Електронне адміністрування ПДВ: наздогнати та перегнати ПКУ

В обраному У обране
Друк
Жиленко Катерина, Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Січень, 2016/№ 3
Постанова КМУ від 30.12.15 р. № 1177 «Про внесення змін до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість»

Кабмін привів у відповідність до чинного законодавства Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569 (далі — Порядок), виклавши його в новій редакції. У порядку багато нових норм. Причому левова їх частка стосується сільгоспрежимників, але є поправки і для «звичайних» платників ПДВ.

«Звичайний» ПДВ. Прибрали норму про те, що перераховувати кошти на електронний рахунок можна з власного поточного рахунка. Це означає, що поповнити електронний рахунок можна і з інших джерел (повернення переплати з ПДВ з бюджету).

Електронні рахунки відкриваються за день до реєстрації платником ПДВ або спецрежимником. Про відкриття рахунка платників інформують у день відкриття рахунка.

Вторячи нововведенню Закону України від 24.12.15 р. № 909-VIII (далі — Закон № 909), до «суперформули» дописали ще один доданок — суму овердрафту («БТ», 2016, № 1-2, с. 32). Крім цього, згадали про особливе правило обліку сум з отриманих податкових накладних (ПН) при використанні касового методу постачальниками комунальних послуг*: за ПН, отриманими до 01.07.15 р., «касовики» збільшують доданок «суперформули» ƩНакл після отримання оплати.

* Про «газову» поправку див. на с. 3 номера.

Також у порядку тепер красуються перехідні норми, прописані ще в  Законі України від 16.07.15 р. № 643-VIII, щодо автоматичного збільшення реєстраційного ліміту (на суму залишків коштів на електронних рахунках платників станом на 03.08.15 р. і на суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ станом на 01.07.15 р.

Сільгоспспецрежим. Прописали нові правила обліку та розподілу спецрежимного ПДВ залежно від виду сільгосппродукції («БТ», 2016, № 1-2, с. 36). Також для платників ПДВ-сільгоспспецрежимників відкривають додаткові три електронні рахунки, і знову залежно від видів сільгосппродукції:

• рахунок для операцій з постачання/надання сільгосптоварів/послуг (крім зернових і технічних культур і продукції тваринництва, визначених п. 209.19 ПКУ);

• рахунок для операцій з постачання зернових і технічних культур і продукції тваринництва, визначених п. 209.19 ПКУ;

• рахунок для операцій з постачання продукції тваринництва, визначений п. 209.19 ПКУ.

При цьому в листі від 05.01.16 р. № 203/7/99-99-19-03-02-17 ДФСУ роз’яснила, що такі рахунки неспроста назвали додатковими. Вони відкриваються додатково до вже існуючого електронного рахунка спецрежимника. Про що іще повідомили фіскали, ви можете прочитати на с. 6 номера.

Зараховувати кошти на додаткові електронні рахунки (3753 — для іншої сільгосппродукції, 3754 — для зернових і технічних культур, 3755 — для тваринництва) можна вже з 11.01.16 р., а перераховувати з них кошти з 20.01.16 р. Про це Держказначейська служба повідомила на своєму офіційному сайті (http://www.treasury.gov.ua/main/uk/publish/article/303854).

Кошти розподілятимуться до бюджету і на спецрахунок автоматично. Достатньо перерахувати загальну суму на додатковий електронний рахунок.

Окремо приділили увагу ситуації анулювання реєстрації спецрежимника або вилучення з реєстру спецрежимників. У такому разі:

• порожні додаткові електронні рахунки (на яких немає коштів), закриваються не раніше ніж протягом наступного робочого дня, що настає за днем такого анулювання/вилучення;

• якщо коштів на додаткових електронних рахунках недостатньо для погашення задекларованих зобов’язань, то розрахунок з бюджетом здійснюється з власного поточного рахунка на електронний рахунок, зі спеціальним рахунком — безпосередньо на спецрахунок з власного поточного рахунка.

Постанова діє з 12.01.16 р.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити