(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 21
  • № 20
  • № 18-19
  • № 17
  • № 16
  • № 15
  • № 14
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
28/29
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Травень , 2016/№ 22

ППЄП-комісіонер «на продаж» і загроза РРО

Підприємець на єдиному податку третьої групи торгує товаром комітента за договором комісії. Чи обов’язково цьому комісіонеру застосовувати РРО?

Нагадуємо, що ППЄПу третьої групи дозволено не застосовувати РРО незалежно від обраного виду діяльності за умови, що обсяг його доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. Цей висновок випливає з  п. 6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) і  п. 296.10 ПКУ.

При цьому загальний порядок визначення доходу ППЄПом третьої групи встановлено в  п.п. 1 п. 292.1 ПКУ. Але увага! — це загальний порядок.

Однак у вашій ситуації — коли комісіонер продає товар комітента — працює не загальний, а спеціальний порядок визначення доходу першого.

Він установлений спеціальною нормою, а саме — п. 292.4 ПКУ. Згідно з цим пунктом, якщо комісіонер — зокрема ППЄП третьої групи — надає послугу комітенту, наприклад, за договором комісії «на продаж», то дохід такого комісіонера — це сума отриманої ним від комітента винагороди. Причому дата визнання такого доходу — це дата отримання власне такої винагороди комісіонером від комітента. Ця позиція підтверджена в листах ДФСУ від 18.12.15 р. № 11836/С/99-99-17-02-02-14; від 11.12.15 р. № 11579/Б/99-99-17-02-02-14 і від 12.08.15 р. № 17056/6/99-99-15-03-01-15, а також у консультації з категорії 107.04 ЗІР ДФСУ.

При цьому якщо ваш комітент — також єдиноподатник, то при комісії «на продаж» вам слід не утримувати свою комісійну винагороду із суми отриманої виручки від продажу його товару (віддаючи йому тільки різницю), а провести взаємні розрахунки так:

(1) комісіонер перекидає (готівкою чи безготівкою) повністю всю суму виручки комітенту;

(2) комітент сплачує (готівкою чи безготівкою) конкретно суму комісійної винагороди комісіонеру. До речі, хронологія (1) і (2) — тобто що раніше, а що пізніше — у цьому сенсі значення не має!

При цьому саме за датою події (2) комісіонер записує цю суму свого ЄП-доходу до Книги, затвердженої наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 579 (до речі, призначеної як для платників ПДВ, так і для «не»...). А звідти ця сума потрапляє до його ЄП-декларації.

Висновок: якщо (а) сума саме цього доходу комісіонера (зрозуміло — разом з іншими його доходами) з початку календарного року таки перевищила злощасний 1 млн грн. і якщо (б) цей ППЄП третьої групи після цього проводитиме розрахункові операції з готівковими грошовими коштами в розумінні Закону про РРО, то йому доведеться починаючи з першого числа найближчого ж календарного кварталу (і аж до ЄП-кончини) застосовувати РРО. А якщо ні — то ні! До речі, з тим, що до розрахунку критерію 1 млн грн. уключаються доходи, відображені саме у Книзі і ЄП-декларації, прямо пишуть податківці в листі ДФСУ від 18.12.15 р. № 11834/Б/99-99-17-02-02-14.

Два важливих зауваження.

1. Якщо говорити саме про готівкові кошти, то ситуація (1) визначенню розрахункової операції (абзац четвертий ст. 2 Закону про РРО) абсолютно не відповідає, тоді як ситуація (2) — загалом під нього підпадає. Тому в ситуації (1) у комітента обов’язку проводити цю суму через РРО, на нашу думку, немає, тоді як у ситуації (2) у комісіонера вона є, але тільки якщо він уже зобов’язаний застосовувати РРО у зв’язку з перевищенням безРРОшного ліміту.

2. Якщо (1) і/або (2) проводити готівкою, то перевалювати за відоме 10-тисячне обмеження, установлене постановою Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210, не можна: за це загрожує адмінштраф.

ППЄП, комісіонер, РРО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті