(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 34
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/22
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2014/№ 35

Здаємо в оренду ОЗ: коли виписувати ПН

ФОП — платник ПДВ здає в оренду основні засоби (обладнання) на 10 днів. Підкажіть, коли складати ПН: на дату передачі орендареві, на дату повернення або на дату оплати (післяоплати)?

Відразу зауважимо, що дата передачі й дата повернення орендованих основних засобів на виписування податкових накладних (далі — ПН) не впливає. Чому? Зараз розповімо.

Спочатку заглянемо до п. 201.7 ПКУ. Згідно з цією нормою ПН складається:

• на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг;

• на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Таким чином, для оформлення ПН потрібно, щоб мало місце постачання товарів чи послуг або щоб було перераховано аванс.

Увага! Власне передача об’єкта ОЗ, як і його повернення, у межах оренди не є ні постачанням товару, ні постачанням послуги. При передачі ОЗ в оренду обладнання продовжує значитися на балансі орендодавця і, відповідно, амортизуватися у складі його груп ОЗ. Тому жодних податкових зобов’язань ні в орендаря, ні в орендодавця не виникає (пп. 153.7, 196.1.2 ПКУ). До того ж операцію з передачі ОЗ в оренду не можна підвести і під об’єкт обкладення ПДВ (п.п. 196.1.2 ПКУ).

Звідси висновок: при передачі об’єкта оренди, як і при його поверненні, орендодавець ПН не виписує.

А от орендна плата — зовсім інша справа. Вона якраз підпадає під визначення об’єкта обкладення ПДВ, оскільки в розумінні п.п. 14.1.185 ПКУ є операцією з постачання послуг. Відповідно, вона є об’єктом оподаткування на підставі п.п. «б» п. 185.1 ПКУ.

При цьому датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у орендодавця (як і права на податковий кредит у орендаря) буде та дата, на яку припадає перша з подій (п. 187.1 ПКУ):

• або зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податків (оприбуткування коштів у касі платника податку, інкасація готівки в банківській установі, що обслуговує платника податків). У нашому випадку — це дата отримання орендної плати від орендаря;

• або відвантаження товарів/оформлення митної декларації (у разі експорту)/оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (для послуг). У нашому прикладі — дата складання акта наданих орендних послуг.

Відповідно, на дату цієї події (що сталася першою) орендодавець і має виписати ПН.

Заповнюємо таку ПН згідно з вимогами Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міндоходів України від 14.01.14 р. № 10 (докладнішу інформацію ви знайдете у «БТ», 2014, № 12, с. 19). При цьому зверніть увагу на такі поля:

• у полі «Вид цивільно-правового договору» вам необхідно вказати вид цивільно-правового договору відповідно до видів договірних зобов’язань, визначених ЦКУ, а саме: «договір оренди». Крім того, не забудьте проставити номер і дату договору;

• до гр. 2 «Дата виникнення податкового зобов’язання» впишіть дату виникнення податкових зобов’язань (дату отримання орендної плати від орендаря або дату складання акта наданих послуг — залежно від того, що сталося раніше);

• у гр. 5 «Одиниця виміру товару/послуги» напишіть слово «послуга» (замість позначки «грн.» згідно з вимогами «старого» Порядку № 1379*);

• у гр. 6 «Кількість (об’єм, обсяг)» проставляємо «,якщо аванс отримано за весь 10-денний строк оренди або акт у разі післяплати складено за весь 10-денний строк оренди (замість слова «послуга» відповідно до Порядку № 1379).

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом МФУ від 01.11.11 р. № 1379 (втратив чинність, діяв до 01.03.14 р.).

Решту граф та полів заповніть у загальному порядку. Докладніше про оформлення ПН, виписаної на послуги, читайте у «БТ», 2014, № 16, с. 12, № 18, с. 17, № 25, с. 46.

Висновок: орендодавець виписує ПН згідно з правилом першої події: або на дату отримання орендної плати від орендаря, або на дату складання акта наданих послуг.

оренда додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті