Розкрадання основних засобів: ДФСУ «за» нарахування ПДВ

В обраному У обране
Друк
Жиленко Катерина, Кравченко Дар’я
Бухгалтерський тиждень Червень, 2016/№ 24

Податківці висловили нову точку зору в питанні нарахування ПДВ у разі розкрадання основних засобів (ОЗ).

Нагадаємо: п. 189.9 ПКУ розглядає ліквідацію ОЗ за самостійним рішенням платника ПДВ як постачання таких ОЗ.

Однак норма цього пункту не поширюється на випадки, коли ОЗ ліквідуються у зв’язку з їх знищенням або руйнуванням унаслідок дії обставин непереборної сили і в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податків, у тому числі в разі розкрадання ОЗ.

А отже, у такій ситуації нараховувати податкові зобов’язання (ПЗ) не потрібно (лист ДПАУ від 27.04.11 р. № 11976/7/16-1517-15).

Головне, виконати умову — надати контролерам відповідний документ про знищення, розбирання або перетворення ОЗ у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням. Раніше на цьому все і закінчувалося.

Але цього разу контролери вирішили: якщо ОЗ викрадені, то використовувати їх у госпдіяльності вже не можна. Отже, чинності набуває п.п. «г» п. 198.5 ПКУ.

Відповідно платник ПДВ зобов’язаний нарахувати «компенсуючі» ПЗ, скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому встановлений факт розкрадання ОЗ, і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну.

На нашу думку, такий підхід є неправильним, оскільки:

1. Згідно з п.п. 14.1.191 ПКУ ліквідація ОЗ у зв’язку з їх розкраданням не є постачанням для платника ПДВ.

2. Розкрадання ОЗ не можна розглядати як використання ОЗ у негоспдіяльності. Адже платник ПДВ уцілому втрачає можливість їх використовувати.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити