(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 47
  • № 46
  • № 45
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
26/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2017/№ 48

Маєте свердловину — готуйтесь складати фінзвітність за міжнародними стандартами

http://tinyurl.com/y35cd9v8
Підприємство має на своїй території свердловину, з якої видобуває підземну воду. Чи зобов’язане воно у світлі останніх змін, внесених до Закону про бухоблік, складати звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності?

Нещодавно Законом України від 05.10.17 р. № 2164-VIII* було внесено зміни до Закону про бухоблік.

* Див. статтю «Зміни до головного бухгалтерського закону: що нас чекає» // «БТ», 2017, № 43-44.

Відповідно до цих змін складати фінзвітність за міжнародними стандартами будуть не тільки публічні акціонерні товариства, та підприємства, які провадять госпдіяльність за видами, перелік яких визначається Кабміном, а й (п. 2 ст. 121 Закону про бухоблік):

• підприємства, що становлять суспільний інтерес;

• підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення.

Враховуючи те, що підземні води теж є корисними копалинами (п.п. 14.1.91 ПКУ), у підприємств, які мають власні свердловини, виникає закономірне запитання: чи повинні вони з 01.01.18 р. складати фінзвітність за міжнародними стандартами?

На жаль, якщо виходити із формальних вимог Закону про бухоблік, відповідь на це запитання буде невтішною.

Так, повинні!

Судіть самі. У новому визначенні терміна «звіт про платежі на користь держави» (ст. 1 Закону про бухоблік) вказано, які саме підприємства вважаються такими, що здійснюють діяльність із видобутку корисних копалин загальнодержавного значення. Це підприємства, які:

• здійснюють діяльність з геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;

видобувають корисні копалини загальнодержавного значення;

• виконують роботи (здійснюють діяльність), передбачену угодою про розподіл продукції щодо корисних копалин загальнодержавного значення;

• транспортують трубопроводами (у тому числі з метою транзиту) вуглеводні та хімічні продукти.

Тобто сам факт видобутку загальнодержавних корисних копалин (незалежно від обсягів) можна трактувати як здійснення такої діяльності.

Отже, подавати фінзвітність за міжнародними стандартами мають будь-які підприємства (незалежно «великі» вони чи «малі»), які видобувають загальнодержавні корисні копалини. А не тільки гірничодобувні підприємства, у яких така діяльність є основною.

Перелік корисних копалин загальнодержавного значення ви можете відшукати у Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затверджений постановою Кабміну від 12.12.94 р. № 827. У цьому переліку до корисних копалин загальнодержавного значення віднесено всі види підземних вод (мінеральні (лікувальні, лікувально-столові, природні столові), питні (для централізованого водопостачання, для нецентралізованого водопостачання), промислові, технічні та теплоенергетичні), а із поверхневих вод тільки ропу (лікувальну та промислову).

Враховуючи це, констатуємо, що з 01.01.18 р. всі підприємства, які видобувають підземну воду із свердловин, мають складати фінзвітність за міжнародними стандартами.

Зверніть увагу! Деякі водокористувачі мають дозвіл на спецводокористування, в якому визначено, що вони видобувають воду із «водних об’єктів місцевого значення».

На жаль, цей факт не має принципового значення. Головним фактором є класифікація корисної копалини (вона загальнодержавна чи місцева), а не класифікація об’єктів, з яких вона видобувається.

Тобто незалежно від того, з яких об’єктів ви видобуваєте підземну воду (місцевого чи загальнодержавного значення), ви видобуваєте корисні копалини загальнодержавного значення. А тому всі, хто це робить, з 2018 року мають складати фінзвітність за міжнародними стандартами.

Сподіваємось, Мінфін зглянеться над дрібними підприємствами, які видобувають воду у незначній кількості** для власних потреб, і дозволить їм складати фінзвітність за національними стандартами.

** Нагадаємо, що видобування із свердловини протягом доби води в об’ємі до 5 м3 не вважається спецводокористуванням (ст. 48 Водного кодексу від 06.06.95 р. № 213/95-ВР). На таку діяльність не потрібно отримувати дозвіл на спецводокористування (лист ДФСУ від 11.09.17 р. № 1891/6/99-99-12-02-03-15/ІПК // «БТ», 2017, № 41).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
підземні води, корисні копалини, свердловина, спецводокористування, складання фінзвітності за міжнародними стандартами додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті