(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
14/22
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Квітень , 2015/№ 17

Трансфертне ціноутворення: Звіт за 2014 рік

Реформи 2015 року зазирнули в кожний податковий куточок. Не обділили поправками й трансфертне ціноутворення. Закон № 72 переписав ст. 39 ПКУ у дусі принципу «витягнутої руки». Детальний матеріал про новації ви можете знайти у «БТ», 2015, № 7, с. 38. Однак переломним моментом у житті ТЦУ є саме 01.01.15 р. Тому законодавці чітко закріпили, що «закрити хвости» 2014 року потрібно за минулорічними правилами. Це насамперед стосується Звіту про контрольовані операції за 2014 рік, який потрібно подати до 1 травня 2015 року. Освіжити в пам’яті основні моменти подання Звіту вам допоможе наша стаття.

Хто, коли та за якими правилами звітує

На сьогодні діє форма Звіту, затверджена наказом № 669. Саме її і потрібно використовувати, звітуючи за 2014 рік. Звіт потрібно подати до 1 травня 2015 року (п. 2 розд. ІІ Закону № 72). Зрозуміло, в електронній формі засобами електронного зв’язку з дотриманням вимог закону про електронний документообіг і ЕЦП (ні на папері, ні поштою подати не можна). Отже, останній день для того, щоб відправити податківцям Звіт за 2014 рік, — 30.04.15 р.

Найважливіший момент! Запов­нюючи Звіт, слід керуватися минулорічними правилами ТЦУ, тобто нормами ст. 39 ПКУ, які діяли до 01.01.15 р. Отже, можна сміливо користуватися УПК № 699 // «БТ», 2014, № 28, с. 6.

Нагадаємо. До 01.01.15 р. операція вважалася контрольованою, якщо одночасно виконувалися такі два критерії:

1) загальна сума операцій за 2014 рік з одним контрагентом дорівнює або перевищує 50 млн грн. без урахування ПДВ (стара редакція п.п. 39.2.1.4 ПКУ);

2) цим контрагентом є (стара редакція п.п. 39.2.1 ПКУ):

• пов’язана особа — нерезидент;

• пов’язана особа — резидент, який: задекларував збитки за попередній рік; застосовував спеціальні режими оподаткування (спецрежимний платник ПДВ, єдиноподатник, був платником фіксованого сільгоспподатку); сплачував податок на прибуток та/або ПДВ за пільговими ставками (не за базовою) або не був платником податку на прибуток на початок 2014 року;

• нерезидент (у тому числі і непов’язана особа) сплачує податок на прибуток за ставкою 13 % або меншою ставкою.

На час заповнення Звіту забудьте про новий перелік КО та оновлений вартісний критерій, додаткові категорії пов’язаних осіб та інші нововведення Закону № 72.

Як заповнити Звіт і додатки, досить детально розписано в Порядку складання Звіту про контрольовані операції.

Звіт складається із заголовної частини (дані про самого платника податків) та основної частини (загальні відомості про операції з контрагентами, здійснені протягом звітного року).

А ось вже до додатка (додатків) заносимо дані про контрагентів (сторони КО) і деталізовані відомості про самі КО. Додаток потрібно заповнити та подати щодо кожного контрольованого контрагента (скільки контрагентів — стільки додатків). Є ще Інформація до додатка. Її заповнюємо на контрагента — пов’язану особу.

Звіт і додатки «напихано» усілякими кодами (контрольованої операції, сторони тощо). Усі коди ви знайдете в додатках до Порядку.

 

Документація на запит

Крім Звіту, ви можете мати справу з документацією, яку потрібно буде подати за запитом податківців.

Зверніть увагу! На таку документацію не поширюється норма про минулорічні правила. На це звертають увагу податківці в листі ДФСУ від 23.03.15 р. № 9853/7/99-99-22-01-02-17 (далі — лист № 9853) з посиланням на рішення Конституційного Суду України у справі № 1-рп/99 від 09.02.99 р.: при направленні після 01.01.15 р. ДФСУ запитів платникам податків про надання документації з ТЦУ щодо окремих КО, проведених у 2013 — 2014 рр., потрібно застосовувати норми пп. 39.4.4 — 39.4.9 ПКУ у редакції, що діє після 01.01.15 р., тобто на момент направлення запиту.

Нагадаємо: за новими правилами всі платники податків (і малі, і великі) повинні подавати однаковий обсяг інформації. Який саме — прописано у п.п. 39.4.6 ПКУ (зокрема, дані про пов’язані особи та їх функції, опис операцій і товарів). Направити запит на отримання такої документації податківці можуть не раніше 1 травня року, наступного за звітним. Отже, для отримання документації за 2014 рік — не раніше 01.05.15 р. Подати документацію потрібно:

• протягом місяця з дня отримання запиту;

• державною (українською) мовою. Якщо подаєте документи іноземною мовою, додайте український переклад.

 

Кримське питання

З 27.09.14 р. (дня набуття чинності Законом № 1636) юридичних та фізичних осіб, які мають податкову адресу (місце перебування / місце проживання) на території ВЕЗ «Крим», прирівняли до нерезидентів. Тому для цілей ТЦУ операції з кримськими контрагентами є контрольованими. Про це прямо зазначено в п. 5.2 Закону № 1636.

Добре, що податківці все ж таки дозволили скористатися законним 50-мільйонним критерієм. ДФСУ в листі від 26.12.14 р. № 9825/6/99-99-19-02-02-15 (він виданий саме під минулорічні правила ТЦУ) зазначила, що під контроль потрапили операції з кримськими контрагентами в разі досягнення вартісного критерію (загальна сума операцій з таким контрагентом дорівнює або перевищує 50 млн грн. (без ПДВ) за відповідний звітний календарний рік, у нашому випадку — 2014 рік). А ось є кримчанин пов’язаною особою чи ні, уже не має значення.

Також фіскали зазначили, що до Звіту потрібно включити операції з такими контрагентами, здійснені в період з 27.09.14 р. по 31.12.14 р. Згодні. А ось для визначення вартісного критерію КО з кримськими контрагентами потрібно обліковувати операції окремо за кожним контрагентом у цілому за календарний рік, тобто з 01.01.14 р. по 31.12.14 р. Такий підхід не дивує та є дуже схожим з початковим запровадженням ТЦУ. Тоді Закон про ТЦУ почав діяти з 01.09.13 р., а обчислювати вартісний критерій податківці вимагали з самого початку 2013 року (відповідь на запитання 1 УПК № 699). Аргумент у них один: звітним періодом є календарний рік.

 

Відповідальність

За неподання, у тому числі несвоєчасне подання Звіту загрожує чималий штраф (п. 120.3 ПКУ). За час існування ТЦУ штрафну норму двічі переписували. На сьогодні ця сума становить 100 розмірів мінзарплати, установленої на 1 січня звітного року (121800 грн.).

Покарають і за те, що ви приховаєте одну або декілька КО (не покажете їх у Звіті) — 5 % від незадекларованих КО. Якщо ви проігноруєте вимогу надати документи, то ризикуєте сплатити штраф у розмірі 3 % від суми КО, за якими не подали документацію, але не більше 200 розмірів мінзарплати за всі незадекларовані КО.

Також пам’ятайте: за помилки, допущені при розрахунку грошових зобов’язань відповідно до норм ст. 39 ПКУ за період з 01.09.13 р. по 31.12.14 р., застосовують «пільговий» штраф у розмірі 1 гривня за кожне порушення. На жаль, цей «пільговий» штраф не стосується неподаного Звіту, прихованих КО і неподаних документів про КО.

У листі № 9853 податківці роз’яснили, які штрафи застосують в разі, якщо виявлять порушення у 2015 році.

Якщо у 2015 році податківці встановлять, що за КО, проведеними за період з 01.09.13 р. по 31.12.13 р., не подано Звіт, то застосують штраф у розмірі 100 розмірів мінзарплати, установленої законом на 01.01.13 р. (114700 грн.). Штраф у розмірі 5 % суми незадекларованих КО в цьому випадку не застосовується.

Якщо ж у 2015 році фіскали виявлять факт неподання Звіту за 2014 рік, то покарають штрафом у 100 розмірів мінзарплати, установленої на 01.01.14 р. І цього разу вже спрацює 5-відсотковий штраф за невключення до Звіту за 2014 рік окремих КО.

Ну й для повноти картини податківці в тому самому листі № 9853 роз’яснили, на якій підставі (див. рис. на с. 22) вони завітають з перевіркою, метою якої є накладення того самого штрафу за п. 120.3 ПКУ.

 

Підстави для проведення «трансфертних» перевірок

 

Зверніть увагу! Ця перевірка не є перевіркою КО в розумінні п.п. 39.5.2 ПКУ. Відповідно на неї не поширюються всі вимоги зазначеного підпункту (зокрема, щодо тривалості не більше 18 місяців), а діють загальні правила. Фіскали акцентують увагу на тому, що головна мета такої перевірки — притягнути платника податків до відповідальності за порушення вимог п. 39.4 ПКУ і накласти штрафи, установлені п. 120.3 ПКУ.

А як же мораторій на перевірки?

Пам’ятайте! На проведення перевірок діє мораторій. Детальніше про це читайте у «БТ», 2015, № 6, с. 14 і 38.

Зокрема, податківці можуть перевіряти платників податків, в яких обсяг доходу за минулий рік (у нашому випадку — 2014 рік) не перевищує 20 млн грн., лише з дозволу Кабміну. Водночас факт застосування правил ТЦУ у 2014 році говорить про те, що ви маєте оборот як мінімум у 50 млн грн. Тут не плутайте: до обороту за правилами ТЦУ включаються і вхідні, і вихідні грошові потоки. Тому «сховатися» за мораторій на перевірки мають шанс лише ті трансфертники, дохід яких (за даними декларації з податку на прибуток за 2014 рік) не перевищує 20 млн грн.

 

Висновки

  • Звіт про контрольовані операції за 2014 рік потрібно подати виключно в електронному вигляді до 01.05.15 р., тобто не пізніше 30.04.15 р.

  • Заповнювати і подавати Звіт потрібно за минулорічними правилами — згідно зі ст. 39 ПКУ, що діяла до 01.01.15 р.

  • Після 01.01.15 р. податківці можуть вимагати надання документації. На неї не поширюється вимога про минулорічні правила.

  • За неподання Звіту та/або документації, а також декларування не всіх КО загрожує штраф за п. 120.3 ПКУ. Накласти штраф можуть після документальної позапланової перевірки.

Документи та скорочення статті

Закон № 72 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням» від 28.12.14 р. № 72-VIII.

Наказ № 669 наказ Міндоходів «Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції» від 11.11.13 р. № 669.

УПК № 699 — Узагальнююча податкова консультація з окремих питань застосування норм податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення, затверджена наказом Міндоходів від 22.11.13 р. № 699, у редакції наказу Міндоходів від 01.07.14 р. № 368.

Закон № 1636 — Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.14 р. № 1636-VII.

Закон про ТЦУ — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення» від 04.06.13 р. № 408-VII.

ТЦУ — трансфертне ціноутворення.

Звіт — Звіт про контрольовані операції.

КО — контрольовані операції.

трансфертне ціноутворення додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті