(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/25
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2016/№ 30

Компенсація вартості навчання: чи обкладати ПДФО та військовим збором

http://tinyurl.com/y323l6yd
Листи ДФСУ від 30.06.16 р. № 11066/5/99-99-13-02-03-16 і № 14249/6/99-99-13-02-03-15

У розпал вступної кампанії податківці роз’яснили порядок оподаткування витрат на навчання працівників. Контролери нагадали, що організовувати навчання коштом підприємства для профпідготовки та підвищення кваліфікації працівників і службовців зобов’язаний власник такого підприємства або уповноважений ним орган (ст. 201 КЗпП).

При цьому він повинен брати до уваги потреби господарської або іншої діяльності підприємства та дотримуватися вимог законодавства (ст. 6 Закону № 4312*).

* Закон України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.12 р. № 4312-VI.

Крім того, профнавчання працівників може проходити (п. 4 ст. 6 Закону № 4312):

1. Безпосередньо у роботодавця.

При цьому останньому дозволено проводити як формальне, так і неформальне професійне навчання працівників.

Зокрема, формальне профнавчання працівників робітничих професій включає первинну профпідготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників.

2. На договірній основі у професійно-технічних і вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах або організаціях.

До речі, ст. 48 Закону № 1060** до установ післядипломної освіти (підвищення кваліфікації працівників є частиною такої освіти) належать також інститути (центри) підвищення кваліфікації.

** Закон України «Про освіту» від 23.05.91 р. № 1060-XII.

У разі успішного закінчення навчання працівник отримує документ про освіту встановленого зразка.

ПДФО. А от що стосується обкладення ПДФО суми компенсації вартості навчання, то тут усе залежатиме від обставин.

Так, ПДФО-обкладення можна уникнути, якщо витрати роботодавця пов’язані:

1. З підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівника (п.п. 165.1.37 ПКУ). Зверніть увагу: у такому разі сума компенсації вартості навчання беззастережно проходить повз ПДФО-обкладення. Причому незалежно від суми таких витрат.

2. З профнавчанням працівника (або потенційного працівника). Але! Для цього необхідно, щоб:

• оплата за навчання здійснювалася вітчизняним вищим або професійно-технічним навчальним закладам;

• сума, сплачена роботодавцем за фізособу, не перевищувала розміру, визначеного в абз. 1 п.п. 169.4.1 ПКУ (у 2016 році — 1930,00 грн.) за кожний повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізособи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем (п.п. 165.1.21 ПКУ);

• фізособа уклала з роботодавцем письмовий договір (контракт) про відпрацювання у такого роботодавця після навчання не менше 3 років (п.п. 165.1.21 ПКУ).

Звідси випливає, що обкласти ПДФО доведеться:

• суму компенсації, яка перевищить 1930 грн. у розрахунку на місяць (тобто саму суму перевищення);

• усю суму компенсації, якщо працівник, який навчається, припинить трудові відносини до закінчення третього календарного року від року, в якому закінчується таке навчання (п.п. 164.2.17 ПКУ).

У такому разі суму (частину суми) компенсації слід включити до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника як додаткове благо і обкласти ПДФО (причому із застосуванням «натурального» коефіцієнта, встановленого п. 164.5 ПКУ, 1,219512).

Тоді у формі № 1ДФ:

• неоподатковуваний дохід ви відобразите з ознакою «145»;

• а суму, що підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, — з ознакою «126».

ВЗ. Враховуючи те, що об’єктом обкладення ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ), то:

обкласти ВЗ суми компенсації доведеться на загальних підставах, якщо вони потрапили до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника (див. вище);

не обкладати ВЗ, якщо такі суми не потрапляють під обкладення ПДФО.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
компенсація вартості навчання, ПДФО, військовий збір додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті