«Штрафні» різниці: Мінфін підкоригував позицію ДФСУ

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Яновська Наталія
Бухгалтерський тиждень Травень, 2017/№ 19-20
Лист Мінфіну від 10.04.17 р. № 11210-09-10/9617

Листом, що коментується, Мінфін підкоригував позицію податківців стосовно «штрафного» коригування у високодохідних платників податку на прибуток (ПНП) (див. «БТ», 2017, № 15, с. 15).

Нагадаємо, з 01.01.17 р. п.п. 140.5.11 ПКУ вимагає збільшувати фінрезультат на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства і ЦП-договорів на користь:

осіб, що не є платниками податку (окрім фізосіб);

• платників, які обкладаються ПНП за ставкою 0 % згідно з п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ.

На думку податківців, під це коригування не потрапляють суми штрафів, нарахованих (лист ДФСУ від 03.03.17 р. № 4486/6/99-99-15-02-02-15):

• контролюючими органами за порушення вимог податкового законодавства;

• на користь фізичних осіб (у тому числі підприємців) відповідно до цивільного законодавства і цивільно-правових договорів.

Тобто «штрафні» різниці не загрожують платникам ПНП, які виплачують штрафи всім без винятку фізособам і підприємцям, зокрема платникам єдиного податку (ЄП).

Але! Мінфін у листі, що коментується, наполягає: винятком з п.п. 140.5.11 ПКУ можуть бути тільки платники ПДФО (фізособи і підприємці на загальній системі оподаткування). Аргумент простий — вони платять ПДФО за ставкою 18 %, яка збігається з основною ставкою ПНП.

Тому платники ПНП, які нараховують штрафи, пені, неустойки відповідно до цивільного законодавства і ЦП-договорів на користь фізосіб-єдиноподатників, зобов’язані проводити «штрафні» коригування.

На наш погляд, певна логіка в такому підході є. Проте в ПКУ законодавці про це забули вказати. Тому підхід податківців, що амністує від коригування всі штрафи, виплачені фізособам (незалежно від системи оподаткування), більш законний.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити