Нова довідка для призначення допомоги по безробіттю

В обраному У обране
Друк
Яна КЛИЖЕНКО, експерт з питань оплати праці
Бухгалтерський тиждень Липень, 2015/№ 30
Колишній працівник звернувся до вас за довідкою для призначення допомоги по безробіттю? Майте на увазі: віднедавна форма такої довідки змінилася. Які ж відомості тепер у ній потрібно вказувати, коли та кому видавати? Ще кілька сторінок — і ви знатимете все про таку довідку.

Довідка про зарплату* може знадобитися безробітному, зареєстрованому в центрі зайнятості. Зокрема, за нею можуть завітати:

- звільнені працівники;

- громадяни, яким виплачували винагороду за цивільно-правовими договорами за виконані роботи (надані послуги).

* Довідка про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

Навіщо така довідка безробітному? За її допомогою працівники центру зайнятості уточнюють відомості, необхідні для розрахунку середньої зарплати та визначення суми допомоги.

У загальному випадку для таких цілей вони використовують дані Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. І тільки якщо цих даних у фахівців не вистачатиме, вони або сам безробітний звернуться до роботодавця за вказаною довідкою.

Як бачите, тепер роботодавець не зобов’язаний самостійно визначати середню зарплату — це клопіт працівників центру зайнятості. Логічно припустити, що кількість звернень до роботодавців за такою довідкою істотно зменшиться. А це тішить. Що ж потребується від роботодавця, якщо до нього все ж таки звернуться за довідкою?

«Оболонка» довідки та строки видачі

Форма довідки про зарплату наведена в додатку до Порядку № 1266**. Увага! З 04.07.15 р. згаданий Порядок діє в новій редакції. Причому революційні зміни безпосередньо зачепили і довідку про зарплату. Раніше для розрахунку допомоги по безробіттю було затверджено декілька форм довідок (для різних категорій громадян). При цьому в них роботодавці визначали середньоденну (середньогодинну) зарплату. Тепер же діє єдина форма. А роботодавці, як ми зазначали раніше, показник середньої зарплати в ній не розраховують, а лише наводять необхідні для цього дані.

** Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266, у редакції від 26.06.15 р. № 439 (див. «БТ», 2015, № 28, с. 6 і 21).

Але це ще не все. Регламентованими стали і строки надання довідки. Роботодавець зобов’язаний надати центру зайнятості або безробітному довідку про зарплату протягом 5 робочих днів (пп. 33 і 34 Порядку № 1266).

Що ж «такого» має бути в довідці?

«Зміст» довідки

У правому верхньому кутку проставляєте кутовий штамп підприємства. Далі вказуєте:

- прізвище, ім’я, по батькові звільненого працівника (особи, яка виконувала роботи або надавала послуги за цивільно-правовими договорами), на якого надаєте відомості;

- назву підприємства;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків (серію та номер паспорта — для осіб, які мають в паспорті позначку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта) особи, на яку надаєте відомості.

Для заповнення табличної частини довідки про зарплату використовуйте дані звітів з ЄСВ (тобто форми № Д4). Детальніше — у таблиці на с. 42.

Під табличною частиною потрібно вказати поважні причини, з яких календарні дні виключалися з розрахункового періоду. Рекомендуємо вказати причину, а в дужках розшифрувати місяці та кількість календарних днів «нероботи». Окремо зазначаєте суму вихідної допомоги або інших виплат у разі звільнення згідно зі «спеціальними» законами, якщо такі нараховувалися.

Як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Тому теоретичний матеріал доповнимо прикладом із заповненим зразком довідки.

Нюанси заповнення табличної частини довідки про зарплату

Назва графи

Пояснення

«Місяці розрахункового періоду (зазначити назву місяців)»

Розрахунковим періодом є 12 місяців, які передують місяцю реєстрації колишнього працівника як безробітного в Державній службі зайнятості (п. 7 Порядку № 1266). Тому уточніть, за який період надавати дані, якщо це не зазначено в запиті

«Кількість календарних (на вимогу Фонду соціального страхування України — робочих) днів у розрахунковому періоді, за винятком календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин»

Вказуєте кількість календарних днів зайнятості (перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами) у розрізі місяців розрахункового періоду за вирахуванням днів, не відпрацьованих з поважних причин. Майте на увазі: якщо ви заповнюєте довідку про зарплату для фізичної особи, яка стала безробітною починаючи з 04.07.15 р., до поважних причин слід віднести (п. 3 Порядку № 1266):

- тимчасову непрацездатність;

- відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;

- відпустку для догляду за дитиною до 3 років (до 6 років за медичним висновком);

- відпустку «за свій рахунок». Але тільки в межах тривалості, установленої ст. 25 і 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР

«Заробітна плата (грошове забезпечення, винагорода за цивільно-правовим договором), на яку нараховано єдиний внесок та/або страхові внески»

З урахуванням положень п. 3 Порядку № 1266 у цій графі наводите нараховані за розрахунковий період виплати, які увійшли до бази справляння ЄСВ у складі заробітної плати, у сумах, зазначених у графі 18 таблиці 6 Звіту за ф. № Д4 за відповідні місяці. Нагадуємо, що максимальна величина бази нарахування ЄСВ з 01.01.15 р. по 30.11.15 р. становить 20706 грн., а у грудні 2015 року — 23426 грн.

А ось суми лікарняних та допомоги по вагітності та пологах тут наводити не потрібно, адже дні тимчасової непрацездатності та декретної відпустки не враховуються в розрахунковому періоді.

Перерахунок заохочувальних і компенсаційних виплат, які мають разовий характер, якщо вони нараховані в місяці, який не був відпрацьований працівником повністю з поважних причин, робити вже не потрібно

«Сума страхових внесків <…>»

Відображаєте суму ЄСВ у частині утримань

«Розмір єдиного внеску <…>»

Проставляєте ставку ЄСВ у частині утримань, яка застосовувалася до зарплати (доходу)

Приклад. Працівник Самойленко Павло Петрович (реєстраційний номер облікової картки платника податків — 3164974512), який пропрацював на підприємстві 7 років, звільнений 06.07.15 р. за угодою сторін ( п. 1 ст. 36 КЗпП).

Після звільнення (23.07.15 р.) працівник зареєструвався як безробітний у центрі зайнятості. Для уточнення даних щодо нарахованої зарплати він звернувся до підприємства з проханням надати довідку про зарплату за період з липня 2014 року по червень 2015 року.

Оклад працівника становив 3310 грн. З 9 по 13 лютого 2015 року він хворів, з 16 по 31 березня 2015 року перебував у щорічній відпустці, а з 18 по 21 травня 2015 року у відпустці «за свій рахунок».

У лютому працівнику виплачено матеріальну допомогу в розмірі 1000 грн., лікарняні — 760 грн. і зарплату за фактично відпрацьований час — 2482,50 грн. У березні працівнику нарахували відпускні — 2400 грн. і зарплату за фактично відпрацьований час — 1418,57 грн. Нарахована сума зарплати за фактично відпрацьовані дні в травні становила 2574,44 грн.

Розберемо дії працедавця по кроках.

Крок 1. Розрахунковий період — липень 2014 року — червень 2015 року.

Із розрахункового періоду виключаємо 5 календарних днів хвороби і 4 календарні дні відпустки без збереження зарплати. Дні щорічної відпустки не виключаємо, адже вона не названа серед поважних причин.

Загальна кількість календарних днів у розрахунковому періоді становить 356 (365 - 5 - 4).

Крок 2. У розрахунковому періоді працівнику нараховані: зарплата у розмірі 36265,51 грн.; у лютому — лікарняні в розмірі 760 грн. і матеріальна допомога в сумі 1000 грн.; у березні — відпускні в сумі 2400 грн.

Дані про лікарняні не наводимо, а ось матдопомогу та відпускні відображаємо у складі доходу за відповідні місяці. Причому матеріальну допомогу враховуємо в повному розмірі, незважаючи на те, що частина місяця не відпрацьована з поважної причини (тимчасова непрацездатність).

Крок 3. Заповнюємо довідку про зарплату (див. на с. 43).

От і все. Поки що по темі THE END. Щойно будуть офіційні «підказки» — ми вас повідомимо.

Висновки

  • У довідці про зарплату роботодавці наводять дані про нараховану зарплату, а середню зарплату для обчислення суми допомоги по безробіттю не розраховують.
  • З 04.07.15 р. у довідці наводять дані за 12 календарних місяців, що передували реєстрації безробітного у службі зайнятості.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити