(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 47
 • № 46
 • № 45
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
29/29
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2016/№ 48

Сплатили за директора штраф? А тепер сплатіть податок

http://tinyurl.com/yx9vv6w4
Адмінштраф, накладений на директора контролюючими органами, вирішили сплатити за рахунок коштів підприємства. Чи обкладатиметься така виплата ПДФО?

Так, обкладатиметься. Причому не тільки ПДФО, а також військовим збором (ВЗ) і ЄСВ. Несподівано? Зараз усе розповімо.

Почнемо з того, що адмінштраф — це грошове стягнення, що накладається на громадян та посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках та розмірі, установлених КпАП та іншими законами України (див. ст. 27 КпАП). Сплатити його повинен був директор зі своєї кишені як особа, визнана винною в адмінправопорушенні. Але підприємство вирішує допомогти своєму директору, і ось що з цього виходить.

ЄСВ. При визначенні видів виплат, що включаються до складу зарплати, а отже, і до бази справляння ЄСВ, необхідно керуватися положеннями Інструкції № 5*.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5.

Так-от, п.п. 2.3.4 цієї Інструкції відносить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які у свою чергу потрапляють до фонду оплати праці, виплати індивідуального характеру на користь працівників. Сума адмінштрафу, сплаченого підприємством замість директора, на наш погляд, якраз і є такою виплатою. Отже, вона увійде до бази справляння ЄСВ у складі зарплати. Тобто привіт, ЄСВ!

Нараховуйте його на суму «адмінштрафного» доходу, нараховану в бухобліку як дохід директора.

Ідемо далі.

ПДФО та ВЗ. Їх також доведеться утримати з цього доходу. Так-так, як не крути, але для цілей ПКУ сума штрафу, сплачена підприємством за директора, перетворюється для останнього на оподатковуваний дохід. Який саме? Вважаємо, що на зарплату. Адже податківці не проти, щоб виплати, які входять до складу зарплати, податкові агенти визначали за Інструкцією № 5, але тільки в частині, що не суперечить ПКУ.

Важливо! Оскільки такий дохід надано в негрошовій формі, то до бази обкладення ПДФО він повинен потрапити збільшеним на «натуральний» коефіцієнт.

При ставці податку 18 % його величина дорівнює 1,219512.

А з якої суми утримувати ВЗ? Податківці сьогодні стверджують, що з «чистої» суми штрафу. Готові керуватися їх роз’ясненнями? Отримайте індивідуальну податкову консультацію з цього питання. Так ви убезпечите себе, якщо раптом вони передумають.

Якщо ж у вас на руках такого роз’яснення немає, вважаємо, що безпечно утримувати ВЗ із суми доходу, нарахованої в бухобліку (тобто із суми адмінштрафу, збільшеної на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт, але без застосування коефіцієнта для військзбору).

Як бачите, сплачувати адмінштраф за директора для підприємства невигідно з податкової точки зору. Не хочете клопоту з податками, але готові допомогти директору матеріально? Подумайте над варіантом видачі йому нецільової благодійної допомоги у зв’язку із сімейними обставинами. Річ у тім, що надана резидентом сума такої допомоги, що сукупно за 2016 рік не перевищує 1930 грн., не обкладається ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

Детально про нецільову благодійну допомогу читайте в «БТ», 2016, № 25, с. 44. А на що директор цю допомогу витратить, податківцям знати не потрібно.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
адміністративний штраф, сплата штрафу, сплата за рахунок коштів підприємства, ПДФО, ЄСВ, військовий збір додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті