Місце постачання придбаних послуг — за межами України: чи потрібно компенсувати ПК

Кравченко Дар’я
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2015/№ 32
В обраному У обране
Друк
Підприємство в повному обсязі включило до податкового кредиту (ПК) «вхідний» ПДВ, сплачений під час купівлі послуг. Чи потрібно його компенсувати нарахуванням податкових зобов’язань (ПЗ), якщо місце наступного постачання придбаних послуг — за межами України?

На наш погляд, вам необхідно компенсувати сформований ПК шляхом нарахування ПЗ. Хоча про це в ПКУ прямо й не сказано. Зараз пояснимо чому.

Дійсно, згідно з новими правилами формування ПК, що почав діяти з 01.07.15 р., платник ПДВ повинен:

1. Усю суму «вхідного» ПДВ під час купівлі товарів/послуг та необоротних активів відразу включати до ПК*.

* Зверніть увагу: з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.15 р. № 643-VIII це вже обов’язок, а не право.

2. Компенсувати суму сформованого ПК шляхом нарахування ПЗ, якщо придбані товари/послуги та необоротні активи:

• починають використовуватися в операціях, перелічених у  п. 198.5 ПКУ;

• призначені для використання в «подвійних» операціях. Тобто якщо придбані товари/послуги та необоротні активи починають використовуватися одночасно в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях ( п.199.1 ПКУ).

Причому в першому випадку ПКУ конкретизує, які саме операції потрапляють під компенсацію ПК. Згідно з  п. 198.5 ПКУ це будуть:

• операції, що не є об’єктом обкладення ПДВ відповідно до ст196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених п.п. 196.1.7 ПКУ);

• операції, звільнені від обкладення ПДВ відповідно до ст. 197, підрозд. 2 розд. XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених п.п. 197.1.28 ПКУ);

• операції, що здійснюються платником ПДВ у межах балансу, включаючи передання для невиробничого використання та переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих;

• операції, не пов’язані з госпдіяльністю платника ПДВ.

Зверніть увагу: п. 198.5 ПКУ дає нам чіткий орієнтир, до яких необ’єктних операцій застосовувати зазначену норму.

У нашому випадку йдеться про постачання послуг за межами митної території України. І таку операцію можна сміливо назвати необ’єктною.

Адже згідно з  п. 185.1 ПКУ одним з об’єктів обкладення ПДВ є операції з поставки послуг, місце постачання яких знаходиться на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. У нас же, навпаки, місце постачання послуг знаходиться за межами митної території України. Тому цілком природно, якщо цю операцію не можна віднести до об’єктних операцій, то вона вважатиметься НЕоб’єктною. Тобто і неоподатковуваною для цілей ПДВ.

Нагадаємо: нещодавно до необ’єктних операцій контролери віднесли і постачання нерухомості на території ВЕЗ «Крим». Свої висновки вони обґрунтували тим, що така операція здійснюється не на митній території України. Тому і визначили її як необ’єктну (лист ДФСУ від 28.05.15 р. № 11250/6/99-99-19-03-02-15 // «БТ», 2015, № 29, с. 5).

Але повернемося до п. 198.5 ПКУ. Під дію цієї норми саме й потрапляють необ’єктні операції. Виходячи з цього наша операція повинна також узяти участь у компенсації ПК.

У той же час операції з поставки послуг, місце постачання яких знаходиться за межами митної території України, не згадані в  ст. 196 ПКУ. Тобто формально застосувати до них п. 198.5 ПКУ не можна. Тож і підстав для нарахування ПЗ немає?

Але не поспішайте. Якщо подивитися, в чому полягає суть компенсації ПК (навіщо взагалі її проводять), то все виявиться зовсім навпаки. Адже ви як платник ПДВ сформували ПК, чим зменшили свої ПЗ у звітному періоді. А після цього здійснили неоподатковувану операцію.

У результаті ваші дії податківці можуть розцінити як неправомірне заниження ПЗ. Тому радимо, керуючись положеннями п. 198.5 ПКУ, нарахувати ПЗ, а не чіплятися за формальності.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд