(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/22
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Лютий , 2015/№ 9

Експрес-відповіді щодо РРО: стежками нововведень (інтернет-РРО, акцизний податок у КОРО та інше)

Запитання

Відповідь

Коли видається чек РРО, при замовлені товарів через інтернет-магазин, якщо оплата (готівкою, карткою) за товар відбувається при отриманні товару? Як бути у ситуації із попередьною оплатою?

У випадку, коли замовлений через інтернет-магазин товар:

1) покупець отримує в офісі продавця, де його й оплачує (готівкою, карткою), то РРО застосовується одночасно з розрахунковою операцією. Чек РРО видається покупцеві під час передання йому товару.

Звертаємо увагу: якщо ви не є підприємством торгівлі та продаєте власну продукцію із оформленням розрахунків через касу підприємства, то РРО при дотриманні певних обмежень можна не використовувати (п. 1 ст. 3 Закону про РРО). Детальніше — у  «БТ», 2015, № 8, с. 43;

2) доставляє кур’єрська служба, то все залежить від того, хто робить доставку.

Якщо доставляє власна кур’єрська служба, то при отриманні готівки, картки від покупця кур’єр має застосувати РРО (у цьому разі портативний) та видати покупцю чек РРО.

Варіант, коли кур’єр видає заздалегідь роздрукований чек, ми б застостовувати не радили. Він дуже ризикований. Оскільки згідно з п. 5 розд. III Порядку застосування РРО реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО проводяться одночасно з розрахунковою операцією.

Якщо товар доставляє стороння кур’єрська служба та вона і приймає готівку від покупця, то чек РРО продавець буде видавати лише в тому випадку, коли кур’єрська служба передасть/перекаже продавцю саме готівку.

У цьому випадку маємо деяку нестиковку. Згідно із Законом про РРО видавати чек РРО слід саме при отриманні грошей / їх замінників. Тобто цей Закон розглядає тільки одну ситуацію: передача товарів і проведення розрахунків відбуваються одночасно. А от як бути у випадку, коли спочатку відвантажується товар (передається кур’єру чи направляється поштою), а гроші надходять пізніше (після передання товару покупцю), не зрозуміло. Видати чек при переданні товару до отримання грошей — не зовсім вірно та дуже ризиковано.

Водночас відповідно до п. 11 ст. 8 Закону про захист прав споживачів продавець зобов’язаний видати під час продажу товару розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу.

Тобто виходить, що розрахунковий документ видавати все одно потрібно. Тому вважаємо, що при переданні товару кур’єру чи на пошту разом із товаром слід передати не чек РРО, а інший документ, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів (накладну тощо). Чек же РРО доведеться вибивати, тільки коли готівка надійде до продавця. Хоча можна піти і за схемою застосування РРО при продажу в кредит (докладніше в наступному номері).

Якщо ж кошти від продажу кур’єрська служба перераховує на поточний рахунок (безготівковий розрахунок), то про РРО мова не іде.

Це підтверджують і податківці у категорії 109.02 ЗІР ДФСУ.

Інше питання: чи має «сторонній» кур’єр, який отримав гроші від покупця, видавати йому чек РРО на таку готівку. До 01.01.15 р. такої вимоги у Законі про РРО не містилося. Але після цієї дати у ст. 3 Закону про РРО з’явилася вимога про застосування РРО і у випадку отримання грошей для подальшого її переказу.

Більш схоже на те, що ця вимога стосуєтся операцій комерційних агентів банків з приймання готівки для подальшого її переказу.

Втім, що з цього приводу думають податківці, невідомо;

3) доставляється поштою, то тут повторюється ситуація із доставкою товарів сторонньою кур’єрською службою.

Тепер декілька слів про ситуацію з попередьною оплатою.

Увага! З 01.01.15 р. електронну торгівлю (комерцію) виключили з числа звільнених від використання РРО (виключено п. 13 ст. 9 Закону про РРО). Тому суб’єкти господарювання при продажу товарів через мережу Інтернет, коли розрахунки здійснюються із застосуванням платіжних карток, електронних грошей, зобов’язані використовувати РРО. При цьому друкувати чек ви будете при отриманні позитивного результату авторизації із номером заказу (розрахунок карткою), надходженні електронних грошей у ваш електронний гаманець (розрахунок електронними грошима).

Відслідкувати ці моменти досить складно. Тож, вважаємо, з цього приводу має бути якесь ліберальне роз’яснення податківців про час, протягом якого можна «запізнитися» із застосуванням РРО.

Сам чек покупцеві передаєте при доставці товарів (спосіб доставки не має значення). При цьому у чеку має бути позначена «специфічна» форма оплати

Де у Книзі обліку розрахункових операцій відображати акцизний податок?

З 01.01.15 р. платниками акцизного податку (АП) стали і суб’єкти, які вроздріб реалізують певну групу підакцизних товарів.

АП (5 % від вартості товарів з урахуванням ПДВ) включається до ціни товарів, а тому виникають запитання: чи слід вказувати суму АП, що «сидить» у ціні підакцизних товарів, окремо у чеку РРО та де вказати розмір акцизу у Книзі обліку розрахункових операції (КОРО)?

Що стосується відображення АП у чеку, то податківці:

• вважають, що відображати його у чеку потрібно;

• дають рекомендації, як це зробити у різних варіантах (у РРО: реалізований механізм розрахунку додаткового збору / реалізований механізм розрахунку додаткового збору за допомогою окремої групи / не реалізований механізм розрахунку додаткового збору)— у листі від 31.01.15 р. № 1848/6/99-99-22-07-03-15 («БТ», 2015, № 8, с. 8).

Враховуючи це, виникає інша проблема: як відобразити розмір АП у КОРО. Окремої графи, де б можна було вказати розмір АП, формою КОРО не передбачено.

Тому, на наш погляд, напевно вам доведеться удосконалити свою книгу КОРО. Зробити це можна за аналогією із ситуацією, коли суб’єкт господарювання одночасно реалізує товари, які оподатковуються за загальною (20 %) і пільговою (7 %) ставкою з ПДВ (див. категорію 109.09 ЗІР ДФСУ).

Орієнтуючись на це, вважаємо, що вам слід у графах 5 — 8 розділу 2 КОРО ввести додаткові графи для зазначення сум розрахунків та АП. Наприклад, розбити рядки 6 та 7 на декілька (6, 6а, 7, 7а), в яких виокремити розрахунки за підакцизні товари

З якої дати слід застосовувати РРО при реалізації послуг?

З 01.01.15 р. з п. 1 ст. 9 Закону про РРО була виключена згадка про те, що при оформленні операцій з реалізації послуг через касу підприємства такий суб’єкт звільняється від використання РРО. Тобто фактично з початку року при реалізації послуг слід використовувати РРО.

Увага! Осіб, які надають послуги, позбавили від РРО-пільг з початку 2015 року, але фактично припине діяти ця пільга тільки з 01.07.15 р., коли почне діяти відповідальність за проведення розрахунків через касу, а не через РРО. Отже, у вас є ще трішки часу, щоб підготуватися до нововведень. Із цим погоджуються і податківці ( лист ДФСУ від 10.02.15 р. № 4315/7/99-99-22-07-03-17 //«БТ», 2015, № 8, с. 6)

 

Документи статті

Закон про захист прав споживачів — Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII.

Порядок застосування РРО  Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.13 р. № 417.

РРО, акцизний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті