Нарахування ПДВ при поставці зерна за «старим» договором

Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Бобро Анатолій, Ушакова Лілія
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2016/№ 40
В обраному У обране
Друк

Законом України від 24.12.15 р. № 909-VIII (див. «БТ», 2016, № 1-2, с. 29) з 01.01.16 р. було скасовано «зернову» пільгу. Тобто на поставку зернових і технічних культур поширюються загальні правила оподаткування:

• при постачанні на митній території України застосовується ставка ПДВ у розмірі 20 %;

• при їх вивезенні за межі митної території України — 0 % (незалежно від того, чи були зернові та технічні культури придбані з ПДВ, чи із застосуванням пільги).

Детально про це читайте в «БТ», 2016, № 9, с. 27 та № 12, с. 19.

Звісно, виникло запитання: як нараховувати ПДВ, якщо договір на поставку зернових і технічних був укладений ще у 2015 році (під час дії «зернової» пільги) і в ньому вказано вартість зерна без ПДВ? Слід накручувати ПДВ «зверху» — за ставкою 20 % або ж витягувати «зсередини» — за ставкою 16,67 %?

У листі, який коментується, контролери наполягають, що база обкладення ПДВ операції з постачання товарів/послуг визначається шляхом множення кількості (об’єму, обсягу) поставлених товарів/послуг на їх ціну (без ПДВ) ( п.п. 194.1.1 ПКУ). Тобто податківці рекомендують нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ «зверху».

Водночас у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов’язання (ст. 655 ЦКУ). Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Зміна ставки ПДВ або запровадження/скасування пільгового режиму оподаткування, на думку податківців, є істотними обставинами для зміни умов договору.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд