«Прибуткова» декларація: чи подавати за I квартал 2015 року?

В обраному У обране
Друк
Жиленко Катерина, податковий експерт, e.lopatkina@id.factor.ua
Бухгалтерський тиждень Квітень, 2015/№ 16
Багато хто з платників податку на прибуток ніяк не прийде до тями після «перебудови» у розділі III ПКУ. А на горизонті вже майорить кінець звітної кампанії за I квартал 2015 року. І виникає цілком обґрунтоване запитання: хто в ній має брати участь? Чи залишилися «живими» платники податку на прибуток, які повинні подати декларацію за підсумками I кварталу? Відповідь на це запитання ви знайдете в нашій статті.

Закон № 71 реформував практично всі податки та збори (деталі ви можете знайти в «БТ», 2015, № 1 — 2, с. 16). Податок на прибуток постраждав найбільше — «прибутковий» розділ III ПКУ переписали повністю. Потрапили під «роздачу слонів» і правила сплати авансових внесків з  п. 57.1 ПКУ. Однак тут установили перехідний період: у січні — грудні 2015 року та січні — травні 2016 року потрібно сплачувати прибуткові аванси за старими правилами (згідно з п. 57.1 ПКУ, який діяв до 01.01.15 р.). Однак, схоже, це правило не стосується тих платників податку на прибуток, які належать до винятків: подають декларацію і сплачують податок на її підставі щокварталу. А в цьому питанні є одна невеличка, однак хвацька поправка. Щоб відчути її, давайте проведемо паралель з минулим 2014 роком.

 

Що було…

Торік існувало два види платників податку на прибуток з доходом понад 10 млн грн., які мали справу з щоквартальним поданням «прибуткової» декларації:

1) сплачували щомісячні аванси, але за підсумками I кварталу звітного (податкового) року не отримали прибуток або отримали збиток;

2) за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримали прибуток або отримали збиток, податкові зобов’язання не нараховували і не мали базового показника для визначення наступного року авансових внесків, а за підсумками I кварталу отримали прибуток.

Лише такі платники податків у першому випадку мали право, а у другому — були зобов’язані звітувати з податку на прибуток у квартальні строки (тобто поквартально).

І ось тут виникав важливий момент щодо першоквартальної декларації. Подавати декларацію за I квартал мали право (тобто могли за власним бажанням) лише платники, які потрапили до першої категорії (першоквартальники-збитники). Тим самим вони з II кварталу переходили на щоквартальне подання декларації та позбавлялися сплати авансових внесків.

А ось у другому випадку першоквартальники-прибутники не мали з цього приводу жодного права вибору. Якщо за даними I кварталу у них виник прибуток, вони ставали квартальниками в обов’язковому (!) порядку, однак декларацію за I квартал не подавали (на це вказували і податківці у відповіді на запитання 8 УПК № 698 // «БТ», 2013, № 49, с. 17). А звітувати вони були зобов’язані лише починаючи з декларації за півріччя (а також далі, подаючи декларації за 3 квартали та за рік). Податкові зобов’язання з податку на прибуток за таких умов вони починали сплачувати лише починаючи з декларації за півріччя.

 

Що стало…

Після впливу «променів» податкової реформи вижив лише один варіант подання квартальних декларацій з податку на прибуток — для тих з першоквартальників-прибутників, хто за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток. Нагадаємо: платники податків стають квартальними прибутниками, однак подають декларацію лише за півріччя, 3 квартали та рік.

А що робити першоквартальникам-збитникам? Невже вони продовжують сплачувати авансові внески в березні 2015 року — травні 2016 року? На жаль, так. І не рятує тут навіть правило перехідного періоду, за яким у січні — грудні 2015 року та січні — травні 2016 року потрібно сплачувати прибуткові аванси за старими правилами. Податківці підтверджують невтішний діагноз: у 2015 році платники податку на прибуток не мають права припинити сплачувати аванси, якщо отримали збиток за підсумками I кварталу 2015 року (див.
«Вісник», 2015, № 8, с. 45
та консультацію з категорії 102.21 ЗІР ДФСУ).

Ще одна категорія «під запитанням» — новоспечені платники податку на прибуток. Може, їм надано честь подати «прибуткову» декларацію за підсумками I кварталу? Аж ні. Річ у тім, що підприємства, які в I кварталі 2015 року лише зареєструвалися або перей­шли зі спрощеної системи оподаткування, подають «прибуткову» декларацію вже за підсумками 2015 року. На її підставі «новачки» сплачують податок на прибуток (раз на рік), а щомісячні аванси не сплачують. Про це зазначають абз. 6 п. 57.1 ПКУ і консультація з категорії 102.21 ЗІР ДФСУ.

Проміжний підсумок: виходить, дотримуючись букви закону, декларацію з податку на прибуток за I квартал 2015 року подавати нікому.

Однак є серед «перебіжчиків» з однієї системи оподаткування до іншої ще й підприємства, які з ІІ кварталу 2015 року залишили загальну систему та перей­шли на сплату єдиного податку. Чи повинні такі платники податків подати декларацію з податку на прибуток за I квартал?

У ПКУ ви не знайдете відповідь на це запитання. Проте такі «перебіжчики» мають усі шанси стати єдиними, хто подасть «прибуткову» декларацію за I квартал 2015 року. На жаль, позиція фіскалів із цього приводу також чітко не зафіксована. Річ у тім, що донедавна в категорії 102.30.02 ЗIР ДФСУ «мешкала» консультація, в якій контролери дійшли такого висновку: платник податку на прибуток у разі переходу на спрощену систему оподаткування в середині року подає податкову декларацію за звітний період, що передує кварталу, з якого він переходить на єдиний податок, у строк, передбачений для подання квартальної звітності (40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду). При цьому не має значення, він є квартальним чи річним прибутником. І хоча ПКУ не містить норм, згідно з якими подавати декларацію потрібно достроково, але у словах податківців містилася логіка: розрахувалися з «боргами» з податку на прибуток — з чистою совістю працюємо на єдиному податку.

Однак після перебудови у «прибутковому» розділі III ПКУ ця категорія ЗІР ДФСУ канула в Лету разом зі згаданою консультацією. Та й законодавчих зачіпок немає: згідно з  п. 137.4 ПКУ для цілей податку на прибуток податковим (звітним) періодом є календарний рік з урахуванням положень п. 57.1 ПКУ. А в цьому пункті нічого не сказано про особливий (скорочений) звітний період для випадку прощання із загальною системою. Отже, є всі підстави подати річну декларацію за 2015 рік, записавши в неї показники лише за I квартал.

Водночас, ураховуючи нещодавню позицію фіскалів із згаданої консультації, можна ризикнути та подати декларацію за I квартал 2015 року — останній період роботи на загальній системі. У найгіршому разі фіскали відмовляться її приймати. Тоді повторити спробу потрібно буде до 01.07.16 р. — подати «прибуткову» декларацію за 2015 рік. Головне — не забути про це.

Порада: зверніться до місцевого податкового органу за індивідуальною податковою консультацією. У такому разі ви матимете «оберіг» від нападок фіскалів. Як це зробити — читайте у «БТ», 2013, № 29, с. 16.

 

Висновки

  • З квартальних платників податку на прибуток «залишилися живими» лише ті, хто за підсумками 2014 року не отримав прибуток або отримав збиток, а за підсумками I кварталу отримав прибуток. Вони повинні подавати декларацію за півріччя, 3 квартали і рік.

  • Новостворені підприємства та ті, що перейшли з єдиного податку, подають декларацію за підсумками року.

  • Подати декларацію за I квартал ризикують платники податку на прибуток, які з II кварталу перейшли на спрощену систему. Однак такий обов’язок не зафіксований у ПКУ. Тому не завадило б заручитися індивідуальною податковою консультацією.

Документи статті

Закон № 71 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу Україні та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.14 р. № 71-VIII.

УПК № 698 — Узагальнююча податкова консультація з окремих питань щодо сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, затверджена наказом Міндоходів і зборів України від 22.11.13 р. № 698.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд