Мінсоцполітики звертає увагу на декілька важливих моментів компенсації витрат роботодавця на виплату середнього заробітку мобілізованому працівнику.
По-перше, фермерські господарства, сільськогосподарські виробничі кооперативи та фізособи-підприємці не мають права на компенсацію. Проте, за словами Мінсоцполітики, це питання вже вирішується — розробляють відповідний законопроект.
По-друге, роботодавці спочатку нараховують і виплачують мобілізованим працівникам середній заробіток, а потім звертаються за його компенсацією. Це вже не новина, і питання вирішене.
По-третє, згідно з п. 3 Порядку № 105* компенсація виплачується не більше одного року (з дати про призов на військову службу під час мобілізації). Зауважимо: згідно з ч. 3 ст. 119 КЗпП компенсацію виплачують протягом усього періоду мобілізації до дня демобілізації, у чому заслуга Закону України від 14.05.15 р. № 433 («БТ», 2015, № 24, с. 4).
Однак фахівці Мінсоцполітики проти. Детальніше із цього питання вони висловилися в листі від 20.07.15 р. № 961/13/84-15: реалізація положень Закону № 433 поки що є неможливою, оскільки в держбюджеті на 2015 рік не закладено кошти на таке продовження. Якщо до Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» внесуть відповідні поправки, то Мінсоцполітики внесе зміни й до Порядку № 105.
По-четверте, не обкладаються ЄСВ кошти, які компенсуються з бюджету. Та сама історія з ПДФО та ВЗ: якщо роботодавець не отримує компенсацію з бюджету, то звільнення немає.