У попередньому номері на с. 6 ми повідомили вас про те, що Мінсоцполітики в тандемі з Мін’юстом спробувало спростити «паперовий» аспект звільнення працівника фізособою-роботодавцем (у тому числі підприємцем). Так, завізувати запис у трудовій книжці екс-працівника можуть працівники будь-якого (!) центру зайнятості, а не лише того, в якому був зареєстрований відповідний трудовий договір (ТД).
Однак цього було мало. Для повного щастя не вистачало зміни в Порядку № 260* у частині «відв’язування» зняття з реєстрації ТД від центру зайнятості за місцем проживання роботодавця-ФОП.
* Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджений наказом Мінпраці від 08.06.01 р. № 260.
Хороша новина! Друга частина поправок дещо затрималась, але все ж таки дійшла. Отже, тепер у разі закінчення строку ТД або припинення його дії достроково у ТД роботодавець робить запис про підстави його припинення (з посиланням на відповідні статті КЗпП). Далі про цю подію сторони повідомляють центр зайнятості, незалежно від місця реєстрації ТД. І відповідальна особа цього центру зайнятості знімає ТД з реєстрації.
Отже, розреєструвати ТД може працівник будь-якого зручного для вас центру зайнятості та не потрібно прив’язуватися до центру зайнятості за місцем проживання роботодавця, який спочатку реєстрував цей ТД.
Це знімає проблему розреєстрації ТД ФОП-роботодавцями з проблемних регіонів. Так, якщо підприємець залишив той же Крим, а його працівники відмовилися переїжджати, то закрити питання зі звільненням ФОП можна в будь-якому центрі зайнятості, до того ж за відсутності колишнього працівника (детальніше читайте у «БТ», 2014, № 33, с. 13).
Як ФОП зареєструвати та розреєструвати ТД з працівником з урахуванням останніх змін, нагадає схема на с. 5.
Крім цього, Мінсоцполітики одним махом уносить ще декілька поправок до Порядку № 260 і Форми трудового договору між працівником і фізособою (далі — форма ТД). Відразу зауважимо, що це не потребує будь-яких дій з переоформлення/зміни вже укладених ТД.
Відомо, що ФОП-роботодавець може не бути особисто присутнім під час реєстрації ТД. Його може представити особа, уповноважена на те довіреністю. Так-от, донині Порядок № 260 і форма ТД вимагали наявності нотаріальної довіреності. Тепер же слово «нотаріальна» виключили. Ось і виходить, що довіреність уповноваженої особи не потрібно нотаріально посвідчувати.
Не плутайте! Якщо при реєстрації ТД відсутній працівник (а не роботодавець), то фізособа-роботодавець або уповноважена ним особа повинні мати при собі, серед іншого, 3 примірники підписаного ТД з нотаріально посвідченим підписом працівника.
Тут же бачимо й іншу правку Мінсоцполітики, яка осучаснює Порядок № 260. Так, застаріле поняття свідоцтва про реєстрацію ФОП замінили на виписку з Єдиного держреєстру юросіб і фізосіб-підприємців (далі — ЄДР), а довідку ДПІ про присвоєння ідентифікаційного номера — на реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер паспорта (для осіб, які відмовилися від ідентифікаційного коду через релігійні переконання).
Дивно, що в самій формі ТД зробили лише одну заміну — у частині ідентифікаційного коду (ІПН). А ось номер свідоцтва ФОП все ще потрібно вказувати. Але ж ви пам’ятаєте, що свідоцтва про держреєстрацію юросіб і ФОП скасували ще з 07.05.11 р. Законом України від 07.04.11 р. № 3205-VI, а їм на заміну прийшли виписки з ЄДР («БТ», 2011, № 20, с. 4).
Також доречно видалили згадку про прибутковий податок, а страхові внески замінили на єдиний внесок (він же ЄСВ).
Наказ, що коментується, діє з дня опублікування.