(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Квітень , 2017/№ 16

Ліквідація основних засобів за власним бажанням обкладається ПДВ: новинка від ДФСУ

У листі, що коментується, податківці порушили питання ПДВ-обкладення операцій з ліквідації основних засобів (ОЗ).

Нагадаємо: якщо дотримувати п. 189.9 ПКУ, то ліквідація ОЗ (виробничих або невиробничих) за самостійним рішенням платника ПДВ розглядається як постачання таких ОЗ, тобто потрапляє під обкладення ПДВ.

Винятками будуть випадки, коли:

1) ОЗ знищені або зруйновані внаслідок дії обставин непереборної сили;

2) ОЗ ліквідовані без згоди платника ПДВ, у тому числі у випадках їх розкрадання;

3) платник ПДВ надає документи про знищення, розбирання або перетворення таких ОЗ іншим способом, унаслідок чого вони не можуть використовуватися за первинним призначенням.

Такі операції не є постачанням і відповідно не обкладаються ПДВ ( п.п. 14.1.191 і п. 189.9 ПКУ).

У листі, який коментується, контролери наполягають, що підставою для застосування цих норм (звільнення від нарахування ПДВ) є причина ліквідації ОЗ, а саме коли ліквідація ОЗ відбувається під впливом зовнішніх чинників (без згоди платника ПДВ). Тобто вони «згортають» другий і третій випадки в один.

Виходить, що в разі коли платник ПДВ вирішив позбутися застарілих ОЗ за доброю волею, то ПЗ нараховувати потрібно. Навіть якщо будуть складені документи, що підтверджують неможливість використати ОЗ за первинним призначенням і його ліквідацію.

На наш погляд, така позиція контролерів іде врозріз із положеннями ПКУ.

Річ у тому, що в п.п. 14.1.191 і п. 189.9 ПКУ випадок з розбиранням ОЗ розглядається не як доповнення до випадку з розкраданням/знищенням (чи наслідком цих подій), а як самостійна підстава для того, щоб не нараховувати ПЗ.

Платник може прийняти рішення про ліквідацію ОЗ під впливом зовнішніх чинників, наприклад, у категорії 101.06 ЗІР ДФСУ податківці самі розглядають випадок, коли платник ПДВ вимушений відмовитися від використання ОЗ унаслідок загрози або неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації. У такій ситуації вони рекомендували на підставі наказу керівника ліквідовувати ОЗ. І у звітному періоді, у якому виникли такі обставини, подати разом з ПДВ-декларацією відповідний документ про знищення, розбирання або перетворення ОЗ, унаслідок чого вони не можуть використовуватися за первинним призначенням.

Такими документами є висновки експертної комісії про неможливість використати в майбутньому такі ОЗ за первинним призначенням і акти на їх списання відповідної форми.

Відзначимо, що це не перша спроба ДФСУ перекроїти вказану норму на фіскальний лад. Наприклад, минулого року їм не давав спокою податковий кредит, сформований при придбанні ліквідованих ОЗ. І вони знайшли вихід — звернутися до п. 198.5 ПКУ (див. лист ДФСУ від 27.05.16 р. № 11679/6/99-95-42-01-15 // «БТ», 2016, № 25, с. 12). На щастя, проти такого підходу виступили депутати і внесли спеціальне зауваження в п. 198.5 ПКУ (див. «БТ», 2017, № 11, с. 7).

Висновок: враховуючи фіскальні настрої контролерів із самостійною ліквідацією ОЗ потрібно бути обережним. В актах про ліквідацію ОЗ потрібно обов’язково наводити зовнішні, незалежні від вас чинники, які призвели до ліквідації ОЗ. А краще заручитися індивідуальною податковою консультацією, у якій податківці підтвердять, що причини ліквідації ваших ОЗ дозволяють не нараховувати ПЗ відповідно до п. 189.9 ПКУ.

ліквідація основних засобів, оподаткування ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Сподобалась стаття?

Оформлюйте передплату на журнал «Бухгалтерський тиждень», щоб отримати доступ до всіх номерів.

Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.