Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Військовий збір: говорять податківці

Кравченко Дар’я
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2014/№ 35
В обраному У обране
Друк

Запитання

Суть відповіді податківців/наша позиція

Об’єкт обкладення ВЗ (категорія 132.02 ЗІР ДФСУ)

Що є об’єктом обкладення ВЗ?

Контролери нагадали: об’єктом обкладення ВЗ є доходи у формі зарплати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, що нараховуються (виплачуються, надаються) платникові у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (ЦП-договорами); виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри

Ми вважаємо, що в частині «зарплати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат» потрібно орієнтуватися на складові фонду оплати праці (ФОП) згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5 (далі — Інструкція № 5). Також до поняття зарплати для цілей ПКУ потрапляють лікарняні та дивіденди (докладніше — у «БТ», 2014, № 33, с. 20)

Які доходи за ЦП-договорами підлягають обкладенню ВЗ?

Обкладенню ВЗ підлягають доходи, отримані за такими ЦП-договорами, як договір підряду/договір про надання послуг, виконання робіт/надання послуг за якими підтверджується актами виконаних робіт (актами приймання-передачі)

Нагадаємо, що раніше податківці наполягали на обкладенні ВЗ тільки тих доходів за ЦП-договорами, які можна віднести до ФОП (роз'яснення в категорії 132.02 ЗІР ДФСУ; втратило чинність).

У такий спосіб податківці хотіли підкреслити, що ВЗ не обкладаються виплати за договорами купівлі-продажу, оренди, виплати підприємцям.

Але багатьох платників податків прив’язка до ФОП просто заплутала. Хоча б тому, що в п. 2.1.8 Інструкції № 5 прямо названі тільки роботи, а послуги не зазначені.

Тому контролери схаменулися і від прив’язки до ФОП «відв’язалися».

Але, думаємо, це зовсім не означає, що податківці тепер вважають, що договори купівлі-продажу та оренди обкладаються ВЗ.

Як нам здається, вони говорять про виконання робіт/надання послуг (ні купівля-продаж, ні оренда з позиції ЦКУ, на який спираються податківці, до них не належать)

Чи сплачують фізичні особи — підприємці ВЗ із підприємницьких доходів?

ФОП незалежно від того, на якій системі оподаткування вони працюють, не сплачують за себе ВЗ з доходів, отриманих у межах їхньої підприємницької діяльності

Нічого іншого від податківців ми й не сподівалися почути.

Відповідно і податкові агенти при виплаті підприємницьких доходів фізичним особам — підприємцям не обкладають їх ВЗ

Чи підлягають обкладенню ВЗ доходи, нараховані до 03.08.14 р., а виплачені після 03.08.14 р.?

Оскільки Закон України від 31.07.14 р. № 1621 набрав чинності з 03.08.14 р., податкові агенти не зобов’язані утримувати ВЗ із доходів, нарахованих до 03.08.14 р., але виплачених після 03.08.14 р.

Згодні. Нагадаємо: якщо ви нарахували зарплату за серпень після 03.08.14 р., то ви зобов’язані утримати ВЗ зі усієї її суми. А от зарплата, нарахована до 03.08.14 р., але виплачена після зазначеної дати, під обкладення ВЗ не підпадає

Порядок нарахування, утримання і сплати ВЗ (категорія 132.05 ЗІР ДФСУ)

Як перераховується до бюджету ВЗ юридичною особою, котра має відокремлені підрозділи?

Юридична особа має перераховувати ВЗ як за себе, так і за уповноважений відокремлений підрозділ, до бюджету за місцем свого розташування

Річ у тім, що юридичні особи сплачують ВЗ не до місцевого, а до державного бюджету, а тому провести тут аналогію з ПДФО та скористатися п.п. 168.4.3 НКУ не можна

Відповідальність за ненарахування/неутримання або несплату ВЗ (категорія 132.06 ЗІР ДФСУ)

Чи притягатимуться до відповідальності податкові агенти за порушення строку сплати ВЗ при затримці відкриття рахунків для сплати Держказначейством?

У випадку затримки з відкриттям рахунків для сплати ВЗ податковим агентам необхідно акумулювати суми коштів, призначені для сплати ВЗ, з метою їх подальшого перерахування на відповідні рахунки. У такому разі вони не притягатимуться до відповідальності за порушення строку сплати ВЗ

А ця відповідь зацікавить тих, хто був змушений сплачувати ВЗ у період з 03.08.14 р. по 07.08.14 р., коли Держказначейство ще навіть не відкрило рахунків. Як ми й передбачали, підприємствам штраф не загрожує. Докладніше — у «БТ», 2014, № 33, с. 27

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць