(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 25
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 21
  • № 20
  • № 18-19
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
6/16
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Червень , 2015/№ 26

Подарунки на семінарах: у ПДФО, як у Багдаді, — усе спокійно

Лист ГУ ДФСУ в м. Києві від 02.04.15 р. № 5524/10/26-15-17-01-12

У листі, що коментується, київські податківці роз’яснили правила обкладення ПДФО роздачі подарунків на такому прикладі: роздають подарунки під час проведення семінару.

Отже, тут усе залежатиме від можливості персоніфікації доходу ( п.п.. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ):

• якщо одержувачами подарунків є невизначене коло осіб, ідентифікувати яких не можна, то обкладати такий дохід ПДФО не потрібно. У Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ така сума не відображається;

• якщо одержувача подарунка можна ідентифікувати, то вартість подарунка потрібно обкладати ПДФО. Такий дохід розглядається як додаткове благо ( п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ).

Майте на увазі: у дохід потрапляє лише та частина вартості подарунків, яка перевищує 50 % мінімальної зарплати на 1 січня звітного року ( п.п. 165.1.39 ПКУ). У 2015 році — це 609,00 грн. Відповідно, лише з різниці утримуємо ПДФО (лист ДПСУ від 26.09.12 р. № 2557/0/61-12/17-1115). Причому ліміт дозволяється використовувати кожного місяця заново (лист ДПСУ та Федерації профспілок України від 15.02.11 р. № 4284/7/17-0717).

Це підтверджують консультації з категорії 103.02 ЗІР ДФСУ, зокрема щодо подарункових сертифікатів.

Базу для обкладення визначаємо як вартість негрошового подарунка з урахуванням натурального коефіцієнта ( п. 164.5 ПКУ). У ф. № 1ДФ зазначаємо:

• неоподатковувану частину доходу (у межах 609 грн.) — з ознакою доходу «160»;

• оподатковувану частину — з ознакою доходу «126».

Важливий нюанс! Якщо ви все ж таки ідентифікуєте одержувачів подарунків, а при проведенні семінару це легко зробити, від призерів потрібно отримати документи: реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або серію і номер паспорта (для фізосіб, які через релігійні переконання відмовилися від ідентифікаційного коду). Обов’язок фізосіб подавати таку документацію юрособам і фізособам, які виплачують їм дохід, прописаний у  п.п. «а» п.п. 70.12.1 ПКУ. Документи без ідентифікаційного номера або серії та номера паспорта вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України ( п. 70.13 ПКУ).

Тому якщо одержувач подарунка не надасть свої дані та відповідно їх не буде у ф. № 1ДФ, то податковому агенту загрожує штраф згідно з  п. 119.2 ПКУ (510 грн. за перше порушення, 1020 грн. — за друге протягом року).

Детальніше про облік подарунків ви можете прочитати у «БТ», 2014, № 50, с. 21. Зауважимо лише, що з 01.01.15 р. правила податково-прибуткового обліку значно спростилися. І в цьому питанні працюють бухоблікові правила: дохід у разі безоплатних роздач не виникає, оскільки відсутні критерії визнання доходу ( п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»).

Витрати, понесені підприємством на закупівлю подарунків, слід уключати до витрат на збут як витрати на рекламу ( п. 16 П(С)БО 16 «Витрати»). Відповідно вартість подарунків відображають за Дт 93 «Витрати на збут». Підстава для цього — акт на списання товарів для цілей реклами.

Також додамо декілька слів про правила обкладення подарунків ЄСВ і військовим збором (ВЗ).

ЄСВ. Якщо подарунки вручаються персонально, на вартість подарунка, переданого фізособі, яка не перебуває у трудових відносинах з підприємством, ЄСВ не нараховується (категорія 301.03 ЗІР ДФСУ). Якщо дохід є неперсоніфікованим, нараховувати ЄСВ тим більше не потрібно.

Воєнний збір. Згідно з  п.п. 1.7 п. 161 розд. 10 підрозд. ХХ ПКУ від обкладення ВЗ звільняється дохід, який не включається до загального оподатковуваного доходу (звільнений від ПДФО згідно зі ст. 165 ПКУ, за деяким винятком. Це означає, що нараховувати ВЗ потрібно на частину вартості подарунка, що перевищує суму 609 грн.

подарунки, ПДФО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті