Збитковий експорт: суд — проти ставки ПДВ 20 %

В обраному У обране
Друк
Катерина ЖИЛЕНКО, Дар’я КРАВЧЕНКО, Сергій ДЕЦЮРА
Бухгалтерський тиждень Листопад, 2015/№ 45
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду у справі від 21.10.15 р. № 818/2664/15

Суть справи — Головне управління ДФСУ в Сумській області надало підприємству індивідуальну податкову консультацію (ІПК), в якій роз’яснило: обсяг операцій, розрахований виходячи з перевищення собівартості продукції над фактичною ціною постачання, не формує вартості товару, що експортується. Тому ставка 0 % до такого обсягу не застосовується. Тобто в податковій накладній (ПН) з позначкою «17» сума ПДВ визначається за основною ставкою у розмірі 20 % від бази обкладення ПДВ. Про цю проблему ми писали у «БТ», 2015, № 34-35, с. 31 і № 40, с. 6.

Підприємство з таким висновком не погодилося і подало позов до суду. У суді першої інстанції його не підтримали. А ось апеляційний суд став на бік апелянта, виходячи з такого:

1. Розмір ставки з ПДВ залежить не від бази обкладення ПДВ, а від об’єкта оподаткування (у нашому випадку — експортної операції).

2. У ПН на перевищення ставка 20 % не використовується, оскільки:

• при експорті продукції за ціною нижче її собівартості здійснюється одна господарська операція (до неї застосовується ставка 0 %). І поділяти її на декілька об’єктів не можна;

• друга ПН тільки доповнює основну ПН, яка складається за результатами здійснення однієї експортної операції, оформленої митною декларацією. Підтвердженням цьому є гр. 3 такої ПН, в якій вказують «перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг, указаних у податковій накладній № __».

Висновок суду: при проведенні експортних операцій застосування ставки ПДВ 20 % є незаконним. Тому суд визнав недійсною консультацію фіскалів і зобов’язав їх надати нову з урахуванням висновків суду.

Безумовно, про остаточну перемогу здорового глузду говорити ще рано. Адже фіскали мають право на касаційне оскарження цього рішення.

Теги ПДВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити