Штраф за нереєстрацію ПН, виписаних «на себе»: Мінфін трохи добріший за ДФСУ

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Яновська Наталія
Бухгалтерський тиждень Травень, 2017/№ 19-20
Лист Мінфіну від 14.04.17 р. № 11310-09-10/10306

У листі, що коментується, Мінфін зробив несподіваний висновок. Він стверджує, що у разі порушення граничного строку реєстрації податкових накладних (ПН) або за відсутності реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) штраф за ст. 1201 ПКУ:

не застосовується, якщо в ПН «компенсуючі» ПЗ нараховані згідно з п.п. «б» п. 198.5 ПКУ;

застосовується, якщо в ПН «компенсуючі» ПЗ нараховані за пп. «а», «в», «г» п. 198.5 ПКУ.

З чого все розпочалося? Як повелося — зі змін у ПКУ. Проблемою поголовного штрафування за несвоєчасну реєстрацію/нереєстрацію ПН законодавці нагородили платників з 01.01.17 р. Виною тому неохайне формулювання оновленої ст. 1201 ПКУ. Вона пропонує штрафувати за прострочення/нереєстрацію всіх ПН, крім «(...податкової накладної, що не видається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою)…».

Ми вдалися до цитати невипадково, оскільки тлумачення і переказ цієї норми мають масу варіантів. Версії були полярні: від абсолютно фіскальних до абсолютно ліберальних.

1. Фіскальна: штрафуються всі-всі-всі ПН (зрозуміло, там, де є база для штрафу).

2. Антифіскальна: все залишилося як до 01.01.17 р., тобто не штрафуються ні ті ПН, які не видаються покупцеві, ні ті, які з пільгою або зі ставкою «0 %».

3. Компромісна: не штрафуються тільки ті ПН, які виписані на «компенсуючі» ПЗ, складені при здійсненні пільгових операцій за п.п. «б» п. 198.5 ПКУ.

Зважаючи на таку неоднозначність, усі чекали думки податківців і нарешті отримали її.

Що сказали в ДФСУ? Податківці зайняли фіскальну позицію (див. лист від 03.03.17 р. № 709/4/99-99-15-03-02-15 // «БТ», 2017, № 15, с. 5) і продублювали її в ЗІР ДФСУ 101.17. Вони вважають, що без штрафів обходяться тільки ПН:

• з пільгою, які видаються покупцеві;

• зі ставкою «0 %», які не видаються покупцеві.

Але, як ви вже знаєте (див. «БТ», 2017, № 15, с. 5), цей виняток абсурдний. У таких ПН немає бази для штрафування, бо там немає суми ПДВ. Тобто виходить зауваження-виняток у ПКУ зайве? Видно, податківці розуміли спірність свого тлумачення, тому взяли допомогу друга — Мінфіну. Мінфін подумав-подумав і видав.

Що відповів Мінфін? А ось Мінфін, на подив, виявився трохи більшим другом платників. Зайняв компромісну позицію і відповів податківцям, що не підпадають під штрафи за ст. 1201 ПКУ «компенсуючі» ПН з п.п. «б» п. 198.5 ПКУ.

Звичайно, і таке тлумачення викликає запитання перш за все до законодавців. Чим ці «компенсуючі» ПЗ (при пільгових оперaціях) краще, ніж компенсуючі ПЗ з пп. «а» (при необ’єктних операціях), «в», «г» (при негоспвикористанні)? Логіки небагато. Є питання і до Мінфіну: а як тоді розуміти виняток про нульову ставку? Але все ж такі тлумачення «від Мінфіну» хоча б можна виокремити з нісенітної граматичної конструкції обговорюваної норми ПКУ.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд