в листопаді 2013 року товар за договором з установленою ціною 15986 грн. (у тому числі ПДВ — 2664,33 грн.), що становило на дату отримання еквівалент $2000. Згідно з домовленістю з постачальником товар повертається в жовтні 2014 року.

 

Відображення в обліку операції повернення товарів

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Податковий облік

дебет

кредит

доходи

витрати

1. Отримано товар від постачальника

281

631

15986,00

2. Відображено податковий кредит з ПДВ

641

631

2664,33

3. Повернено товар продавцю:

на вартість товару без ПДВ

631

281

15986,00

на суму ПДВ (сторно)

641

631

2664,33

Влада КАРПОВА6

постачальник, повернення товару додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті