Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Передача лікарських засобів армії: чи потрібна ліцензія?

Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2014/№ 38
Друк
Підприємство придбало в аптеці лікарські засоби і збирається безкоштовно передати їх військовослужбовцям в зону АТО. Чи потрібно отримувати ліцензію для здійснення такої операції?

Розпочнемо з того, що торгівля лікарськими засобами на території України здійснюється виключно на підставі ліцензії.

При цьому отримувати таку ліцензію мають суб’єкти, які здійс­нюють (п. 1.3 Ліцензійних умов*):

оптову торгівлю лікарськими засобами — діяльність з придбання лікарських засобів у виробників лікарських засобів або інших суб’єктів господарювання, що мають відповідну ліцензію, зберігання, транспортування та продажу лікарських засобів з аптечних складів (баз) іншим суб’єктам оптової або роздрібної торгівлі лікарськими засобами, які отримали на це відповідні ліцензії, та безпосередньо лікувально-профілактичним закладам і виробникам лікарських засобів;

роздрібну торгівлю лікарськими засобами — діяльність з придбання, зберігання та продажу готових лікарських засобів через аптеку та її структурні підрозділи (у тому числі ліків, виготовлених (вироблених) в умовах аптеки) безпосередньо громадянам для їх особистого споживання, закладам охорони здоров’я (крім аптечних закладів), а також підприємствам, установам та організаціям без права їх подальшого перепродажу.

Звичайно, ми розуміємо що в нашому випадку відбувається не продаж, а безоплатна передача лікарських засобів військовим. Тому здається, що тут жодної торгівлі немає. Тож і отримувати ліцензію не потрібно.

Водночас не все так просто. Не виключено, що контролери, які можуть перевірити наявність ліцензії (п. п 20.1.10 ПКУ), вважатимуть по-іншому. Привід для цього дає п.п. 14.1.202 ПКУ, де сказано, що продаж (реалізація) товарів — це також операції з безоплатного надання товарів.

Якщо це так, то теоретично вам може загрожувати адмін­штраф згідно зі ст. 164 КУпАП у розмірі від 20 до 100 нмдг (від 340 до 1700 грн.), а при вчиненні протягом року повторного порушення за яке вас уже покарали — від 100 до 500 нмдг (від 1700 до 8500 грн.).

Але, на наш погляд, до штрафу діло не має дійти оскільки:

• по-перше, з точки зору ЦКУ, таку операцію слід вважати не продажем (гл. 54 «Купівля-продаж» ЦКУ) і не поставкою (ст. 265 ГКУ), а пожертвою (ст. 729—730 ЦКУ). Тож явно бачимо, що суть нашої операции відрізняється від ліцензованої торгівлі.

А щодо ПКУ, який прирівнює безоплатну передачу до продажу, то він немає жодного впливу на видачу ліцензії на торгівлю лікарськими засобами. Головним нормативно-правовим актом, який визначає, хто має отримувати ліцензію, є Закон про лікарські засоби та Ліцензійні умови, а не ПКУ;

• по-друге, ми маємо справу з операцією одноразовою. Тому про «торгівлю», що ліцензується, теж говорити не варто. Так, Держпідприємництва у своєму листі від 12.01.08 р. № 219 заначав, що торговельна діяльність як вид економічної та господарської діяльності передбачає систематичність її здійснення. У нас ніякої систематичної діяльності немає.

Отже, вважаємо: при безоплатній передачі (пожертві) лікарських засобів отримувати ліцензію на реа­лізацію таких товарів не потрібно.

Увага! Якщо вам не вдасться переконати податківців у помилковості їх суджень, не засмучуйтеся. Адмінштраф за безоплатну передачу лікарських засобів накладається судами за протоколами, складеними податківцями (див. категорію 138.09 ЗІР ДФСУ // «БТ», 2014, № 35, с. 48). А отже, притягти вас до відповідальності, контролери зможуть, лише коли вдасться виявити таке порушення не пізніше як через 3 місяці з дня його вчинення (ст. 38 КУпАП). Якщо ця дата мине — спіть спокійно.

Про те, як оподатковувати передачу таких товарів армії, читайте у «БТ», 2014, № 22, с. 25 та № 14, с. 16.

 

* Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, затверджені наказом МОЗ від 31.10.11 р. № 723.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі