(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
  • № 52
  • № 51
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Лютий , 2015/№ 7

Експрес-відповіді щодо ПДВ: стежками нововведень (оновлена форма ПН і не тільки)

Запитання

Відповідь

ПН зареєстрована в ЄРПН за старою формою (без змін, унесених наказом Мінфіну від 23.01.15 р. № 13). Чи потрібно щось змінювати?

На нашу думку, щось коригувати або змінювати не потрібно. Адже фактично наказ Мінфіну від 23.01.15 р. № 13 просто вніс «косметичну» зміну до форми ПН — видалив уже непотрібну згадку про Реєстр виданих та отриманих ПН (див. «БТ», 2015, № 6, с. 6). Усе відбулося так блискавично, що на зміни не встигли відреагувати самі податківці. Так, у програмі «ОПЗ» оновлена форма з’явилася лише 05.02.15 р. (версія 1.30.44). Тому на початку лютого в ЄРПН можна було зареєструвати ПН, виписані на «старих» бланках, без проблем.

А отже, вважати такі ПН недійсними було б неправильно

Чи потрібно подавати Реєстр разом із декларацією за січень 2015 року?

Ні. Незважаючи на те що за січень 2015 року платники ПДВ подають ПДВ-звітність за «старою» формою, а ПН в ЄРПН в цей період реєстрували за правилами 2014 року, формувати Реєстр і подавати його до податкової не потрібно. Адже з 01.01.15 р. такі Реєстри скасовано. Але їх можна продовжувати вести в довільній формі. Однак надсилати контролерам їх не потрібно

Контрагент надіслав зареєстровану ПН з помилковою одиницею виміру — вказав «тис. грн.» замість «грн.», але з кодом 2454. Як виправити таку помилку?

З 01.01.15 р. помилки, допущені в ПН (у тому числі ті помилки, які не пов’язані зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг), можна виправляти за допомогою РК. Попросіть постачальника виправити помилку.

При цьому врахуйте деякі нюанси:

• при складанні РК потрібно вказати причину коригування — «Виправлення помилки в одиниці виміру» (гр. 2), а у гр. 5.1 і 5.2 зазначити правильні дані «грн.» і «2454» відповідно;

• якщо у ПН була вказана правильна сума ПДВ, то РК в ЄРПН реєструє постачальник

Чи потрібно реєструвати в ЄРПН ПН на суму перевищення ціни придбання товарів над фактичною ціною?

Так, оскільки з 01.02.15 р. в ЄРПН необхідно реєструвати усі ПН/РК (п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Тип причини невидачі такої ПН покупцю — 15.

Зауважте: при складанні такої ПН у гр. 7 вам необхідно вказати різницю між ціною придбання товарів та їх фактичною ціною.

У такому разі все має відбутися без перешкод

Купуємо імпортний товар. Постачальник реєструє ПН на 14-й день. До цього моменту ми не знаємо код УКТ ЗЕД, а покупці вимагають ПН. Що робити?

Один із варіантів у цьому випадку — скористатися Законом України «Про Митний тариф України» від 19.09.13 р. № 584-VII, відшукати в ньому потрібний код УКТ ЗЕД і заповнити ПН.

Адже код товару, ввезеного (імпортованого) на митну територію України, має зазначатися у ПН на всіх етапах постачання такого товару на митній території України. Якщо ви не виконаєте цієї вимоги — ПН вважатиметься заповненою з порушенням. Унаслідок цього покупець втратить право сформувати за нею ПК.

Якщо боїтеся помилитися у своєму виборі — вимагайте, щоб постачальник направив вам електронну ПН раніше, ніж зареєструє її в ЄРПН

РК виписаний 16.01.15 р., а відправлений на реєстрацію 04.02.15 р. У результаті отримано квитанцію «документ не прийнято». Причина — «порушення строків реєстрації». Як це розуміти?

Річ у тім, що податківці пов’язали можливість реєстрації ПН/РК в ЄРПН після закінчення 15-денного строку з початком застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН — з датою 01.02.15 р. (лист ДФСУ від 19.01.15 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17). До ПН/РК, які виписані до 1 лютого 2015 року, податківці застосовують «старі» правила реєстрації, що діяли до 01.01.15 р.

Якщо ПН, до якої виписаний РК, не підлягала обов’язковій реєстрації в ЄРПН і в результаті коригування підстави для цього не з’явилися, то такий РК можна не реєструвати в ЄРПН (див. «БТ», 2015, № 6, с. 17).

Якщо ж ПН була зареєстрована в ЄРПН, то РК до неї обов’язково потрібно зареєструвати в ЄРПН. Для цього потрібно:

• або оскаржити відмову в реєстрації РК, що запізнилася. Адже норми п. 198.6 ПКУ, які передбачають реєстрацію ПН (так само, як і РК), що запізнилася, почали діяти з 01.01.15 р.,

• або «пересунути» на пізнішу дату підставу для складання РК. Це можливо, якщо коригування пов’язане з виправленням помилки у ПН або переглядом ціни/номенклатури на підставі додаткової угоди до договору

Як переглянути стан ПДВ-рахунка?

На жаль, у режимі реального часу ви це зробити не зможете. Для того, щоб дізнатися про стан свого ПДВ-рахунка, вам необхідно буде надіслати запит (J1301201 або F1301201) до податкової (лист ДФСУ від 19.01.15 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17)

Постачальник у гр. 7 ПН вказує не 2 знаки після коми, а 9. ПН вже зареєстрована. Чи вважатиметься це помилкою?

Так, адже п. 3 Порядку № 1129 вимагає, щоб усі графи ПН, які містять вартісні показники, заповнювалися у гривнях з копійками. Тому ціну у гр. 7 округлюють до 2 знаків після коми. Виняток — ціни (тарифи), затверджені відповідними рішеннями Уряду (категорія 101.19 ЗІР ДФСУ). Водночас суди інколи стають на бік платника ПДВ, посилаючись на те, що порядок заповнення ПН не містить чіткої вказівки на те, яку точно кількість знаків після коми необхідно вказувати у гр. 7 (постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.13 р. у справі № 804/5209/13-а). Однак за такий висновок доведеться поборотися. Тим, хто не хоче сперечатися з податківцями, можна відкоригувати ціну у гр. 7 за допомогою РК (п. 192.1 ПКУ)

Як з 01.02.15 р. виписати ПН на передоплату? Чи потрібно спочатку суму ПДВ перерахувати на ПДВ-рахунок, а вже потім реєструвати ПН в ЄРПН?

Ні, з 01.02.15 р. по 30.06.15 р. (у період «тестового» режиму) ПДВ-рахунки платники ПДВ використовують виключно для того, щоб перераховувати кошти для оплати задекларованих ПЗ до бюджету. Реєстрація ж ПН/РК в ЄРПН здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за «суперформулою». Тобто просто виписуєте ПН на передоплату та реєструєте в ЄРПН без поповнення ПДВ-рахунка.

Розраховувати суму коштів, необхідну для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, потрібно буде з 01.07.15 р. (детальніше — у «БТ», 2015, № 5, с. 13)

У лютому потрібно подати уточненку (донарахувати ПЗ за грудень 2014 року).

Чи використовувати нову форму, новий додаток? При цьому Реєстр в лютому вже подавати не потрібно?

Тут все залежить від того, як ви подаватиме уточненку. Якщо ви подаватимете уточнюючий розрахунок за грудень 2014 року у складі ПДВ-декларації за січень, то однозначно потрібно використовувати «стару» форму (затверджена наказом МФУ від 23.09.14 р. № 966). Якщо як самостійний документ, то виходячи з вимог п. 1 розд. IV Порядку № 966 потрібно використовувати нову форму, затверджену наказом МФУ від 23.01.15 р. № 13 // «БТ», 2015, № 6, с. 5. Однак фіскали вважають, що нові форми ПДВ-декларації і уточнюючого розрахунку потрібно подавати починаючи з 1 березня 2015 року (категорія 101.23 ЗІР ДФСУ). Тому і в такому разі доведеться подати уточнюючий розрахунок за «старою» формою.

Що стосується Реєстру, то його виправляти та подавати до податкової разом з уточнюючим розрахунком не потрібно. Про це вже давно говорили самі контролери (категорія 101.21 ЗІР ДФСУ)

Що зазначати у гр. 5.1 ПН при постачанні послуг: «грн.» чи «послуга»? А у гр. 5.2 ПН: код «2454» чи прокреслення?

Якщо при розрахунку вартості послуги ви використовуєте будь-які фізичні величини (площа орендованого приміщення, нормативний час роботи тощо), то ми радили б пошукати відповідну одиницю виміру в довіднику КСПОВО. І лише якщо ви встановлюєте ціну послуги «на око» (ні до чого не прив’язуючись), можна використовувати згадані одиниці виміру «грн.» або «послуга». На нашу думку, перший варіант («грн.» і код «2454») більш логічний, оскільки цілком відповідає вимогам Порядку № 1129. Хоча контролери рекомендують другий варіант («послуга», а гр. 5.2 узагалі не заповнювати) у листі ДФСУ від 28.01.15 р. № 2394/7/99-99-19-03-02-17// «БТ», 2015, № 6, с. 10

Що робити з проїзними квитками? Де їх відображати?

Для документів, які надають право на формування ПК без отримання ПН (транспортні квитки, готельні рахунки тощо.), у ПКУ передбачено ведення реєстру виданих та отриманих документів (п.п. 201.111 ПКУ). На сьогодні його форма ще не розроблена. Тому можна використовувати «стару» форму Реєстру, але подавати його копію податківцям разом із декларацією не потрібно

Якщо при купівлі товарів/послуг суми «вхідного» ПДВ уключили до ПК, то при використанні таких товарів/послуг в негосподарській діяльності потрібно нарахувати ПЗ. Але чи зобов’язані ми відображати ПК при придбанні таких товарів/послуг?

Ні, на сьогодні ви не зобов’язані це робити. Уключати до ПК можна лише суми ПДВ за товарами/послугами, призначеними для використання в госпдіяльності (п. 198.4 ПКУ). Якщо ви знаєте, що купили товари/послуги для негосподарського використання, то «вхідний» ПДВ не включаєте до ПК, а при списанні не нараховуєте ПЗ.

А ось з 01.07.15 р. ви будете зобов’язані спочатку сформувати ПК (п. 198.3 ПКУ), а потім нарахувати ПЗ (того ж дня), якщо знаєте, що придбали товари/послуги для негосподарської діяльності (п. 198.5 ПКУ).

Тобто використання придбаних товарів/послуг у господарській або негосподарській діяльності підприємства не матиме значення. Суми «вхідного» ПДВ відразу потраплять до ПК. При цьому у другому випадку (негосподарські цілі) платник ПДВ зобов’язаний буде нарахувати і ПЗ

 

Документи та скорочення статті

Порядок № 1129 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом МФУ від 22.09.14 р. № 957, у редакції наказу МФУ від 14.11.14 р. № 1129.

ЄРПН — Єдиний реєстр податкових накладних.

ПК — податковий кредит.

ПЗ — податкові зобов’язання.

РК — розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.

ПДВ, податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті