ДФСУ про податковий кредит за розблокованими ПН

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, Децюра Сергій, Біляєва Олена, Павленко Олексій, Хмелевський Ігор
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2017/№ 41
Лист ДФСУ від 07.09.17 р. № 1860/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

У листі, що коментується, контролери зробили такий висновок: якщо розблоковану ПН, складену 30.06.17 р., зареєстрували в ЄРПН:

• не пізніше за 31.07.17 р., то вона вважається зареєстрованою своєчасно і може бути включена в ПК червня;

• після 31.07.17 р., то її можна включити в ПК тільки починаючи з місяця реєстрації в ЄРПН, але не пізніше 365 днів з дати її складання.

Про проблему дати реєстрації (і дати відображення ПК покупцем) розблокованих ПН/РК ви знаєте з консультації «Відображення ПК, якщо реєстрація ПН призупинена» // «БТ», 2017, № 32. На нашу думку, датою реєстрації розблокованих ПН/РК не може вважатися дата їх подання (блокування). Адже дати, в які повинні реєструватися розблоковані ПН/РК, прямо зазначені в п.п. 201.16.4 ПКУ.

Викривлене уявлення про реєстрацію таких ПН/РК «заднім числом» у головах платників створили дати реєстрації ПН/РК, відображені у витягах з ЄРПН «заднім числом». Таке програмування СЕА, зі слів самих же фіскалів, мало на меті зовсім інше — облік і адміністрування штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК в ЄРПН за ст. 1201 ПКУ. І з датою збільшення ПК покупцем нічого спільного не має.

Лист, що коментується, схоже, остаточно розвіює ілюзії апологетів реєстрації розблокованих ПН/РК «заднім числом». Звернемо вашу увагу на такі моменти.

1. У листі йдеться про ситуацію з ПН, оформленою платником 30.06.17 р. А граничний термін реєстрації таких ПН, нагадаємо, у зв’язку з недавньою кібератакою був подовжений до 31.07.17 р. Законом України від 13.07.17 р. № 2143-VIII (див. консультацію «Закон про звільнення від штрафів за несвоєчасну реєстрацію червневих ПН/РК — підписано!» // «БТ», 2017, № 31). Тому в цьому листі фіскали і оперують граничною датою реєстрації ПН — 31.07.17 р.

2. У листі йдеться про ПН, які були оформлені 30.06.17 р., подані для реєстрації, заблоковані, а потім розблоковані і зареєстровані. Той факт, що ПН були заблоковані, говорить про те, що вони були подані для реєстрації вже в липні. Нагадаємо, що з 1 липня почала блокуватися реєстрація ПН/РК, які були подані для реєстрації починаючи із згаданої дати і — незалежно від періоду їх виписки.

Виходячи зі змісту листа, робимо припущення, що ПН, про яку йде мова, була подана платником для реєстрації в ЄРПН у липні.

А тепер відмітимо основний момент: на нашу думку, фіскали хоч і не дуже прямо, але показали, що розблоковані за їх, фіскалів (!), рішенням ПН реєструються датою їх розблокування. Як це, власне кажучи, і має бути згідно з п.п. 201.16.4 ПКУ. Інакше б вони написали в листі, що незалежно від дати фактичної реєстрації ПН вона завжди вважається зареєстрованою датою її подання для реєстрації, і платник має право поставити в ПК ПДВ за такою ПН починаючи з червня* і протягом 365 днів з дати складання ПН. Ну а так дуже схоже, що «заднє число» з датою реєстрації ПН/РК і включенням відповідної суми за такими документами в ПК тепер уже точно не вийде. Якщо тільки дивом не примудрилися провести розблокування ПН до граничного терміну її реєстрації…

* Оскільки реєстрація ПН, незалежно від фактичної її дати, вважатиметься «заднім числом» — тобто вона завжди вважатиметься своєчасною, це дозволить відображати ПК датою виписування ПН — червнем.

Дещо інша ситуація складається з датою реєстрації ПН/РК (і відображенням за ними ПК), які були розблоковані за рішенням суду.

Там, якщо ви в позовній заяві вкажете вимогу змусити фіскалів зареєструвати ПН конкретною датою (датою, коли подали її для реєстрації в ЄРПН), є шанс, що суд прийме таке рішення**. І тоді фіскалам доведеться визнати реєстрацію ПН/РК (і право на ПК) «заднім числом».

** Щось подібне див. в ухвалі Чернігівського окружного адмінсуду від 17.09.17 р. у справі № 825/1354/17.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити