(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Квітень , 2015/№ 16

Інтернет-торгівля: коли РРО не потрібний

Лист ДФСУ від 30.03.15 р. № 6556/6/99-99-22-07-03-15

Як ви вже знаєте, з 01.01.15 р. суб’єктів господарювання, які зай­маються продажем товарів у системах електронної торгівлі, виключили з числа тих, хто звільнений від використання РРО ( п. 13 ст. 9 Закону про РРО виключено).

Таким чином, з початку цього року при продажу товарів через мережу Інтернет (у тому числі при здійсненні розрахунків з використанням електронних грошей) суб’єкти господарювання зобов’язані використовувати РРО. Звичайно, це не стосується випадків, коли розрахунки здійснюються «класичним» безготівковим способом — гроші від покупця заходять на ваш банківський рахунок (без передачі вам замінників готівки). Про це детально читайте у «БТ», 2015, № 9, с. 35 та № 10, с. 40.

Така вимога відразу породила цілу низку проблем. Але податківці довго відмовчувались. І от зараз у листі, що коментується, вони вперше висловили свою позицію з приводу цього нововведення.

Вони пояснили, чи слід використовувати РРО при продажу інформаційно-консультаційних послуг, комп’ютерних та інших програм за допомогою мережі Інтернет.

Спочатку радісна новина: податківці визнали, що при продажу таких товарів/послуг використовувати РРО не потрібно. Справа в тому, що в цьому випадку не можна визначити місце розрахунків, проведених за допомогою платіжних карток Visa і MasterCard.

Воно й не дивно, оскільки за загальним правилом «місце проведення розрахунків» — це місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем поперед­ньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо ( ст. 2 Закону про РРО).

Коли ви придбали нематеріальні товари через мережу Інтернет, тобто за плату завантажили і встановили програму на свій гаджет чи комп’ютер, а не придбали диск з такою програмою, який вам доставили до дверей офісу, справді, визначити фізичне місце отримання таких нематеріальних товарів (надання послуг) нереально. Тому висновки податківців цілком логічні.

Зауважимо: податківці наполягають, що звільнення від використання РРО при продажу нематеріальних товарів (послуг) не звільняє продавця від виписки розрахункового документа. Що це за документ — вони не говорять. Хоча зазначають, що, оскільки фізичного контакту при здійсненні розрахунків чи передачі товару (наданні послуг) не буде, оформляти його слід, спираючись на норми розд. IV Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою НБУ від 05.11.14 р. № 705, враховуючи такі умови:

• цей документ може бути оформлений у електронному вигляді. Це доволі практично з огляду на те, що жодного фізичного контакту між покупцем і продавцем не відбувається;

• форма цього документа встановлюється платіжною системою, якою користується продавець для отримання оплати за свій товар. Тобто для кожної окремої платіжної системи це може бути свій розрахунковий документ (товарний чек, квитанція тощо);

• такий документ має бути обов’язково переданий покупцю. Під передачею, на наш погляд, слід розуміти надсилання сформованого в електронному вигляді розрахункового документа покупцеві на його електронну адресу. Такий документ, як стверджують податківці, має статус первинного документа та може бути використаний під час урегулювання спірних питань.

Увага! Якщо покупець не довіряє електронним документам і вимагає надання паперового замінника, то радимо вам піти йому назустріч, щоб не порушити права споживача. Ви можете, наприклад, надіслати йому такий первинний документ поштою або направити кур’єра.

Сподіваємося, що в цьому випадку податківці не будуть класифікувати передачу документа як дію, яка дає право класифікувати місце проведення розрахункової операції.

Водночас коли мова йде про замовлення через мережу Інтернет матеріальних товарів або надання послуг у офісі покупця, то в цьому випадку скористатися таким лояльним роз’ясненням не вдасться. При доставці таких товарів (наданні послуг), оплата яких здійснена за допомогою платіжних карток, місце проведення розрахунків (воно ж місце надання послуг чи доставки товарів) визначити легко. А тому від РРО не втекти.

торгівля, інтернет, РРО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті