Ні, не обкладати. Далі пояснимо чому.
Під обкладення військовим збором підпадають, зокрема, зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати і винагороди, які нараховують (виплачують, надають) фізичним особам у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграш у державну та недержавну грошову лотерею; виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Інакше кажучи, військовий збір необхідно утримувати із зарплатних виплат і з винагород за цивільно-правовими договорами на виконання робіт, надання послуг (докладніше про об’єкт обкладення військовим збором читайте у «БТ», 2014, № 32, с. 14 і с. 25; № 33, с. 20).
Виплата компенсації за знос (амортизацію) автомобіля, який працівник використовує для потреб підприємства, передбачена ст. 125 КЗпП. Отже, правовідносини між підприємством та працівником належать до розряду трудових, а не цивільно-правових. Тому потрібно з’ясувати, чи є така компенсація зарплатною виплатою.
У цьому нам допоможе Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.14 р. № 5. Згідно з п. 3.22 цієї Інструкції компенсація працівникам за використання для потреб виробництва власного інструменту і власного транспорту не входить до фонду оплати праці. Як наслідок, об’єкт обкладення військовим збором у нашому випадку відсутній.
Звертаємо увагу! Той факт, що сума компенсації підлягає обкладенню ПДФО як додаткове благо (пп. «а» і «г» п.п. 164.2.17 ПКУ), на порядок справляння військового збору не впливає.
У будь-якому випадку із суми компенсації зносу (амортизації) автомобіля, яку виплачують працівнику за використання автомобіля в госпдіяльності підприємства, військовий збір утримувати не потрібно.