Продаж б/в автомобіля фізособі: організаційні й облікові «знаки»

В обраному У обране
Друк
Біляєва Олена, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Червень, 2017/№ 24
Підприємство-прибутківець — платник ПДВ вирішило продати фізособі свого «залізного коня», що значиться як основний засіб. Як це зробити? Які кроки вчинити? Як відобразити такий продаж в обліку? Про це — у сьогоднішній статті.

Організаційні моменти

Особливість продажу транспортних засобів полягає в тому, що це майно підлягає держреєстрації. У зв’язку із цим просто укласти договір з покупцем у письмовій формі і передати йому автомобіль за актом приймання-передачі не вийде. А як тоді вийде? Є декілька варіантів.

1. Продаж за договором комісії через суб’єкта господарювання, що здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами.

«Тон» тут задає Порядок № 1200*.

* Порядок здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затверджений постановою КМУ від 11.11.09 р. № 1200.

Зокрема, його «комісійний» розділ «Особливості здійснення комісійної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери».

Техстан і укомплектованість транспортного засобу комісіонер перевіряє при прийнятті його на продаж у присутності комітента. Про це складають Акт технічного стану транспортного засобу (додаток 3 до Порядку № 1200) у двох примірниках, кожен з яких підписується комісіонером і комітентом. В акті серед інших відомостей наводяться ціна продажу транспортного засобу, розмір комісійної винагороди (у відсотках або у фіксованій сумі), сума, що підлягає виплаті комітентові. Ціну продажу встановлює комітент (продавець). Незалежна експертна оцінка не обов’язкова.

На комісію може бути прийнятий автомобіль, зареєстрований або знятий з обліку. Якщо ви вирішили зняти авто з обліку, ласкаво просимо в сервісний центр МВС. Серед іншого, потрібно буде подати копії «відповідних рішень власників, засвідчених в установленому порядку» (п. 43 Порядку № 1388**). Йдеться про протокол загальних зборів учасників про продаж автомобіля (якщо згідно зі статутом керівник не має права самостійно приймати таке рішення). Також знадобиться наказ керівника на зняття авто з обліку.

** Порядок держреєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою КМУ від 07.09.98 р. № 1388.

Повертаємося до комісіонера. Він повинен приймати авто від підприємства-комітента за наявності накладної із зазначенням моделі, марки авто, номера шасі, двигуна, його ціни, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорта), паспорта і доручення уповноваженої особи підприємства (п. 43 Порядку № 1200).

2. Оформлення договору купівлі-продажу в сервісному центрі МВС. Знімати з обліку автомобіль не обов’язково. Процедура достатньо проста:

• сторони (покупець і продавець) звертаються до сервісного центру МВС;

• працівники сервісного центру складають договір купівлі-продажу, який підписується покупцем і продавцем авто в присутності адміністратора сервісного центру;

• проводиться огляд і перевірка автомобіля за базами МВС;

• оформляється реєстрація транспортного засобу (якщо він заздалегідь був знятий з обліку для продажу) чи пряма перереєстрація транспортного засобу (якщо він не знятий з обліку).

3. Продаж через нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу.

Якщо вам не підходять попередні варіанти — можна піти цим шляхом.

Зазначимо, що формально згідно з чинним законодавством договір купівлі-продажу автомобіля не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Але саме нотаріально посвідченого договору вимагає Порядок № 1388 (ср. 025069200). Для реєстрації (перереєстрації) авто до сервісного центру МВС надається нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу транспортного засобу між продавцем і покупцем.

Чи вимагатиме нотаріус документ про оцінну вартість авто?

Знайте: чинне законодавство не вимагає проводити обов’язкову експертну оцінку автомобіля, який продається юрособою. У ст. 7 Закону про оцінку*** згадується про обов’язкову оцінку майна для цілей оподаткування. Але в цій ситуації фізособа купує авто, а не продає. І про виникнення доходу в неї не йдеться. Тобто документ про оцінну вартість авто не обов’язковий.

*** Закон України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.01 р. № 2658-III.

Бухнюанси

Згідно з вимогами П(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» основні засоби, щодо яких прийнято рішення про продаж, підлягають переведенню зі складу основних засобів у необоротні активи, що утримуються для продажу. Тобто зараховуємо їх на субрахунок 286. У загальному випадку — за залишковою вартістю. Амортизацію за таким об’єктом «стопоримо» — з наступного місяця після переведення на субрахунок 286. Проводки:

• списана сума накопиченого зносу об’єкта — Дт 131 — Кт 105 (сума нарахованого зносу на кінець місяця, у якому об’єкт визнаний таким, що утримується для продажу);

• переведений автомобіль до складу необоротних активів, що утримуються для продажу, — Дт 286 — Кт 105 (залишкова вартість).

У подальшому продаж авто в бухобліку відобразиться як звичайний продаж оборотних активів.

Податковий облік

Податок на прибуток. З 01.01.15 р. при визначенні об’єкта обкладення податком на прибуток орієнтуємося на бухобліковий фінрезультат, скоригований високодохідниками і малодохідниками, які не відмовилися від застосування різниць, на податкові різниці. За комісійними операціями жодних спеціальних «комісійних» коригувань ПКУ не передбачає. А ось за операціями продажу основних засобів такі різниці є (пп. 138.1 і 138.2 ПКУ). Потрібно:

• збільшити бухфінрезультат на суму бухгалтерської залишкової вартості проданого автомобіля (ряд. 1.1.3 додатка РІ до «прибуткової» декларації);

• зменшити бухфінрезультат на суму податкової залишкової вартості авто (ряд. 1.2.3 додатка РІ до декларації).

За невиробничими об’єктами основних засобів із цього року маємо «свої» різниці****.

**** Див. «БТ», 2017, № 11, с. 21.

ПДВ. ПДВ нараховуємо за першою подією. Якщо йдеться про продаж через комісіонера, то при передачі йому авто (це і буде перша подія) необхідно нарахувати ПДВ-зобов’язання, скласти податкову накладну на ім’я комісіонера і зареєструвати її.

База оподаткування — договірна вартість. У випадку з продажем через комісіонера — це ціна, за якою такий комісіонер повинен реалізувати авто покупцеві.

Але! Не забувайте про мінімальну межу, передбачену п. 188.1 ПКУ, — не нижче балансової (залишкової) вартості авто за даними бухобліку на початок звітного періоду, у якому продається автомобіль (наприклад, якщо ви продаєте авто в травні, то орієнтуєтеся на балансову вартість за станом на 01.05.17 р.).

Якщо ви «потрапили» під мінбазу, доведеться скласти і зареєструвати ще одну податкову накладну на відповідну суму.

Також продавець авто — комітент має право на податковий кредит за винагородою, виплаченою комісіонерові за наявності зареєстрованої податкової накладної від комісіонера — платника ПДВ.

ПДФО і ВЗ. При продажу авто звичайній фізособі є нюанс із «зайвою дешевизною». Якщо ви не провели оцінку, а ціна продажу податківцям здасться занадто далекою від ринкової вартості, на горизонті може замаячити п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ.

Згідно з ним сума індивідуальної знижки фізособі є не що інше, як додаткове благо, з якого ви повинні утримати ПДФО і ВЗ (див. лист ДФСУ від 08.04.16 р. № 3614/Ф/99-99-17-03-03-14, категорію 103.02 ЗІР ДФСУ).

Знову ж таки, податківці ще повинні обґрунтувати індивідуальність знижки, що не так уже і просто. Але в будь-якому разі скидати з рахунків цей момент не варто.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити