Середній заробіток строковиків: оподаткування та відображення у звітності

В обраному У обране
Друк
Будз Володимир
Бухгалтерський тиждень Грудень, 2015/№ 51
На підприємстві є працівник, якого призвали на строкову військову службу. Згідно з діючим законодавством за ним зберігаються середній заробіток та посада. Підприємство подало звіт про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам до органу соціального захисту населення. Як оподатковуються суми середнього заробітку строковика, які компенсуються установі, та як вони відображаються у відповідній звітності?

Перш за все зазначимо, що, нарешті, завдяки змінам до Порядку, затвердженому постановою КМУ від 04.03.15 р. № 105 (далі — Порядок № 105), установи, які зберігали місце роботи та нараховували середній заробіток строковикам, за період з 11.06.15 р. також можуть розраховувати на отримання його компенсації з бюджету (див. «БТ», 2015, № 46, с. 5).

Новина ця дуже приємна, але що ж робити з оподаткуванням цієї виплати?

Річ у тім, що наші законотворці не завжди вирішують питання комплексно. Зміни вони «тут внесли — тут не внесли». Так і в нашому запитанні.

Що ж ми маємо в результаті? А те, що в Порядок № 105 зміни внесли, і тепер роботодавці можуть отримати компенсації середнього заробітку як щодо мобілізованих працівників, так і щодо працівників-строковиків, а також працівників-контрактників. Але з оподаткуванням цих сум не все так весело. Розбираємося.

ПДФО та військовий збір. Підпункт «и» п.п. 165.1.1 ПКУ виводить з числа оподатковуваних доходів компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Як бачимо, у зазначеній нормі йде мова про компенсаційні виплати з бюджету для мобілізованих працівників, а ось звільнення від обкладання ПДФО компенсаційних виплат строковиків нормами ПКУ не передбачено. Можливо, у майбутньому й будуть внесені зміни до законодавства відносно звільнення подібних виплат від оподаткування, але на сьогоднішній день ми не можемо обґрунтовано стверджувати, що середня зарплата строковиків не оподатковується. Мало того, що немає на це законодавчих підстав, так і немає «добрих» роз’яснень ДФСУ.

Тому на сьогодні виходить, що ми вимушені суму середньої заробітної плати, нарахованої працівнику-строковику, обкладати ПДФО як звичайну зарплату. У розділі I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ таку виплату відображайте з ознакою доходу «101».

Також із зазначених виплат необхідно утримати і військовий збір ( пп. 1.1 та 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

ЄСВ. Така ж сама ситуація і з ЄСВ. До бази справляння ЄСВ не включають виплати, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ( ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ). Отже, як у випадку із ПДФО, серед «звільнених» не згаданий середній заробіток працівників, що призвані на строкову військову службу. Тому ми рекомендуємо із суми середнього заробітку строковиків, що буде компенсуватися з бюджету, справляти ЄСВ як у частині нарахування, так і в частині утримання, як із звичайної зарплати.

І тут закономірно виникає запитання: з яким кодом категорії застрахованої особи (далі — код КЗО) потрібно відображати в графі 9 таблиці 6 звіту за формою № Д4 середній заробіток працівників-строковиків? На наш погляд, з кодом КЗО «1», як і середній заробіток за період військових зборів, що також компенсується з бюджету, і з суми якого теж стягується ЄСВ.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити