(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/18
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Січень , 2015/№ 5

Реформа в системі соцстрахування: що робити з «перехідними» страховими випадками

http://tinyurl.com/y2hukwsg
Лист ФТВП від 17.01.15 р. № 2.4-17-92

З 01.01.15 р. втратив чинність Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.01 р. № 2240-III. Тепер питання соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності прописані в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV. Причому підкоригували і правила соцстрахування, наприклад, розмір лікарняних залежно від страхового стажу*.

Як завжди, багато запитань щодо «перехідних» операцій. На них Фонд соцстрахування від тимчасової втрати працездатності (ФТВП) відповів у листі, що коментується.

Так, за страховими випадками, які настали до 31.12.14 р. включно, керуємося правилами Закону № 2240-III, а за тими, що настали з 01.01.15 р., — вже Закону № 1105-XIV. Отже, орієнтуватися потрібно на дату, зазначену у листку непрацездатності або свідоцтві про смерть.

Також нова редакція Закону № 1105-XIV додала два обмеження, які хотіли запровадити ще у 2008 році Законом України від 28.12.07 р. № 107-VI. Проте фокус не вдався: Конституційний Суд рішенням від 22.05.08 р. № 10-рп/2008 визнав тоді деякі пункти цього Закону неконституційними.

З 01.01.15 р. ці норми все ж таки пройшли.

По-перше, застраховані особи, у яких протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку страховий стаж буде менше шести місяців, отримають:

• лікарняні, розраховані виходячи з нарахованої зарплати, але з розрахунку на місяць не більше розміру мінзарплати, установленої законом в місяці настання тимчасової непрацездатності;

• декретні, розраховані виходячи з нарахованої зарплати, але з розрахунку на місяць не більше 2 мінзарплат і не менше 1 мінзарплати, установленої законом в місяці настання страхового випадку.

ФТВП зазначає, що:

• зазначені обмеження застосовуються, якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа не набула сумарно у дванадцятимісячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячний страховий стаж;

• страховий стаж для цих цілей визначається згідно зі ст. 21 Закону № 1105-XIV за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соцстрахування. Такий розрахунок повинен робити страхувальник на підставі даних Держреєстру, які надасть застрахована особа у вигляді довідки ПФУ.

По-друге, запровадили строк давності для отримання матеріального забезпечення (лікарняних, допомоги по вагітності та пологах, допомоги на поховання). Так, матзабезпечення виплачується, лише якщо за ним звернутися не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на його утриманні. При цьому 12-місячний період відлічується від першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому настала відповідна подія. Для обчислення періоду 12 календарних місяців беруться цілі місяці з 1 по 31 (30 або 28 (29) лютого) число.

Зверніть увагу: ця норма діє з 01.01.15 р. незалежно від дати настання страхового випадку. Отже, 12-місячне обмеження поширюється і на страхові випадки, які настали до запровадження самого обмеження. Наприклад, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами працівниці закінчилася у вересні 2014 року. Тоді 12-місячний період починає відлічуватися з 1 жовтня 2014 року. Якщо з якихось причин за допомогою по вагітності та пологах для цієї працівниці все ще не звернулися до ФТВП**, то зробити це потрібно до 1 жовтня 2015 року. Якщо ж «завалялися» незатребувані матзабезпечення, за якими відлік 12-місячного строку пішов до 01.01.14 р., то такі страхові випадки залишаться неоплаченими.

 

* Ці та інші поправки вніс Закон України від 28.12.14 р. № 77-VIII («БТ», 2015, № 1-2, с. 46).

** Закон № 77-VIII об’єднав ФТВП і Фонд «нещасного випадку» в один Фонд соціального страхування України. До завершення всіх перетворень кожний Фонд продовжує виконувати свої функції.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
соцстрах додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті